o piśmie    redakcja    numer    archiwum    kalendarium    galeria    wyszukiwarka    ogłoszenia    kontakt    reklama   
 2004  2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018 

01 02 03 04 05 
 
spis treści   nr 01 / 313   styczeń 2018
"Magia Świąt" na zmodernizowanym rynku w Żmigrodzie
Okiem Burmistrza
Inauguracja Żmigrodzkich Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę
Uczniowie poznają historię Żmigrodu
Nie daj się oszukać!
Czy słowem można zranić?!
Dni otwarte w MZGK
Podziękowania
Jasełka "Zatrzymaj się na chwilę"
Żmigrodzianie pomagają!
Zbiórka charytatywna w Szkole Podstawowej w Barkowie
Podziękowania
Wigilia organizacji pozarządowych i grup wolontariackich
Co słychać u podopiecznych ŚDS "Pałacyk"?
Co jeść, aby wspomóc serce
XXXI Sesja Rady Miejskiej w Żmigrodzie
Ogłoszenia drobne
Odśnieżanie - obowiązki właścicieli nieruchomości
Podziękowania
Kronika policyjna
Co ? Gdzie? Którego stycznia w 2018 roku?
Plenerowy finał Maratonu Na Raty
Super Niania w Żmigrodzie po raz drugi
Średzianie mistrzami województwa
Przedszkolaki z wizytą w sali zabaw "Dodolandia" w Trzebnicy
Święty Mikołaj odwiedził Niezgodę
Święty Mikołaj w Bychowie
Maluchy z Radziądza w Papugarni i Nibylandii
Rynek w nowej odsłonie
"Niedziela bez komputera"
Przyjęto uchwały antysmogowe dla województwa dolnośląskiego!
Mówiąc poprawnie
Teatr 48 po raz kolejny zaskakuje
Karty Żmigrodzkiej Rodziny na 5 +
Punkt konsultacyjny
Podziękowania
Parkometry na żmigrodzkim rynku
 

Inauguracja Żmigrodzkich Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę


Odśpiewaniem hymnu państwowego rozpoczęła się uroczystość inauguracji żmigrodzkich obchodów stulecia niepodległej Polski, która miała miejsce 11 grudnia 2017 roku w sali widowiskowej Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie. Zebranych gości, wśród których byli radni Rady Miejskiej w Żmigrodzie, sołtysi, kierownicy jednostek organizacyjnych, przedstawiciele organizacji pozarządowych, powitał prowadzący spotkanie- Jerzy Rudnicki, przedstawiciel Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej. Ciepłe słowa zostały skierowane do obecnego na sali Pana Henryka Słowińskiego- przedstawiciela 27 Dywizji Piechoty Wołyńskiej, który jako żołnierz uczestniczył w walce o Polskę.

Przytaczając słowa Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”, prowadzący wskazał na konieczność upamiętniania czasów, które miały miejsce niegdyś, a które mają wpływ na nas także dzisiaj. Okazją do oddania czci bohaterów jest przypadająca na rok 2018 setna rocznica odzyskania wolności przez Polskę.

Następnie głos zabrał Burmistrz Gminy Żmigród, Robert Lewandowski, który nawiązał także do historii mieszkańców ziemi żmigrodzkiej.-Znaczna część żmigrodzian pochodzi z Kresów Wschodnich, stąd inicjatywa upamiętnienia ich losów, ich heroicznej walki podczas obchodów tak ważnej rocznicy. Chcemy wybudować pomnik, który będzie symbolem nie tylko odzyskania niepodległości w roku 1918, ale także będzie symbolem walk o tożsamość narodową w czasach późniejszych-mówił włodarz. Burmistrz przedstawił również członków Komitetu Honorowego, reprezentujących różne środowiska, instytucje i organizacje, który stanie na czele organizacji rocznych obchodów święta niepodległości. Podziękował wszystkim za wyrażenie zgody na uczestnictwo w Komitecie. Przedstawił także osoby, które zgodziły się objąć żmigrodzkie obchody stulecia niepodległości patronatem honorowym, a są nimi: Ksiądz Arcybiskup Józef Kupny- Metropolita Wrocławski, Paweł Hreniak- Wojewoda Dolnośląski, Cezary Przybylski-Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Kolejnym punktem uroczystości był wykład profesora Stanisława Srokowskiego, autora opowiadań, które stały się podstawą do napisania scenariusza do filmu „ Wołyń”. Profesor Srokowski w bardzo przystępny sposób opowiedział o dążeniu narodu polskiego do niepodległości w roku 1918 oraz o tym, jak wyglądała sytuacja społeczna, kulturalna, militarna na ziemiach wschodnich tuż przed II wojną światową, podkreślając heroiczną walkę Polaków z narodem ukraińskim, wspieranym przez żołnierzy niemieckich i Armię Czerwoną. Stanisław Srokowski, zapraszając zebranych do obejrzenia filmu „ Wołyń” podkreślał, iż film jest rzeczywisty, wszystkie sceny są przemyślane. -„Nie zamykajcie oczu”-podkreślał pisarz, tak jakby chciał przekonać, iż należy zamykać oczu przed prawdą.

Po emisji filmu „Wołyń” nastąpiła dyskusja filmowa. -Czy po obejrzeniu tego filmu, będziecie Państwo lepsi?-zapytał Stanisław Srokowski, pozwalając na to, by każdy sam sobie odpowiedział na to pytanie. Kilka osób z sali podzieliło się wspomnieniami swoich przodków, potwierdzając wiele scen z filmu.- Ten film jest prawdziwy, aczkolwiek nie jest tak drastyczny jak moje książki, reżyser Wojciech Smarzowski trochę go „złagodził” -opowiedział pisarz. Film ukazywał wiele cierpienia, braku litości, nienawiści, które przeplatały się z innymi wartościami, takimi jak miłość, wiara i nadzieja. -Miłość i nadzieja, o obok nich wiara-to coś, co pozwala przetrwać najtrudniejsze chwile-podsumował Stanisław Srokowski.

Jak podkreślali uczestnicy spotkania, była to nie tylko prawdziwa lekcja historii, ale również życia.

    prześlij      drukuj      komentuj   
 
 
  Copyright by Wiadomości Żmigrodzkie