o piśmie    redakcja    numer    archiwum    kalendarium    galeria    wyszukiwarka    ogłoszenia    kontakt    reklama   
 2004  2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018 

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 
 
spis treści   nr 01 / 172   styczeń 2006
Certyfikat ISO na zakończenie roku
Konkurs na realizację zadań publicznych
XIV Orkiestra za nami
Polscy olimpijczycy w żmigrodzie!!!
"Gwiazdkowa witryna 2005"
Rozkład godzin pracy aptek miasta Żmigród w 2006 roku.
Dzień Babci i Dziadka
Uwaga!- Telefoniczni oszuści
Żmigrodzkie Sylwestry
Kultura w remoncie
Nowy samochód dla żmigrodzkiej policji
Szczerze z Robertem Grabkowskim
Sonda Jak ocenia Pan/i pracę i skuteczność policji?
Ludzie listy piszą
Ferie zimowe 2006
Halowy turniej piłki nożnej
Przedszkolaki dokarmiają zwierzęta w lesie
Studniówka tuż tuż !!!
Co? Gdzie? Kiedy?
Szanowni Państwo, Przyjaciele Gimnazjum - Wspomagając szkołę zapłacicie mniejszy podatek
Nowi nauczyciele
Z życia Towarzystwa Miłośników Ziemi Żmigrodzkiej
Zgromadzenie Towarzystwa Miłośników Ziemi Żmigrodzkiej
Ze starych albumów
Zimowe ferie
Co slychać w Bargteheide
Kosmetyczka dobra na wszystko
"Decyzje środowiskowe"- zmorą wszystkich przedsiębiorców
Odpadów segregowanie to najlepsze rozwiązanie
Koniec pobłażania
V Powiatowy konkurs historyczny o "Starożytnej Grecji"
Sukces Moniki
Edukacja z internetem
Międzynarodowe sukcesy
Ferie zdrowo i sportowo
Podaruj uśmiech - 1% podatku
"Piast" ograł wszystkich
Turniej szachowy dla dzieci
Liga Tenisa stołowego
Halówka LZS
Liga międzyzakładowa po III kolejce
Turniej tenisa stołowego
ŻYCZENIA
Kronika policyjna
Z życia parafii
Informacje Koła Przyjaciół Gimnazjum im. Macieja Rataja
ZAOBSERWOWANO
PODZIĘKOWANIA
POGRZEBOWE
 

Co slychać w Bargteheide

W przerwie świątecznej i noworocznej wycinki z gazet z Bargteheide, miasta partnerskiego Żmigrodu, docierały do mnie z pewnym opóźnieniem. Sięgnąłem zatem do archiwum i odkurzyłem te niewykorzystane artykuły z poprzednich dostaw. Cześć z nich jest sprzed paru tygodni, inne sprzed paru miesięcy. Traktując zatem ten odcinek mojego przeglądu prasy jako swoisty remanent prezentuję Państwu najciekawsze z nich. I oczywiście zapraszam do lektury!

 • Coraz więcej informacji o Bargteheide znaleźć można w przepastnych zasobach Internetu. Jeżeli w wyszukiwarce internetowej wpiszemy nazwę tego miasta, przekonamy się jak wiele instytucji i organizacji tego niewielkiego, jak by nie było, miasteczka docenia rolę obiegu globalnej informacji o własnej działalności. Własne strony internetowe mają wszystkie tamtejsze szkoły, działające na terenie miasta i gminy partie i stowarzyszenia, urzędy, banki, klub sportowy, teatr i towarzystwo strzeleckie. Znaleźć można w sieci plan miasta Bargteheide, ale też i strony zupełnie hobbystyczne tworzone przez mieszkańców, którzy w ten sposób okazują więź z miejscem swego urodzenia. Tych z Państwa, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o Bargteheide, zachęcam do samodzielnych i aktywnych poszukiwań. Już pierwszy tuzin odnośników podanych przez wyszukiwarkę zawiera wiele ciekawych informacji.

 • 140 lat po otwarciu trasy kolejowej Hamburg - Lubeka, która przebiega przez Bargteheide, do miasteczka tego znów zawitał pociąg jakby wyjęty z końca XIX. wieku - parowa lokomotywa, charakterystyczne wagony piętrowe, małe prędkości rozwijane przez skład. Taki widok to już od dawna rzadkość dla naszych zachodnich sąsiadów, więc przejazd „pociągu nostalgii” wyciągnął z domów tłumy ciekawskich, którzy swoimi aparatami chcieli uwiecznić ten moment. A ja nie wiem, czy w jesienny poranek chciałoby mi się dla takiego widoku wychodzić z domu, bo przecież jeszcze w czasach podstawówki kiedy tylko chciałem to jeździłem takim pociągiem do miasta wojewódzkiego. I nie było w tym żadnej sensacji...

 • Jeżeli wszystko przebiegło zgodnie z planem, to mieszkańcy Bargteheide pod koniec ubiegłego roku odzyskali do użytku swoją ulicę Ratuszową, która przez ostatnie miesiące była jednym wielkim placem budowy. Architekci zatroszczyli się o wszystko - płynny przepływ ruchu samochodowego, parkingi a nawet o ... korzenie drzew, które dzięki specjalnym wkopanym w ziemie gorsetom będą skutecznie utrzymywane pod powierzchnią ziemi, co zapobiegnie niszczeniu nawierzchni ulic i chodników.

 • Kino w Bargteheide czekają wielkie zmiany. Już niedługo zniknąć mają stamtąd tradycyjne projektory z olbrzymimi rolkami celuloidowej taśmy. Zastąpione mają one zostać przez specjalny komputer z projektorem. Pracownicy kina u dystrybutora odbierać będą wkrótce twardy dysk z filmem, który to dysk będzie trzeba tylko wsunąć do komputera i dzięki projektorowi widzowie z cyfrową jakością oglądać będą najnowsze produkcje w swoim małym kinie. Oczywiście taka technika projekcji nie jest niczym nowym w dużych multipleksach, ale w niewielkim Bargteheide będzie zmianą epokową. A cała inwestycja sfinansowana będzie przez jeden z programów pomocowych Unii.

 • Nietypowy sposób prowadzenia akcji antynikotynowej przeprowadzono dla uczniów z gimnazjum powiatowego w Bargteheide. Nie było nudnej pogadanki i prawienia morałów. Prowadzący wykład profesor-patolog od razu przeszedł do konkretów i na stole przed nosami gimnazjalistów położył duże fragmenty płuca długoletniego palacza z wykształconą tkanką rakową. Reakcję młodych ludzi można było przewidzieć - obrzydzenie i odraza. Ale też i prawdziwe zainteresowanie. Bo takiego argumentu nie można obrócić w żart czy udać że się go nie zauważa. Jest zbyt dosadny.

  Wybrał, przetłumaczył i komentarzem opatrzył
  Robert Kolebuk (kolebukr@poczta.onet.pl)

      prześlij      drukuj      komentuj   
 •  
   
    Copyright by Wiadomości Żmigrodzkie