o piśmie    redakcja    numer    archiwum    kalendarium    galeria    wyszukiwarka    ogłoszenia    kontakt    reklama   
 2004  2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018 

01 02 03 04 05 06 07 09 10 11 12 
 
spis treści   nr 01 / 184   styczeń 2007
15 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy za nami
WOŚP - Lista Darczyńców
Wywiad z szefem żmigrodzkiego sztabu WOŚP
Dzień Babci i Dzień Dziadka
Kto tu rządzi?
Informacje
Informacja o konkursach
Diamentowe gody państwa Cisłów
W skrócie
Otwarta szkoła w Barkowie
Czekamy na decyzję
Program ferii zimowych
Jak to z wichurą było...
Zebranie wyborcze
Informacje z PKP
Dzień Babci i Dziadka na ludowo
Koło Przyjaciół Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie Wrocławskiego Stowarzyszenia Czynu Pomocy Szkole
Nowa inicjatywa w Gimnazjum im. Macieja Rataja
Kącik poetycki
Bez śniegu, ale świątecznie
Studniówka tuż....tuż...
Ministudniówka 2007
Zapraszamy na turniej
Eurodesk w GCI
Czas na kary
Efektywny pomysł na edukację ekologiczną
Nielegalne wysypisko w Powidzku
Czekamy na decyzję mieszkańców Żmigrodu
Wybory do Izb Rolniczych
Co tam słychać w Bargteheide?
Rozkład godzin pracy aptek miasta Żmigród w 2007 roku.
Liga Piłki Nożnej Halowej Zakładów Pracy i Organizacji
Sport w szkołach
Liga Piłki Nożnej LZS i Klubów ULKS
Współpraca Ratajówki z SDS "Pałacyk"
Sport dzieci i młodzieży
Zmagania siatkarzy trwają
Piłka nożna. Wielka Orkiestra w żmigrodzkiej hali sportowej
Piłka nożna. 60. rocznica założenia w Żmigrodzie klubu sportowego
Piłka nożna. Plebiscyt z okazji 60-lecia Miejskiego Klubu Sportowego "Piast" Żmigród
Ogłoszenie przetargu
Policyjne aktualności
Kronika policyjna
Z życia parafii
Informacje
Życzenia
Skutki wichury
Kwiaty dla Babci i Dziadka
Święto Babci i Dziadka
Życzenia
 

Co tam słychać w Bargteheide?

Dzisiaj zaprezentuję Państwu najświeższe wiadomości z partnerskiego miasta Żmigrodu - Bargteheide. O tym, że problemy i radości ludzi żyjących w tym miasteczku są bardzo podobne do naszych problemów, czytelnicy tej kolumny mieli okazję przekonać się już niejednokrotnie. Dzisiaj najnowsza porcja tej wiedzy. Zapraszam do lektury!

• Już po raz szósty zorganizowane zostały w październiku w powiecie Stormarn (w którym leży Bargteheide) obchody Dni Języka Plattdeutsch. W tym miejscu czytelnikom należy się krótki wykład z historii języka niemieckiego. Otóż współczesny język niemiecki - standardowy, lub jak kto woli literacki - wykształcił się przed wiekami z dialektów wysoko-niemieckich, czyli używanych przez mieszkańców terenów położonych na południu niemieckojęzycznego obszaru językowego. Dialekty te (czyli południowo-niemieckie) uzyskały przewagę nad dialektami północnymi i stopniowo zaczęły je wypierać z piśmiennictwa. Z czasem ze wspomnianych dialektów wysoko-niemieckich (południowych) powstał współczesny język niemiecki - „Hochdeutsch”. Jednak język mieszkańców terenów północnych (tzw. „Plattdeusch”) nie znikł całkiem i skutecznie używany jest do dziś na północy Niemiec w komunikacji codziennej zwłaszcza na terenach wiejskich. Przez wielu - niesłusznie! - uważany jest za gorszą, jakby wstydliwą formę komunikowania się, podczas gdy jest tylko inną odmianą języka, która przegrała walkę w językowej ewolucji. Aby ta odmiana zupełnie nie wyginęła, ale także aby przywrócić poczucie dumy jej użytkownikom, organizowane są między innymi wspomniane na początku tego tekstu Dni Języka Plattdeutsch. Organizatorzy ubolewają, że język Plattdeutsch, chociaż w wielu miejscach uznawany jako drugi język urzędowy, tak rzadko nauczany jest w szkołach. Swoimi staraniami chcą oni odmienić ten stan rzeczy. Program opisywanej tu imprezy obejmował wykłady, koncerty pieśni, spotkania dla dzieci, nabożeństwo kościelne, projekcję parodii filmowych - wszystko w języku Plattdeutsch. A my trzymajmy kciuki i życzmy językowi Plattdeutsch wszystkiego najlepszego. Niech żyje jak najdłużej i ma się dobrze!

• Pośród doniesień lokalnej prasy z jesieni 2006 udało mi się odnaleźć także żmigrodzki akcent. Była to relacja z wizyty 37-osobowej grupy mieszkańców Żmigrodu w Bargteheide. Artykuł dość szczegółowo opisywał przebieg wizyty (mecz piłkarski, nabożeństwo ekumeniczne, oficjalne i nieoficjalne spotkania, wycieczki do Hamburga i Lubeki, zwiedzanie instytucji w Bargteheide), ale co ważniejsze była w nim także mowa o idei takich spotkań, o korzyściach z nich płynących, o wzajemnym zrozumieniu, o zbliżaniu się kultur i narodów. Ważne słowa, które już dobrze znamy, ale które warto często powtarzać. Dla pewności, że ich sensu nie zapomnimy.

• Niezwykłą inicjatywą obywatelską wykazał się ostatnio jeden z mieszkańców Bargteheide. Zauważył on mianowicie, że będące pod ochroną granitowe kamienie milowe znajdujące się wzdłuż drogi Hamburg - Lubeka, ustawione tam w latach 1840 - 1843 przez urzędników króla Danii, do której powiat Stormarn w owym czasie należał, straciły swój dawny blask. A ściślej mówiąc to blask straciły inskrypcje na tych kamieniach. Dlatego ów obywatel wziął dwie puszki farby, przemaszerował z nimi od kamienia do kamienia i ... własnoręcznie pokolorował wspomniane inskrypcje na wszystkich z nich. Użył do tego farby koloru błękitnego i jaskrawoczerwonego, podczas gdy oryginalne napisy były czarne, a ostatnio całkowicie wyblakłe. Gdy tylko zauważono jego czyn, rozpętała się burza. Oburzyli się konserwatorzy zabytków i władze miejskie, bo przecież nie może być tak, że w państwie prawa byle kto weźmie sobie pędzel i będzie nim bazgrał po pomnikach. Czyn pana Joachima G. uznany został za karalny i grozi mu 8000 euro grzywny. Zaś mieszkańcy Bargteheide i okolicy podzielili się na dwa obozy. Jedni uważają, że czyn ten, choć podlegający karze, popełniony był ze szczytnych pobudek i kary być nie powinno. Inni mówią o demoralizacji młodzieży i twierdzą, że sprawca powinien ponieść karę choćby dlatego, żeby było to przestrogą dla innych potencjalnych malarzy ulicznych. Jak sprawa znajdzie swój finał, nie omieszkam Państwa o nim poinformować.

Wybrał, przetłumaczył i komentarzem opatrzył

Robert Kolebuk (kolebukr@poczta.onet.pl)

    prześlij      drukuj      komentuj   
 
 
  Copyright by Wiadomości Żmigrodzkie