o piśmie    redakcja    numer    archiwum    kalendarium    galeria    wyszukiwarka    ogłoszenia    kontakt    reklama   
 2004  2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018 

01 02 03 04 05 06 07 09 10 11 12 
 
spis treści   nr 01 / 184   styczeń 2007
15 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy za nami
WOŚP - Lista Darczyńców
Wywiad z szefem żmigrodzkiego sztabu WOŚP
Dzień Babci i Dzień Dziadka
Kto tu rządzi?
Informacje
Informacja o konkursach
Diamentowe gody państwa Cisłów
W skrócie
Otwarta szkoła w Barkowie
Czekamy na decyzję
Program ferii zimowych
Jak to z wichurą było...
Zebranie wyborcze
Informacje z PKP
Dzień Babci i Dziadka na ludowo
Koło Przyjaciół Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie Wrocławskiego Stowarzyszenia Czynu Pomocy Szkole
Nowa inicjatywa w Gimnazjum im. Macieja Rataja
Kącik poetycki
Bez śniegu, ale świątecznie
Studniówka tuż....tuż...
Ministudniówka 2007
Zapraszamy na turniej
Eurodesk w GCI
Czas na kary
Efektywny pomysł na edukację ekologiczną
Nielegalne wysypisko w Powidzku
Czekamy na decyzję mieszkańców Żmigrodu
Wybory do Izb Rolniczych
Co tam słychać w Bargteheide?
Rozkład godzin pracy aptek miasta Żmigród w 2007 roku.
Liga Piłki Nożnej Halowej Zakładów Pracy i Organizacji
Sport w szkołach
Liga Piłki Nożnej LZS i Klubów ULKS
Współpraca Ratajówki z SDS "Pałacyk"
Sport dzieci i młodzieży
Zmagania siatkarzy trwają
Piłka nożna. Wielka Orkiestra w żmigrodzkiej hali sportowej
Piłka nożna. 60. rocznica założenia w Żmigrodzie klubu sportowego
Piłka nożna. Plebiscyt z okazji 60-lecia Miejskiego Klubu Sportowego "Piast" Żmigród
Ogłoszenie przetargu
Policyjne aktualności
Kronika policyjna
Z życia parafii
Informacje
Życzenia
Skutki wichury
Kwiaty dla Babci i Dziadka
Święto Babci i Dziadka
Życzenia
 

Piłka nożna. 60. rocznica założenia w Żmigrodzie klubu sportowego

60 lat minęło...

 
W piątek (19.01.2007) w restauracji „Anna” odbyła się uroczystość z okazji 60-lecia Miejskiego Klubu Sportowego „Piast” Żmigród. Z zaproszenia zarządu klubu skorzystało 110 gości, którzy nie ukrywali swojego zadowolenia i zaskoczenia tak miłym przyjęciem.

Pięknie ustrojona sala, wywieszona galeria zdjęć klubu (najstarsze zdjęcie zespołu z lat 40-tych!!!), wystawa najważniejszych pucharów Piasta Żmigród, szczegółowo opowiedziana historia klubu oraz wręczenia medali dla wszystkich zaproszonych gości - tak w skrócie można przedstawić to co wydarzyło się podczas uroczystej, jubileuszowej gali.
Wśród zaproszonych gości byli m.in. Burmistrz Gminy i Miasta Żmigród Zdzisław Średniawski, Wicestarosta Powiatu Trzebnickiego Igor Bandrowicz, Członek Zarządu DZPN i Radny Sejmiku Wojewódzkiego Jarosław Charłampowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Żmigrodzie Jan Czyżowicz.
Na rozpoczęcie Prezes MKS Piast Żmigród, Edward Szaniawski podziękował wszystkim gościom za przybycie i zaprosił do wysłuchania historii żmigrodzkiego klubu, którą zaprezentował kierownik biura MKS Piast Żmigród, Jan Fedyna - Brak pracy, pierwszej pomocy i artykuły żywnościowe na kartki, niedostateczna opieka lekarska, przypadki chorób zakaźnych, brak opału i elektryczności, ludność potrzebująca wsparcia materialnego i finansowego. Tak oto wyglądał Żmigród w styczniu 1946 roku. Mieszkańcy miasta myśleli głównie o tym jak przeżyć, jak zapewnić byt sobie i swoim najbliższym. A jednak pomimo biedy, znaleźli się ludzie, którzy potrafili oderwać się od codziennych problemów, którzy postawili sobie za cel założenie w nowym miejscu zamieszkania - organizacji sportowej. I to im się udało - w takich oto warunkach swoją karierę rozpoczynał żmigrodzki sport. Wystąpienie cieszyło się wielkim zainteresowaniem i wszyscy z wielką uwagą wsłuchiwali się w kolejne lata istnienia klubu sportowego w Żmigrodzie. Po prawie godzinnej prezentacji głos zabrał burmistrz Zdzisław Średniawski - Sześćdziesiąt lat w historii ludzkości, to jest jak kropla w morzu, a sześćdziesiąt lat w życiu ludzkim, to są trzy pokolenia. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przez te 60 lat istnienia klubu sportowego w Żmigrodzie służyli swoją pomocą i dobrocią. Równocześnie życzę nam wszystkim kolejnych 60 lat tak pięknej historii - powiedział Zdzisław Średniawski.
Następnie głos zabrał członek Zarządu Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, Jarosław Charłampowicz - Kiedy słuchałem historii Waszego klubu nasunęły mi się dwie bardzo ważne kwestie, które powtarzały się przez cały ten okres. Po pierwsze stabilizacja. W każdym dobrze funkcjonującym klubie potrzebny jest spokój i opanowanie, które pozwoli osiągnąć zamierzone cele. Po drugie wychowankowie. Piast Żmigród zawsze słynął z faktu, że nie musiał sięgać po piłkarzy „zza miedzy”. Dobry system szkolenia młodzieży sprawia, że Żmigród może być dumny ze swoich wychowanków - podsumował Charłampowicz.
Po przemówieniach przyszedł czas na odznaczenia za zasługi i poświęcenie na rzecz Miejskiego Klubu Sportowego Piast Żmigród. Wszyscy zaproszeni uczestnicy otrzymali honorowe medale z dyplomami, które wręczali burmistrz GiM Żmigród, Zdzisław Średniawski wraz z prezesem klubu, Edwardem Szaniawskim. W trakcie uroczystości dwie uczennice szkoły podstawowej w Żmigrodzie, Martyna Marek i Izabella Możdżeń przy aranżacji Krzysztofa Szuberta wykonały trzy przepiękne utwory muzyczne. Jeden z tych utworów jest już bardzo dobrze znany żmigrodzkim kibicom ponieważ przed każdym meczem drużyny seniorów ten utwór jest prezentowany. Słowa i muzykę napisał nie kto inny jak znany żmigrodzki muzyk Bogdan Michał Syk. Radości z wykonanych piosenek nie ukrywał Jan Fedyna - Zależało mi na tym, aby dziewczynki zaśpiewały. Dziękuję bardzo Martynce i Izabelli za wykonanie tych utworów i muzykom za przygotowanie ich do tego występu. Dziękuję również pracownikom ZPK, a w szczególności Janowi Cyraniakowi za operowanie nagłośnieniem podczas gali - wyraża wdzięczność zadowolony Jan Fedyna.
Na zakończenie uroczystości wszystkich gości poczęstowano pyszną kolacją, a później przyszedł czas na wspominanie tamtych lat...Miłego zaskoczenia i wzruszenia nie ukrywali goście, a wśród nich Mirosław Drączkowski, wychowanek Piasta, który jako jedyny w historii miał przyjemność zagrać w I-ligowym Śląsku Wrocław - Jestem niezmiernie szczęśliwy, że mogłem dziś tutaj przybyć. Nie ukrywam, że jestem mile zaskoczony tym, co zobaczyłem. Grałem w kilku naprawdę klasowych klubach, ale takiej gali to jeszcze nigdzie nie widziałem. Przez te trzy wspólnie spędzone godziny było czuć zapach tej wspaniałej historii Piasta Żmigród - powiedział Drączkowski.
Śmiało można powiedzieć, że uroczysta gala przerosła wszelkie oczekiwania wszystkich gości. Organizacyjnie wszystko było dopięte na ostatni guzik, a nad wszystkim czuwał nie kto inny jak „Wieczny Działacz Piasta” Jan Fedyna. Dzięki swojej pracy magisterskiej w której zawarta jest cała historia klubu wraz ze wszystkimi statystykami, mogliśmy przeżyć TO jeszcze raz!!!

Grzegorz Paryna

    prześlij      drukuj      komentuj   
 
 
  Copyright by Wiadomości Żmigrodzkie