o piśmie    redakcja    numer    archiwum    kalendarium    galeria    wyszukiwarka    ogłoszenia    kontakt    reklama   
 2004  2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018 

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 
 
spis treści   nr 02 / 161   luty 2005
Z XXIV sesji Rady Miejskiej w Żmigrodzie
Spotkanie policji z samorządowcami
Milion dla Żmigrodu
Strategia opracowana
W skrócie
Drugie liceum w Żmigrodzie?
Jak szukać pracy?
Sprzeciw z sensem
Wirtualne stypendia?
Doroczna zabawa mikołajkowa "Dzieci Dzieciom"
Wspomnienia z podróży
"Bez Nazwy" ale z pomysłem
Walentynki 2005
Finał finału
Co tam słychać w Bargteheide? (część 19)
I ty możesz pomóc Dolinie Baryczy
Szczerze z Marcinem Cieślą
Pieniądze na profilaktykę
Ogłoszenie
Odpadów segregowanie to najlepsze rozwiązanie
Zimowe Ferie 2005
Nasz pierwszy bal...
Studniówka
Otwarte Mistrzostwa Żmigrodu w Halowej Piłce Nożnej
Imprezy sportowe
"Złota Wieża 2005"
Gminne Mistrzostwa w Tenisie Stołowym
Powiatowy i Strefowy Turniej Piłki Nożnej
Nadpobudliwość (część I)
Historia szkoły podstawowej w Żmigrodzie cz. IV
Kronika policyjna
Zaobserwowano
 

"Bez Nazwy" ale z pomysłem

 
W piątkowy wieczór 11 lutego można było obejrzeć występy amatorskiego teatru z Rawicza. Teatr „Bez Nazwy” działa przy rawickim Stowarzyszeniu Animatorów Kultury AKiMRA. Spektakl, z którym przyjechał do naszego domu kultury, oparty był na tekstach Edwarda Stachury i własnych, napisanych przez realizatorów widowiska.
Spektakl powstawał we wrześniu ubiegłego roku, premiera odbyła się w listopadzie podczas Wieczoru Księżycowego. „Przystępuję do ciebie: kto ty jesteś, kto ja jestem?”- sam tytuł sugeruje, o czym rzecz traktuje. Egzystencjalne pytania o byt, hierarchię wartości, nasz stosunek do rzeczywistości- tak pokrótce można by podsumować ponad godzinne widowisko przygotowane prze członków stowarzyszenia. Najliczniejszą grupę stanowiła młodzież licealna, ale nie tylko. Pomagają im dorośli, którzy także są aktorami oraz zadbali o stronę techniczną widowiska. Wszystkich łączy jedno- stowarzyszenie AKiMRA. Działa ono od 5 lat, chociaż formalnie od 2004 roku. Jest miejscem spotkań ludzi w różnym wieku, z różnych branż, których łączy chęć zrobienia czegoś pożytecznego dla rawickiej kultury i dla Rawicza.
Członkowie stowarzyszenia spotykają się w piwnicy domu kultury- w Performance Cafe. Tu znajduje się galeria, wystawy czasowe, odbywają się koncerty, spotkania z twórcami, imprezy tematyczne, np. bal przebierańców. A także można tu po prostu spędzić czas przy kawie, bo miejsce ma swój specyficzny klimat.
Pomysłodawcą gościnnego występu na deskach żmigrodzkich był Marcin Cieśla, na co dzień pracujący jako psycholog w Poradni Pedagogiczno- Psychologicznej w Żmigrodzie. W spektaklu debiutował jako aktor. Oto co powiedział WŻ: - Do stowarzyszenia trafiłem przypadkiem. Spodobali mi się ludzie, których tam spotkałem, to, co robią, cały klimat tam panujący. Ich pasja, bezinteresowność, pokonywanie przeszkód- to zaimponowało mi najbardziej. Efektem jest mój udział w spektaklu wg Stachury. Wcześniej nigdy nie miałem styczności z aktorstwem i teatrem od tej strony.
Uważam, że dziś nastały czasy dla działalności takich stowarzyszeń jak AKIMRA. Zachęcam do tworzenia, zwłaszcza w takich miasteczkach jak Rawicz czy Żmigród. To pożytek intelektualny dla ludzi i rozwój kulturalny miasta, to w końcu świetna forma spędzenia wolnego czasu. I uczy patrzenia z pokorą na artystów.
Czekamy na następne przedsięwzięcia tego stowarzyszenia, które na pewno zagości w żmigrodzkim domu kultury, co obiecuje dyrektor ZPK Dariusz Skiba, zainteresowany propagowaniem tego rodzaju działalności kulturalnej.

eco

    prześlij      drukuj      komentuj   
 
 
  Copyright by Wiadomości Żmigrodzkie