o piśmie    redakcja    numer    archiwum    kalendarium    galeria    wyszukiwarka    ogłoszenia    kontakt    reklama   
 2004  2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018 

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 
 
spis treści   nr 09 / 309   wrzesień 2017
Wielkie Święto Plonów w Rudzie Żmigrodzkiej
Okiem Burmistrza
Burmistrz Gminy Żmigród o reformie oświaty
Półkolonijne szaleństwo po raz pierwszy!
Co działo się podczas Wakacji Z ZPK?
Orla Korzeńsko ponownie z Pucharem Lata
Dzieci lubią muzea
Zaobserwowano
Festyn policyjny "Stop wypadkom, czyli bezpieczne wakacje"
Ogórkobranie u Sznajderów
50 lat minęło jak jeden dzień, czyli medale dla Państwa Kojrów
Poznajcie nasze organizacje pozarządowe
Kolejny 100-latek w Żmigrodzie
Pisk opon, zapach "palonej gumy" oraz "straszenie żmigrodzkiego smoka", czyli VAGDAY 2017
Owczarki w Rudzie
Co słychać u podopiecznych ŚDS "Pałacyk"?
Kronika policyjna
Organizacjo, masz pomysł na działanie w roku 2018? Zgłoś go!
Porada konsumencka
Widzisz? doświadczasz? reaguj! Stop przemocy
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żmigrodzie przypomina
Jak wyrobić kartę EKUZ
Uroczyste Święto Plonów w Borzęcinie
Jubileusz Ochotniczej Straży Pożarnej w Korzeńsku
Mówiąc poprawnie
Harcerska Akcja Letnia za nami
Urząd Miejski w Żmigrodzie informuje
Przypominamy!
Żmigrodzianie upamiętnili 73. rocznicę Powstania Warszawskiego
Niezwyczajna wycieczka rowerowa z fabułą
Postanowienia noworoczne (od nowego roku szkolnego)
O godność człowieka
Witaj maleństwo!
Wyciąg
 

Ogórkobranie u Sznajderów


W sobotnie popołudnie 19 sierpnia 2017 r. miało miejsce II Ogórkobranie na polu państwa Sznajderów. Na co dzień specjalizują się oni w produkcji m.in. kiszonych ogórków oraz kapusty. Impreza rozpoczęła się o godzinie 12:00. Chociaż na początku pogoda nie napawała optymizmem, okazało się, że lepszych warunków nie można było sobie wymarzyć.

Wszyscy, którzy mieli okazję pracować na polu, wiedzą, jak dokuczliwy jest skwar lejący się z nieba, na dodatek nieustanne schylanie się po owoce czy warzywa. I tutaj organizatorzy wpadli na świetny pomysł! Przygotowali specjalny ogórkowy samolot, na którego skrzydłach można było wygodnie się położyć i sięgać ręką po dorodne ogórki. Każdy ze zbieraczy mógł je za darmo zabrać do domu i przygotować w wybrany przez siebie sposób - czy to przeznaczyć na mizerię, ukisić, czy może zrobić maseczkę na twarz. Co ciekawe, ogórki znakomicie uzupełniają niedobory wody, a przy tym są bardzo sycące. Dzięki sterolom roślinnym obniżają poziom złego cholesterolu i korzystnie wpływają na układ pokarmowy. Wniosek? Chyba warto było włożyć trochę wysiłku i zebrać jak najwięcej tych drogocennych warzyw.

Obok pola powstał mini jarmark produktów regionalnych. Można było spróbować lokalnych przysmaków z sołectwa Karnice (pierogi z kaszą manną i domowe ciasto to pierwsza klasa - sama próbowałam, nie dało się przejść obok nich obojętnie), zakupić prowiant od „Młyna Skokowa”, miód od „Pasieki Zuzia” z Domaszkowa, smakołyki od „Produktów z tradycją”, a także skosztować wytworów samych państwa Sznajderów. Nie zabrakło chłodnika, tradycyjnych pajd chleba ze smalcem i - jakżeby inaczej - ogórkiem oraz wielu innych pyszności. Furorę zrobił z pewnością pasztet z selera, a przepis na keczup z cukinii wywołał wiele kulinarnych dyskusji. Jednym słowem nikt głodny do domu nie wrócił.

Dzieci - a wcale nie było ich mało - chętnie wspinały się za kierownice wystawionych traktorów. Niektórzy, zmęczeni pracą, wylegiwali się na sianie. Całe spotkanie okraszała muzyka i wesołe nastawienie uczestników.

Impreza przyciągnęła nie tylko mieszkańców naszej gminy - pojawili się goście m.in. z Milicza, Wiszni Małej czy Wrocławia. Jak stwierdziły poznane przeze mnie panie uczestniczki imprezy: „Lepiej spędzić sobotę w taki sposób niż przed telewizorem; na dodatek to znakomita okazja, aby poznać nowych ludzi i po prostu spędzić miło czas”.

Jeśli państwo Sznajderowie zdecydują się na powtórzenie podobnego wydarzenia za rok, to wszystkich serdecznie zachęcam do wzięcia w nim udziału. Pole znajduje się zaraz za Węglem. Później będzie można pochwalić się znajomym, że latało się samolotem; ba, nie byle jakim, bo... ogórkowym!

Aleksandra Klimkowska

    prześlij      drukuj      komentuj   
 
 
  Copyright by Wiadomości Żmigrodzkie