o piśmie    redakcja    numer    archiwum    kalendarium    galeria    wyszukiwarka    ogłoszenia    kontakt    reklama   
 2004  2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018 

01 02 03 04 05 
 
spis treści   nr 01 / 313   styczeń 2018
"Magia Świąt" na zmodernizowanym rynku w Żmigrodzie
Okiem Burmistrza
Inauguracja Żmigrodzkich Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę
Uczniowie poznają historię Żmigrodu
Nie daj się oszukać!
Czy słowem można zranić?!
Dni otwarte w MZGK
Podziękowania
Jasełka "Zatrzymaj się na chwilę"
Żmigrodzianie pomagają!
Zbiórka charytatywna w Szkole Podstawowej w Barkowie
Podziękowania
Wigilia organizacji pozarządowych i grup wolontariackich
Co słychać u podopiecznych ŚDS "Pałacyk"?
Co jeść, aby wspomóc serce
XXXI Sesja Rady Miejskiej w Żmigrodzie
Ogłoszenia drobne
Odśnieżanie - obowiązki właścicieli nieruchomości
Podziękowania
Kronika policyjna
Co ? Gdzie? Którego stycznia w 2018 roku?
Plenerowy finał Maratonu Na Raty
Super Niania w Żmigrodzie po raz drugi
Średzianie mistrzami województwa
Przedszkolaki z wizytą w sali zabaw "Dodolandia" w Trzebnicy
Święty Mikołaj odwiedził Niezgodę
Święty Mikołaj w Bychowie
Maluchy z Radziądza w Papugarni i Nibylandii
Rynek w nowej odsłonie
"Niedziela bez komputera"
Przyjęto uchwały antysmogowe dla województwa dolnośląskiego!
Mówiąc poprawnie
Teatr 48 po raz kolejny zaskakuje
Karty Żmigrodzkiej Rodziny na 5 +
Punkt konsultacyjny
Podziękowania
Parkometry na żmigrodzkim rynku
 

Mówiąc poprawnie

Długo zastanawiałam się nad tematyką pierwszego, już noworocznego artykułu. Aura świąt, sylwestra i składania sobie życzeń skłoniła mnie do poruszenia kwestii, które ściśle wiążą się z tym szczególnym czasem.

Czasami można usłyszeć, że w zasadzie w języku polskim wystarczyłoby sześć przypadków, od mianownika do narzędnika. Niektórzy uważają, że bez wołacza nasz język funkcjonowałby równie dobrze. Dzisiaj na własnej skórze przekonałam się, że takie stwierdzenie nie jest do końca trafne. Czytałam kartkę świąteczną, która wyglądała następująco:

„Zdrowych i wesołych Świąt
życzą Ci Anna
Marta, Bartłomiej i Maciej”.

Kiedy przeczytałam to na głos, najbliżsi zaczęli się zastanawiać kto i komu składa życzenia. Nie widzieli wyróżnika graficznego, jaki został użyty. Nadawca, zamiast napisać: „życzą Ci, Anno”, użył imienia w formie mianownika.

Ciekawym zjawiskiem jest robienie przez nas wszystkiego, byleby tylko nie użyć wołacza. Niektórzy twierdzą, że jest on aż nadto grzeczny. Nietypową sytuację z życia wziętą opowiedział nam, studentom filologii, profesor Jan Miodek. Kilka lat temu jedna z jego studentek, która pracowała jako młoda nauczycielka, została upomniana przez oburzonych rodziców jej wychowanków. Opiekunowie byli zdegustowani tym, że mówi do ich dzieci „Doroto, Janie, Matyldo”, a nie „Dorota, Jan, Matylda”! Osobiście nie rozumiem takiego absurdu. Być może niektórzy uważali, że jest to zbyt „dorosły” zwrot do dzieci. Sytuacja ta pokazuje do jakich skrajnych zachowań zmierzamy. Stąd moja prośba: jeśli składamy komuś życzenia, zwracajmy się do tej osoby per „Aleksandro, Barbaro, Andrzeju, Macieju”. Nie bójmy się używać ostatniego przypadka, przecież po coś on jest. Podobnie postępujmy w sytuacjach codziennych. Świadczyć to będzie tylko o naszym szacunku do rozmówcy i znajomości podstawowych zasad języka.

Kolejną sprawą jest nazywanie imprez. Nowy Rok, Wielkanoc czy Zaduszki piszemy dużą literą, ponieważ są to nazwy świąt. Małą literą powinniśmy pisać nazwy zabaw i zwyczajów. Imieniny Andrzeja to andrzejki. Imieniny Sylwestra i zarazem ostatni dzień roku to sylwester. Ale zaraz, przecież na wszystkich plakatach widzimy „Sylwester 2017/2018”, „Andrzejki 2017”, więc co to za zasady, których nikt nie przestrzega? Jak mówi profesor Bańko: „Wydaje się jednak, że i pisownia Sylwester jest uzasadniona - wtedy mianowicie, gdy chodzi nie o zabawę, lecz o noc, w którą takie zabawy się odbywają”.

Ostatnia sprawa na dziś: co tak naprawdę oznacza wyrażenie „Do siego roku!”? Forma, którą podałam, jest zapisana poprawnie, nie możemy pisać „Dosiego roku”. „Siego” to dopełniacz staropolskiego zaimka wskazującego si, który dawniej oznaczał „ten, ów”. Do siego roku znaczy dosłownie do tego (nadchodzącego) roku. Można przez to rozumieć, że życzymy komuś dostatniego, radosnego i owocnego w zdrowie kolejnego roku życia.

I ja również życzę Państwu wszystkiego co najlepsze w 2018. Jak najmniejszych problemów z polszczyzną i wspólnych „spotkań” na łamach Wiadomości Żmigrodzkich. Do siego roku!

Aleksandra Klimkowska

    prześlij      drukuj      komentuj   
 
 
  Copyright by Wiadomości Żmigrodzkie