o piśmie    redakcja    numer    archiwum    kalendarium    galeria    wyszukiwarka    ogłoszenia    kontakt    reklama   
 
spis treści   nr 10 / 310   październik 2017
Karp królował w Rudzie Żmigrodzkiej
Okiem burmistrza
Modernizacja żmigrodzkiego rynku ruszyła pełną parą!
Gmina Żmigród gminą wzorową!
Informacja z urzędu
Żmigrodzki Bal Smoka 2018
Podziękowanie
Andrzej Kubik w plebiscycie "Sołtys i Sołectwo roku 2017"
Miasto partnerskie z wizytą w Żmigrodzie
Tomek Wędrowniczek w Żmigrodzie
Jedyny taki rezerwat
Skrzypce, kontrabas i alt
Senioriada 2017
Koszyki do zbierania organicznych odpadów kuchennych
Zaobserwowano
Podziękowania
Kolarskie pary zaliczyły Żmigród
Felieton(ik)
Rajd Rowerowy, czyli aktywnie i radośnie
Usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest w Gminie Żmigród
Informacje z PZZLA
Mówiąc poprawnie
Co słychać w sołectwach?
Poznajcie nasze organizacje pozarządowe
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
Poczet sztandarowy na uroczystej mszy świętej z okazji Dnia Sybiraka
Sołectwo Łapczyce z nowymi tablicami informacyjnymi
Wyjątkowy ślub w plenerze
Rady nie od parady - W kontakcie z urzędem
Święty Wincenty - otwórz nasze oczy i przygotuj nasze ręce do czynienia dobra...
Przywitanie Jesieni
Widzisz? doświadczasz? reaguj! stop przemocy
Kronika policyjna
XXIV Festiwal Muzyki Kameralnej i organowej
Konkursy - Postawmy zieleń na cztery łapy
 

Miasto partnerskie z wizytą w ŻmigrodziePod hasłem polsko-niemieckiej przyjaźni upłynął trzeci weekend września, w którym to Żmigród gościł delegację z miasta partnerskiego Bargteheide. I choć współpraca między miasta rozwija się od kilkunastu lat, ta wizyta była wyjątkowa, ponieważ pierwszy raz Żmigród odwiedziła Birte Kruse-Gobrecht- burmistrz Bargteheide, która swój urząd piastuje od roku.

W piątek, 15 września br., na niemieckich gości czekali przedstawiciele miasta Żmigród i gospodarze- żmigrodzianie, którzy zapewnili przybyłym gościnę podczas weekendowego pobytu. Nie zabrakło wzruszeń związanych z przywitaniem się polsko-niemieckich przyjaciół oraz zainteresowania ze strony tych, którzy przyjechali do nas po raz pierwszy.

W sobotę dla gości zaplanowano niezwykle intersującą wycieczkę. Rozpoczęła się ona objazdem po Żmigrodzie, podczas którego pokazywano najważniejsze i najpiękniejsze miejsca, m.in. kościół pw. Św. Trójcy, rozpoczętą właśnie inwestycję nad rzeką Sąsiecznica, obiekty sportowo-rekreacyjne przy OSiRze, Zespół Pałacowo Parkowy. Dalszym punktem programu było pokazanie Doliny Baryczy, a w niej Domu Drzewa z wyłuszczarnią szyszki w Wałkowej. Można tam było zobaczyć, w jaki sposób dochodzi do odzyskiwania nasion z iglaków oraz poznać sekretne życie drzew podczas emisji filmu o tym samym tytule. Dolina Baryczy nierozerwalnie wiąże się z krainą stawów, także goście mogli zobaczyć jej przyrodę w oddalonej nieco od Milicza miejscowości Grabownica. Ostatnim etapem wycieczki był Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny KOM w Miliczu, a w nim muzeum bombki. Ten nowoczesny obiekt, zmodernizowany ze starej bombkarni w Miliczu oraz przepiękna ekspozycja ręcznie zdobionych ozdób choinkowych cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony gości.

Tradycją polsko-niemieckich spotkań jest uroczysta kolacja, na której spotykają się wszyscy goście i gospodarze. Tym razem odbyła się ona w świetlicy wiejskiej w Żmigródku. Goście mieli okazję zobaczyć miejsce spotkań mieszkańców sołectwa Żmigródek oraz spędzić miło czas przy muzyce Zespołu Stars of Melody prowadzonego przez Izabelę Możdżeń.

Ostatnim dniem pobytu mieszkańców Bargteheide była niedziela. O 10.30 w żmigrodzkiej baszcie odbyły się tzw. rozmowy robocze, podczas których oficjalni przedstawiciele strony niemieckiej i strony polskiej rozmawiali o kierunkach współpracy i partnerstwa na kolejny czas. Ustalono kontynuację wymianę urzędniczej na przyszły rok oraz wyjazd polskiej delegacji do Bargtheide. Pojawiły się także nowe pomysły odnośnie współpracy na niwie szkoły ponadpodstawowej , w zakresie sportu, a także kultury. Młodzieżowa Rada Miejska zaproponowała organizację wieczoru niemieckiego, na który zostałby zaproszony zespół muzyczny z Niemiec.

Po zakończeniu oficjalnego spotkania, ok. godz. 13.00 goście z nowymi wrażeniami pożegnali nasze miasto.

Wioletta Owczarek

    prześlij      drukuj      komentuj   
 
 
  Copyright by Wiadomości Żmigrodzkie