o piśmie    redakcja    numer    archiwum    kalendarium    galeria    wyszukiwarka    ogłoszenia    kontakt    reklama   
 2004  2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018 

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 
 
spis treści   nr 09 / 309   wrzesień 2017
Wielkie Święto Plonów w Rudzie Żmigrodzkiej
Okiem Burmistrza
Burmistrz Gminy Żmigród o reformie oświaty
Półkolonijne szaleństwo po raz pierwszy!
Co działo się podczas Wakacji Z ZPK?
Orla Korzeńsko ponownie z Pucharem Lata
Dzieci lubią muzea
Zaobserwowano
Festyn policyjny "Stop wypadkom, czyli bezpieczne wakacje"
Ogórkobranie u Sznajderów
50 lat minęło jak jeden dzień, czyli medale dla Państwa Kojrów
Poznajcie nasze organizacje pozarządowe
Kolejny 100-latek w Żmigrodzie
Pisk opon, zapach "palonej gumy" oraz "straszenie żmigrodzkiego smoka", czyli VAGDAY 2017
Owczarki w Rudzie
Co słychać u podopiecznych ŚDS "Pałacyk"?
Kronika policyjna
Organizacjo, masz pomysł na działanie w roku 2018? Zgłoś go!
Porada konsumencka
Widzisz? doświadczasz? reaguj! Stop przemocy
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żmigrodzie przypomina
Jak wyrobić kartę EKUZ
Uroczyste Święto Plonów w Borzęcinie
Jubileusz Ochotniczej Straży Pożarnej w Korzeńsku
Mówiąc poprawnie
Harcerska Akcja Letnia za nami
Urząd Miejski w Żmigrodzie informuje
Przypominamy!
Żmigrodzianie upamiętnili 73. rocznicę Powstania Warszawskiego
Niezwyczajna wycieczka rowerowa z fabułą
Postanowienia noworoczne (od nowego roku szkolnego)
O godność człowieka
Witaj maleństwo!
Wyciąg
 

Widzisz? doświadczasz? reaguj! Stop przemocy

W dzisiejszym artykule chciałabym przedstawić Państwu znaczenie mechanizmów działania przemocy psychicznej, zwanej również często przemocą emocjonalną.

Osoby stosujące ten rodzaj przemocy posługują się kamuflażem i często naruszając prawo moralne, myślą, iż nie naruszają prawa karnego. Swoich zachowań i przekonań nie ujawniają przed osobami, od których zależy ich funkcjonowanie. Ich kluczowym przekonaniem jest: "Mam prawo do wszystkiego", "Cel uświęca środki", "Moje potrzeby są najważniejsze", "Miłość nie istnieje", "Świat to miejsce dla najsilniejszych", "Małżonek i dzieci to w sumie obcy ludzie", "Nikt nie ma prawa mnie kontrolować", "Jestem najlepszy/najlepsza", "Bliscy są po to, żeby zaspokajać moje potrzeby", "Ja sam ustalam reguły w moim życiu".

Przemoc psychiczna w rodzinie to problem natury prawnej, moralnej, psychologicznej i społecznej. Rodzina jest środowiskiem o podstawowym znaczeniu dla jakości funkcjonowania i rozwoju osobistego ludzi. Destrukcyjne zjawiska w jej obrębie powodują poważne szkody dla wszystkich członków rodziny. Najczęściej przewagę sił wykorzystuje mężczyzna - ojciec i mąż, który krzywdzi żonę i dzieci. Statystyki pokazują jednak, że coraz częściej przemocy dopuszczają się także kobiety, które dręczą własnych partnerów i dają upust frustracjom, wyżywając się na dzieciach.

Przemoc emocjonalna to bezustanna krytyka, groźby, nieuzasadnione oskarżenia, poniżanie, upokarzanie, wyzwiska, drwiny, izolacja od społeczeństwa, wzbudzanie lęku, podsłuchiwanie, kontrolowanie, wmawianie winy, zakazy wychodzenia z domu, nękanie, dręczenie, nadużywanie zaufania, kłamanie, manipulacja, agresja słowna. Sprawca przemocy emocjonalnej w rodzinie bardzo często stara się doprowadzić do izolacji społecznej ofiary. Kontroluje i ogranicza jej kontakty z innymi ludźmi, rodziną, sąsiadami. Zachowuje się obraźliwie wobec jej znajomych lub robi awantury w ich obecności, co sprawia, że osoba doświadczająca przemocy wstydzi się ich zapraszać. „Domowy kat” zakazuje opowiadać członkom rodziny o tym, co dzieje się w domu, a za złamanie zakazu karze ich surowo. Narastająca izolacja ofiary sprawia, że czuje się ona bezsilna, bierna, zastraszona, a oprawca - bezkarny i umocniony w siłę.

Ten rodzaj przemocy to także wielokrotna krytyka, wyzywanie od najgorszych i wyolbrzymianie wad i błędów ofiary. Doświadczając skrajnego poniżenia ofiara zaczyna myśleć, że być może czymś sobie zasłużyła na takie traktowanie. Przypuszcza niesłusznie, że nie może być dla nikogo atrakcyjna i jedynie związek z katem chroni ją przed samotnością. Potrzeba aprobaty u ofiary jest tak silna, że jakikolwiek uśmiech czy pochwała ze strony prześladowcy spotykają się z ogromną wdzięcznością. Gdy osoba doświadczająca tego rodzaju przemocy uświadomi sobie, co się z nią dzieje, zaczyna odczuwać niechęć do siebie i obwiniać siebie za życie w poniżeniu. Sprawca może domagać się posłuszeństwa we wszystkich dziedzinach życia rodzinnego, np. w wydawaniu pieniędzy, wychowywaniu dzieci, ubieraniu itp. Wymagania te są często bardzo irracjonalne i zmienne. Początkowo ofiara może dyskutować, polemizować, ale z czasem, by zapewnić sobie spokój i ze strachu, zaczyna się podporządkowywać bez sprzeciwu. Czas i energia osoby doświadczającej przemocy zostają całkowicie zaprzęgnięte w starania o to, by zapobiec wybuchom złości kata, odgadywać jego myśli i spełniać jego zachcianki. Własne poglądy i potrzeby przestają się liczyć. W rezultacie ofiara przestaje cokolwiek czuć i racjonalnie myśleć.

Nawet po wielu latach osoba doznająca przemocy może przerwać tyranię. Nie można godzić się na żaden rodzaj przemocy. Każdy ma prawo do godności, szacunku i autonomii. Nigdy nie jest za późno, aby powiedzieć NIE!

Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich doświadcza przemocy ze strony osób najbliższych, PRZERWIJ TO! Zadzwoń 71-384-49-76 umów siebie, lub kogoś bliskiego na spotkanie.

Ewelina Kondracka
Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gminie Żmigród<

    prześlij      drukuj      komentuj   
 
 
  Copyright by Wiadomości Żmigrodzkie