o piśmie    redakcja    numer    archiwum    kalendarium    galeria    wyszukiwarka    ogłoszenia    kontakt    reklama   
 2004  2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018 

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 
 
spis treści   nr 09 / 309   wrzesień 2017
Wielkie Święto Plonów w Rudzie Żmigrodzkiej
Okiem Burmistrza
Burmistrz Gminy Żmigród o reformie oświaty
Półkolonijne szaleństwo po raz pierwszy!
Co działo się podczas Wakacji Z ZPK?
Orla Korzeńsko ponownie z Pucharem Lata
Dzieci lubią muzea
Zaobserwowano
Festyn policyjny "Stop wypadkom, czyli bezpieczne wakacje"
Ogórkobranie u Sznajderów
50 lat minęło jak jeden dzień, czyli medale dla Państwa Kojrów
Poznajcie nasze organizacje pozarządowe
Kolejny 100-latek w Żmigrodzie
Pisk opon, zapach "palonej gumy" oraz "straszenie żmigrodzkiego smoka", czyli VAGDAY 2017
Owczarki w Rudzie
Co słychać u podopiecznych ŚDS "Pałacyk"?
Kronika policyjna
Organizacjo, masz pomysł na działanie w roku 2018? Zgłoś go!
Porada konsumencka
Widzisz? doświadczasz? reaguj! Stop przemocy
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żmigrodzie przypomina
Jak wyrobić kartę EKUZ
Uroczyste Święto Plonów w Borzęcinie
Jubileusz Ochotniczej Straży Pożarnej w Korzeńsku
Mówiąc poprawnie
Harcerska Akcja Letnia za nami
Urząd Miejski w Żmigrodzie informuje
Przypominamy!
Żmigrodzianie upamiętnili 73. rocznicę Powstania Warszawskiego
Niezwyczajna wycieczka rowerowa z fabułą
Postanowienia noworoczne (od nowego roku szkolnego)
O godność człowieka
Witaj maleństwo!
Wyciąg
 

Okiem Burmistrza

Inwestycji ciąg dalszy

Zewnętrzne finansowanie inwestycji gminnych trwa. Miesiąc temu informowałem o złożonych wnioskach na budowę świetlic w miejscowościach Osiek i Powidzko. Dziś możemy powiedzieć, że przyznano nam dotację zarówno na jeden, jak i drugi obiekt. Wniosek czeka jeszcze weryfikacja przez Urząd Marszałkowski. Ostateczną informację otrzymamy za około 2-3 miesiące. Wysokość dotacji to 300 000 zł na każdą świetlicę.

Ważną informacją dla mieszkańców jest również uszczelnienie wału zimowego, który przebiega wzdłuż polderu Jamnik i chroni Żmigród od strony Baryczy przed wodami tej rzeki. W tym roku przeprowadzone będzie gruntowne uszczelnienie tego wału na długości ponad 5 km, metodą nowatorską. Wartość inwestycji to ponad 4 mln zł. Inwestycję realizuje i finansuje Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Przez ten wał będzie przebiegała ścieżka rowerowa, inwestycja, którą realizować będziemy od tego roku. Planowane zakończenie inwestycji to czerwiec 2018 roku.

Poza tym trwają realizacje wielu inwestycji gminnych, które są na różnych etapach, ale warto o nich wspomnieć. Mieszkańcy oczywiście niektóre z nich widzą. Jedne z nich rzucają się bardziej w oczy, gdyż zlokalizowane są na terenach odsłoniętych czy bardziej uczęszczanych. Są także takie, które widać mniej, a które będą realizowane za duże pieniądze i są ważne dla społeczności lokalnej. Tak też aktualnie trwa realizacja budowy ronda, w fazie końcowej jest wykonanie zagospodarowania terenu miedzy ulicami Rybacką a Wiejską, czyli tzw. kolektora. Wybudowaliśmy kolejne drogi , które służą uzbrojeniu terenu pod zabudowę jednorodzinną w Żmigrodzie - mówię tu o terenach za ulicą Willową. Zachęcam osoby zainteresowane do zakupu działek na tym terenie. Dodatkowo trwa inwestycja zagospodarowania terenu wzdłuż Sąsiecznicy, również kończą się prace związane z pełną modernizacją wnętrz Przedszkola „Zielona Dolina”. Rozpoczęliśmy inwestycję zagospodarowania terenu w centrum Żmigródka, który będzie służył jako zatoczka dla autobusów przy rozwozach szkolnych. Już wkrótce rozpoczniemy wiele inwestycji drogowych, czy budowy ścieżek rowerowych ( I etap o długości 9 km).

Po problemach związanych z wyłonieniem wykonawcy, rozstrzygnęliśmy trzeci przetarg na rewitalizację placu rynkowego. Mam nadzieję, że jak będziecie Państwo czytać te wiadomości, prace na rynku już się rozpoczną. Umowny termin zakończenia prac to 9 grudnia br., jednak możliwe, że wykonawca, przy sprzyjających warunkach pogodowych, upora się z tą inwestycją prędzej. Rozstrzygamy też przetarg na budowę Centrum Przesiadkowego przy dworcu kolejowym. Termin wykonania to połowa roku 2018.

Skutki nawałnic w Gminie Żmigród

Niestety należy wspomnieć także o skutkach nawałnicy, która przetoczyła się przez Polskę, w tym przez naszą gminę. Na szczęście nie ucierpiał żaden mieszkaniec, wszyscy wyszliśmy z tego bez uszczerbku na zdrowiu. Ucierpiało jednak kilka dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Zostały naruszone także niektóre budynki, jak np. strażnica OSP w Żmigrodzie czy też wieża kościoła w Radziądzu. Bardzo dużo drzew zostało wyrwanych z korzeniami, uszkodzona została infrastruktura służącej do doprowadzania energii elektrycznej. Wszystkie służby starały się jak najszybciej zniwelować skutki tego kataklizmu. Będziemy także działać, na ile pozwoli nam prawo, by udzielić pomocy oferowanej w ramach budżetu państwa. Na bieżąco weryfikujemy informacje o dofinansowaniach, o których będziemy informować mieszkańców i w ich imieniu realizować. Środki dotacyjne już są zapowiadane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

„Kulturalnie” w Żmigrodzie

Miałem przyjemność uczestniczyć w 25-leciu kapłaństwa ks. Krzysztofa Bartoszka-proboszcza parafii w Radziądzu. Była to bardzo wzniosła uroczystość, ważna dla proboszcza, jak i całej parafii. Jeszcze raz składam serdeczne gratulacje oraz najlepsze życzenia.

Dodatkowo jesteśmy również po obchodach 70-lecie powstania OSP w Korzeńsku oraz Dożynkach Gminnych w Rudzie Żmigrodzkiej. Obie uroczystości cieszyły się wysokim zainteresowaniem oraz przyczyniły się do integracji społeczności lokalnej.

Oczywiście zapraszam na kolejne nasze wydarzenia, z których najważniejsze to Festiwal Karpia we wrześniu w Rudzie Żmigrodzkiej, a z okazji rozpoczęcia roku szkolnego składam najserdeczniejsze życzenia uczniom, a także dużo cierpliwości i dobrej pracy całemu gronu pedagogicznemu.

    prześlij      drukuj      komentuj   
 
 
  Copyright by Wiadomości Żmigrodzkie