o piśmie    redakcja    numer    archiwum    kalendarium    galeria    wyszukiwarka    ogłoszenia    kontakt    reklama   
 2004  2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018 

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 
 
spis treści   nr 01 / 195   styczeń 2008
Podziękowania sztabu WOŚP
Relacja z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Spowiedź burmistrza i wojewody
Debata na łamach
Henryk Bagiński
Jarosław Brodala
Jan Czyżowicz
Robert Korytkowski
Robert Grzegorz Lewandowski
Paweł Łukaszewski
Oświadczenie Mirosława Motwickiego
Szansa dla mieszkańców wsi
Szczerze z Arturem Kanickim
Burmistrzem być...
Nowy gospodarz
Kiedy wybory
Bezpłatne szkolenia dla rolników
Goście z Kudowy
Współpraca Mostostalu z Powiatowym Zespołem Szkół im. Jana Pawła II
Poeci docenieni
Do siego Roku 2008r
Coraz bliżej... SESJA!
Niecodzienne znalezisko w baszcie
Kościoły pod ochroną
Boże Narodzenie po europejsku
Jeszcze więcej możliwości dla przedsiębiorców
Remont dachu
Zadania publiczne Gminy ŻMigród realizowane przez organizacje pozarządowe w 2008 r.
Przygotowania Gimnazjalistów do wielkiego balu.
piłka nożna. liga okręgowa seniorów
Zostań dobrodziejem...
Nauczyciele protestują
Ferie 2008
Ferie zimowe 2008r.
Program Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie adresowany do dzieci i młodzieży z gminy Żmigród.
Regulamin i wykaz konkurencji sportowo- rekreacyjnych Turnieju Sportowego "Ferie’ 2008",
Plan pracy GCI na ferie zimowe
Co tam słychać w Bargteheide?
Nowe grunty dla żmigrodzkiej policji
Tajemnicza wyprawa do TVP we Wrocławiu
Nowoczesny system monitoringu w Gimnazjum im. M. Rataja
Publiczna przestrzeń małego miasta- kobiety
Przedstawienie bożonarodzeniowe w Powiatowym Zespole Szkół im. Jana Pawła II Żmigrodzie
Sport - wielkie emocje sportowe w 2008 roku.
Sportowa Rodzina
Gimnazjum Rataja na podium
Czwarta kolejka siatkówki
Żmigrodzka liga piłki nożnej halowej LZS
Żmigrodzka liga piłki nożnej halowej zakładów pracy i organizacji
Uwaga Rodzice!
Informacja OSP
Kronika policyjna
Narkotyki pod psią budą, spirytus w szopie.
Z życia parafii
Zaobserwowano
Święto Babci i Dziadka
 

Współpraca Mostostalu z Powiatowym Zespołem Szkół im. Jana Pawła IISpawacz jak strzelec wyborowy

Często jest tak, że firma działająca na danym terenie podejmuje współdziałanie ze szkołą, która kształci specjalistów z jej branży. Do takiego zetknięcia szkoła - biznes doszło i w naszej gminie, za sprawą Mostostalu Kraków Produkcja sp. z o.o. - Oddział Żmigród i Powiatowego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie. A przed jakimi fachowcami zakład otwiera swe podwoje? Przed ślusarzami, a idąc dalej - spawaczami.

- Wszystko zaczęło się od spotkania z panem dyrektorem Janem Czyżowiczem, gdzie ustaliśmy zasady współpracy, stwierdziliśmy że będzie ona korzystna dla młodzieży i dla firmy - mówi Henryk Jendrek, dyrektor żmigrodzkiego oddziału. - Uruchomiliśmy klasę która w zamierzeniu miała liczyć 10 osób, ostatecznie skończyło się na 12. W przyszłym roku także planujemy rozpocząć kształcenie dla 15 osób - wylicza dyrektor. Co firma może zaoferować młodym ludziom?
- Przede wszystkim pracę. Kształcimy w zawodzie ślusarz, spawacz. Ale spawacz to już wyższe wyuczenie. Najpierw trzeba poznać podstawy. Jakiś czas temu firma wykupiła Energomontaż Zachód, który ma swój oddział także w Niemczech. To daje szansę praktyki i pracy za granicą w tej palcówce.
Zarobki jak na żmigrodzkie i nie tylko warunki, są również atrakcyjne, w górnych granicach to trzy i pół, cztery tysiące złotych. Jak jednak zastrzega dyrektor, pensje nie są ograniczane. W firmie panuje system motywacyjny - premiowy , uzależniony od wydajności pracownika. Poza tym osoba mająca już za sobą praktykę i mogącą pochwalić się faktem pracy w renomowanej firmie, nie powinna mieć problemu z zatrudnieniem w jakiejkolwiek innej, z branży metalowej.
- Wykwalifikowany spawacz jest jak strzelec wyborowy w wojsku. Każdy w armii może być żołnierzem, strzelec wyborowy to osoba o szczególnych umiejętnościach i preferencjach, taka wojskowa elita. Tak samo jest ze spawaczem. Do tej pracy trzeba mieć preferencje: kondycja fizyczna, zdolności manualne, dobry wzrok. Trzeba być precyzyjnym jak przy kaligrafii - podkreśla z naciskiem dyrektor. Przyznaje zarazem, że praca nie jest lekka. Dla pracowników szczególnie uciążliwy może być hałas, temperatura panująca na bardzo dużej hali produkcyjnej. Przy tego typu zajęciu wymagana jest też żelazna dyscyplina i precyzja. A co w zamian może zaoferować firma? Jak podkreśla Henryk Jendrek, nikomu nie obiecuje się, że przepracuje w zakładzie do emerytury. Ale za to jeśli ktoś chce tu pracować, zyska stabilne miejsce w firmie, która aktualnie korzysta z boomu na rynku stalowym. Popyt na produkty spółki jest tak duży, że gdyby tylko nie było problemów ze skompletowaniem tak dużej załogi na miejscu, „od ręki” można by wybudować drugą taką halę produkcyjną, jaką teraz żmigrodzki zakład dysponuje. Nie ma też problemu z surowcem - jeden telefon do „firmy- matki” uruchamia zasoby magazynowe Mostostalu Kraków.
A jak dyrektor podsumowuje rok współpracy z młodzieżą ze żmigrodzkiej „powiatówki”?
- Bardzo się cieszę, że podjęliśmy współpracę. To są naprawdę wspaniali młodzi ludzie. Mam do nich podejście jak do dorosłego, odpowiedzialnego pracownika. Muszą stosować się do kodeksu pracy, nie kodeksu ucznia - i z satysfakcją stwierdzam, że nie ma żadnych problemów z dyscypliną w pracy. Że i młodzież jest zadowolona potwierdza fakt, że nawet dziś był u nas rodzic z pytaniem, czy może zapisać syna już na rok przyszły - mówi z niekłamaną satysfakcją Henryk Jendrek. Zdradza też, że dla młodzieży na trzecim roku nauki, po osiągnięciu przez nią pełnoletności, będzie przygotowany określony system stypendiów, w zamian młodzi pracownicy wiązaliby się z firmą na umówiony okres. Młodzieży, szkole i firmie pozostaje więc życzyć, żeby ich współpraca była wciąż rozwijana z korzyścią i .. mocna jak stal.

AK

    prześlij      drukuj      komentuj   
 
 
  Copyright by Wiadomości Żmigrodzkie