o piśmie    redakcja    numer    archiwum    kalendarium    galeria    wyszukiwarka    ogłoszenia    kontakt    reklama   
 2004  2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018 

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 
 
spis treści   nr 09 / 309   wrzesień 2017
Wielkie Święto Plonów w Rudzie Żmigrodzkiej
Okiem Burmistrza
Burmistrz Gminy Żmigród o reformie oświaty
Półkolonijne szaleństwo po raz pierwszy!
Co działo się podczas Wakacji Z ZPK?
Orla Korzeńsko ponownie z Pucharem Lata
Dzieci lubią muzea
Zaobserwowano
Festyn policyjny "Stop wypadkom, czyli bezpieczne wakacje"
Ogórkobranie u Sznajderów
50 lat minęło jak jeden dzień, czyli medale dla Państwa Kojrów
Poznajcie nasze organizacje pozarządowe
Kolejny 100-latek w Żmigrodzie
Pisk opon, zapach "palonej gumy" oraz "straszenie żmigrodzkiego smoka", czyli VAGDAY 2017
Owczarki w Rudzie
Co słychać u podopiecznych ŚDS "Pałacyk"?
Kronika policyjna
Organizacjo, masz pomysł na działanie w roku 2018? Zgłoś go!
Porada konsumencka
Widzisz? doświadczasz? reaguj! Stop przemocy
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żmigrodzie przypomina
Jak wyrobić kartę EKUZ
Uroczyste Święto Plonów w Borzęcinie
Jubileusz Ochotniczej Straży Pożarnej w Korzeńsku
Mówiąc poprawnie
Harcerska Akcja Letnia za nami
Urząd Miejski w Żmigrodzie informuje
Przypominamy!
Żmigrodzianie upamiętnili 73. rocznicę Powstania Warszawskiego
Niezwyczajna wycieczka rowerowa z fabułą
Postanowienia noworoczne (od nowego roku szkolnego)
O godność człowieka
Witaj maleństwo!
Wyciąg
 

Burmistrz Gminy Żmigród o reformie oświaty

Szanowni Państwo!

Wprowadzona w życie w 2016 roku reforma oświaty stała się faktem. Od 1 września 2017 roku szóstoklasiści nie pójdą już do gimnazjum, ale staną się uczniami siódmej klasy.

Mam świadomość, jak wielkie emocje i niepewność wzbudza reforma - w nauczycielach, pracownikach szkół i rodzicach. Ja także jako ojciec siódmoklasistki mam wiele pytań - szczególnie o podstawy programowe, pytań, które chciałbym zadać ich autorom.

Jako burmistrz gminy daleki jestem od oceny reformy. Samorząd zgodnie z ustawą i wytycznymi ma obowiązek wprowadzić ją w życie. Moim obowiązkiem jest to zrobić w taki sposób, by zminimalizować ewentualne negatywne skutki, które są nieodłączną częścią tak poważnych i znamiennych w skutki zmian.

Prace nad przygotowaniem nowej siatki szkół, podparte rozmowami z dyrektorami, rozpoczęliśmy jeszcze przed ogłoszeniem ostatecznych decyzji rządu i parlamentu; uczestniczyliśmy także w kawiarence obywatelskiej, na którą zaproszeni zostali wszyscy, którym reforma oświaty leży na sercu oraz w Radzie Pedagogicznej Zespołu Szkół Dwujęzycznych, gdzie wspólnie staraliśmy się tak zaplanować wszystkie działania, by wprowadzenie w życie reformy nie postawiło na głowie życia nauczycieli i uczniów, których los w dużej mierze ściśle wiąże się z wprowadzonymi zmianami. Wspólnie wypracowaną propozycję pozytywnie zaopiniował dolnośląski kurator oświaty i nasi radni.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w ten proces - moim współpracownikom, dyrektorom szkół, nauczycielom i przedstawicielom rodziców. W niezwykle krótkim czasie wykonaliście Państwo ogromną pracę.

Jestem przekonany, że ten niedługi czas, który zostawili nam politycy na przeorganizowanie oświaty, wykorzystaliśmy najlepiej jak to było możliwe.

W naszej gminie będzie nadal funkcjonowało pięć szkół podstawowych w: Barkowie, Korzeńsku, Powidzku, Radziądzu i Żmigrodzie. Uczniowie, którzy teraz rozpoczęliby naukę w pierwszej klasie gimnazjum, pójdą do siódmych klas w szkołach podstawowych, które zazwyczaj mieszczą się bliżej ich miejsca zamieszkania. Siódmoklasiści ze Żmigrodu rozpoczną naukę w budynku, gdzie jeszcze mieści się gimnazjum. Co roku będziemy przenosić do niego kolejne klasy, które będą zastępowały wygaszane klasy gimnazjalne. Szkoła podstawowa będzie docelowo mieściła się w obecnym budynku gimnazjum (Zespół Szkół Dwujęzycznych). Naszą dobrą praktyką była dwujęzyczność; chcemy ją kontynuować. Jeśli rodzice będą zainteresowani posłaniem swoich dzieci do klas dwujęzycznych - jesteśmy gotowi stworzyć takie klasy w szkole podstawowej.

Edukacja bardzo leży mi na sercu. Jestem przekonany, że przy dobrej współpracy wszystkich stron procesu nauczania wspólnie przeprowadzimy reformę w Gminie Żmigród w taki sposób, by jej negatywne skutki były jak najmniejsze.

Wszystkim, którzy rozpoczynają Nowy Rok Szkolny, życzę sukcesów. Niech będzie to rok pełen wyzwań i owocnej pracy, byśmy w czerwcu zakończyli go z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku.

Robert Lewandowski
Burmistrz Gminy Żmigród

    prześlij      drukuj      komentuj   
 
 
  Copyright by Wiadomości Żmigrodzkie