o piśmie    redakcja    numer    archiwum    kalendarium    galeria    wyszukiwarka    ogłoszenia    kontakt    reklama   
 2004  2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018 

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 
 
spis treści   nr 11 / 311   listopad 2017
Zadbaj o swoją skórę - razem pokonamy raka
Edukacja i oświata
Żmigród w sieci Partnerska Inicjatywa Miast
Zwiedzaj Gminę Żmigród z Footsteps
Wywiad z Małgorzatą Hołówką
Spotkanie Rady Naukowo-Społecznej LKP "Lasy Doliny Baryczy"
10 lat "Dobrej Duszy"
ZNP dziękuje za współpracę
Informacje z PZZLA
Kabaret Moralnego Niepokoju, czyli śmiech do łez
Środowiskowe Domy Samopomocy ponownie biegają
Muzyczne pożegnanie lata w cudownym kimacie!
Mówiąc poprawnie
Co? Gdzie? Którego listopada?
Uroczysta intronizacja relikwii św. Ojca Pio w parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Powidzku
Kilka słów o żmigrodzkiej kaplicy pałacowej i jej kamieniu węgielnym
Rok harcerski rozpoczęty – "Start" w Żmigrodzie
Kronika Policyjna
Spółka MZGK informuje
Nabór wniosków na usuwanie wyrobów zawierających azbest
Bezpieczeństwo na drodze
Poznajcie nasze organizacje pozarządowe
Informacja z urzędu
Podziękowania
Finał dolnośląskiego etapu konkursu literackiego "List do Taty"
Projekt Leśna Akademia Sportu
Szkoła promująca Ekorozwój
Rajd Granica 2017
Żmigrodzkie przedszkolaki wróciły do domu
Las wita jesiennie – już robi się sennie
Urząd informuje - palenie śmieci
Zaobserwowano
Podziękowania
Co słychać u podopiecznych ŚDŚ "Pałacyk"?
konferencja naukowa pt. "Dopalaczom STOP!
10 lat minęło...
Październik – miesiąc poświęcony różańcowi
Pasowanie na ucznia w Szkole Podstawowej im. B. Chrobrego w Żmigrodzie
Święto Pieczonego Ziemniaka
 

Zadbaj o swoją skórę - razem pokonamy raka

„Zadbaj o swoją skórę- razem pokonamy raka”- pod takim hasłem minęła VIII Żmigrodzka Konferencja Onkologiczna, zorganizowana przez Fundację dla kobiet „ Dobra Dusza”.

22 października w sali widowiskowej Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie zgromadzonych gości, wśród których byli: Robert Lewandowski - Burmistrz Gminy Żmigród, Jan Czyżowicz - Przewodniczący rady Miejskiej w Żmigrodzie, Waldemar Wysocki - Starosta Powiatu Trzebnickiego, Małgorzata Matusiak - Przewodnicząca Rady Powiatu Trzebnickiego, żmigrodzcy lekarze: Jolanta Ściślak-Dzięcioł, Joanna Kantor, Ewa Skorecka, Zofia Hatowska, dyrektorzy szkół, przedstawiciele organizacji pozarządowych, pacjenci Fundacji oraz prelegenci konferencji: dr Jacek Calik, Bartłomiej Pawlaczyk, Anna Jelenik, Joanna Świętaszczyk, powitała prezes Fundacji - Beata Szalińska-Krawczyk.

Oficjalnego otwarcia tradycyjnie dokonał Robert Lewandowski, Burmistrz Gminy Żmigród, który nawiązując do modernizacji żmigrodzkiego rynku, wspomniał o tym, iż w tym roku wyjątkowo konferencja nie rozpoczęła się od marszu Różowej Wstążki. Podziękował także Fundacji za organizację tak wspaniałego przedsięwzięcia edukacyjnego dla mieszkańców naszej gminy.

Po słowach burmistrza, głos zabrał Waldemar Wysocki - Starosta Powiatu Trzebnickiego, składając Fundacji gratulacje z okazji obchodzonej niedawno 10. rocznicy powstania.

Po słowach powitania nastąpił czas na merytoryczną część konferencji. Swój wykład pt. „Profilaktyka raka skóry-diagnoza, leczenie” rozpoczął dr Jacek Calik z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu. Opowiadał o różnego rodzaju zmianach na skórze oraz o sposobach rozpoznawania zmian chorobowych przez lekarzy specjalistów. Podkreślał, że nie można bagatelizować żadnych zmian skórnych, bo nawet najmniejsza narośl może być groźna. Dr Calik ostrzegał przed złym wpływem promieni słonecznych oraz negatywnym w skutkach korzystaniem z solarium.

O skórze, jako obrazie zdrowia opowiadał następnie Bartłomiej Pawlaczyk. Przedstawił objawy chorobowe, które odzwierciedlają się w wyglądzie skóry. Nie tylko jednak choroby znajdują odbicie w naszym wyglądzie, ale także, a może przede wszystkim: niezdrowy styl życia, stosowanie używek, brak odpoczynku, czy stres.

Jak sobie radzić ze stresem oraz jak żyć długo i szczęśliwie to temat kolejnej prelekcji, którą przedstawiła psycholog Anna Jelenik. Na przykładzie długowiecznego życia mieszkańców Japonii z regionu Ikagai opowiedziała o recepcie na szczęśliwe chwile. Okazuje się, że żeby żyć dobrze nie trzeba wiele. Należy cieszyć się z najdrobniejszych rzeczy, z możliwości obserwacji przyrody, z możliwości rozmowy z innym człowiekiem. Człowiek szczęśliwy to również taki, który odnajduje i realizuje swoją pasję w życiu. A pasja może być przeróżna: od gotowania, pisania wierszy, ogrodnictwa, po aktywność sportową lub inne.

O zbawiennym wpływie ruchu na zdrowie opowiedziała fizjoterapeutka - Joanna Świętaszczyk w swojej prezentacji pt. „Wpływ ruchu i rehabilitacji na życie człowieka”. Potwierdziła się tym samym stara prawda, że „ruch to zdrowie”, a ćwiczenia pod okiem rehabilitanta pomagają w usprawnianiu funkcji ruchowych osób dotkniętych chorobą lub osób po przebytym zabiegu chirurgicznym.

Po tych edukacyjnych wystąpieniach, na koniec konferencji, nadszedł czas na ucztę artystyczną. Na scenie pojawiła się żmigrodzianka - Katarzyna Łyczko, która wystąpiła ze swoim recitalem.

Tym muzycznym akcentem konferencja zakończyła się, a prezes Beata Krawczyk już zapowiedziała kolejną na przyszły rok.

Wioletta Owczarek

    prześlij      drukuj      komentuj   
 
 
  Copyright by Wiadomości Żmigrodzkie