o piśmie    redakcja    numer    archiwum    kalendarium    galeria    wyszukiwarka    ogłoszenia    kontakt    reklama   
 2004  2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018 

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 
 
spis treści   nr 10 / 310   październik 2017
Karp królował w Rudzie Żmigrodzkiej
Okiem burmistrza
Modernizacja żmigrodzkiego rynku ruszyła pełną parą!
Gmina Żmigród gminą wzorową!
Informacja z urzędu
Żmigrodzki Bal Smoka 2018
Podziękowanie
Andrzej Kubik w plebiscycie "Sołtys i Sołectwo roku 2017"
Miasto partnerskie z wizytą w Żmigrodzie
Tomek Wędrowniczek w Żmigrodzie
Jedyny taki rezerwat
Skrzypce, kontrabas i alt
Senioriada 2017
Koszyki do zbierania organicznych odpadów kuchennych
Zaobserwowano
Podziękowania
Kolarskie pary zaliczyły Żmigród
Felieton(ik)
Rajd Rowerowy, czyli aktywnie i radośnie
Usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest w Gminie Żmigród
Informacje z PZZLA
Mówiąc poprawnie
Co słychać w sołectwach?
Poznajcie nasze organizacje pozarządowe
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
Poczet sztandarowy na uroczystej mszy świętej z okazji Dnia Sybiraka
Sołectwo Łapczyce z nowymi tablicami informacyjnymi
Wyjątkowy ślub w plenerze
Rady nie od parady - W kontakcie z urzędem
Święty Wincenty - otwórz nasze oczy i przygotuj nasze ręce do czynienia dobra...
Przywitanie Jesieni
Widzisz? doświadczasz? reaguj! stop przemocy
Kronika policyjna
XXIV Festiwal Muzyki Kameralnej i organowej
Konkursy - Postawmy zieleń na cztery łapy
 

Miasto partnerskie z wizytą w ŻmigrodziePod hasłem polsko-niemieckiej przyjaźni upłynął trzeci weekend września, w którym to Żmigród gościł delegację z miasta partnerskiego Bargteheide. I choć współpraca między miasta rozwija się od kilkunastu lat, ta wizyta była wyjątkowa, ponieważ pierwszy raz Żmigród odwiedziła Birte Kruse-Gobrecht- burmistrz Bargteheide, która swój urząd piastuje od roku.

W piątek, 15 września br., na niemieckich gości czekali przedstawiciele miasta Żmigród i gospodarze- żmigrodzianie, którzy zapewnili przybyłym gościnę podczas weekendowego pobytu. Nie zabrakło wzruszeń związanych z przywitaniem się polsko-niemieckich przyjaciół oraz zainteresowania ze strony tych, którzy przyjechali do nas po raz pierwszy.

W sobotę dla gości zaplanowano niezwykle intersującą wycieczkę. Rozpoczęła się ona objazdem po Żmigrodzie, podczas którego pokazywano najważniejsze i najpiękniejsze miejsca, m.in. kościół pw. Św. Trójcy, rozpoczętą właśnie inwestycję nad rzeką Sąsiecznica, obiekty sportowo-rekreacyjne przy OSiRze, Zespół Pałacowo Parkowy. Dalszym punktem programu było pokazanie Doliny Baryczy, a w niej Domu Drzewa z wyłuszczarnią szyszki w Wałkowej. Można tam było zobaczyć, w jaki sposób dochodzi do odzyskiwania nasion z iglaków oraz poznać sekretne życie drzew podczas emisji filmu o tym samym tytule. Dolina Baryczy nierozerwalnie wiąże się z krainą stawów, także goście mogli zobaczyć jej przyrodę w oddalonej nieco od Milicza miejscowości Grabownica. Ostatnim etapem wycieczki był Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny KOM w Miliczu, a w nim muzeum bombki. Ten nowoczesny obiekt, zmodernizowany ze starej bombkarni w Miliczu oraz przepiękna ekspozycja ręcznie zdobionych ozdób choinkowych cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony gości.

Tradycją polsko-niemieckich spotkań jest uroczysta kolacja, na której spotykają się wszyscy goście i gospodarze. Tym razem odbyła się ona w świetlicy wiejskiej w Żmigródku. Goście mieli okazję zobaczyć miejsce spotkań mieszkańców sołectwa Żmigródek oraz spędzić miło czas przy muzyce Zespołu Stars of Melody prowadzonego przez Izabelę Możdżeń.

Ostatnim dniem pobytu mieszkańców Bargteheide była niedziela. O 10.30 w żmigrodzkiej baszcie odbyły się tzw. rozmowy robocze, podczas których oficjalni przedstawiciele strony niemieckiej i strony polskiej rozmawiali o kierunkach współpracy i partnerstwa na kolejny czas. Ustalono kontynuację wymianę urzędniczej na przyszły rok oraz wyjazd polskiej delegacji do Bargtheide. Pojawiły się także nowe pomysły odnośnie współpracy na niwie szkoły ponadpodstawowej , w zakresie sportu, a także kultury. Młodzieżowa Rada Miejska zaproponowała organizację wieczoru niemieckiego, na który zostałby zaproszony zespół muzyczny z Niemiec.

Po zakończeniu oficjalnego spotkania, ok. godz. 13.00 goście z nowymi wrażeniami pożegnali nasze miasto.

Wioletta Owczarek

    prześlij      drukuj      komentuj   
 
 
  Copyright by Wiadomości Żmigrodzkie