o piśmie    redakcja    numer    archiwum    kalendarium    galeria    wyszukiwarka    ogłoszenia    kontakt    reklama   
 
spis treści   nr 01 / 313   styczeń 2018
"Magia Świąt" na zmodernizowanym rynku w Żmigrodzie
Okiem Burmistrza
Inauguracja Żmigrodzkich Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę
Uczniowie poznają historię Żmigrodu
Nie daj się oszukać!
Czy słowem można zranić?!
Dni otwarte w MZGK
Podziękowania
Jasełka "Zatrzymaj się na chwilę"
Żmigrodzianie pomagają!
Zbiórka charytatywna w Szkole Podstawowej w Barkowie
Podziękowania
Wigilia organizacji pozarządowych i grup wolontariackich
Co słychać u podopiecznych ŚDS "Pałacyk"?
Co jeść, aby wspomóc serce
XXXI Sesja Rady Miejskiej w Żmigrodzie
Ogłoszenia drobne
Odśnieżanie - obowiązki właścicieli nieruchomości
Podziękowania
Kronika policyjna
Co ? Gdzie? Którego stycznia w 2018 roku?
Plenerowy finał Maratonu Na Raty
Super Niania w Żmigrodzie po raz drugi
Średzianie mistrzami województwa
Przedszkolaki z wizytą w sali zabaw "Dodolandia" w Trzebnicy
Święty Mikołaj odwiedził Niezgodę
Święty Mikołaj w Bychowie
Maluchy z Radziądza w Papugarni i Nibylandii
Rynek w nowej odsłonie
"Niedziela bez komputera"
Przyjęto uchwały antysmogowe dla województwa dolnośląskiego!
Mówiąc poprawnie
Teatr 48 po raz kolejny zaskakuje
Karty Żmigrodzkiej Rodziny na 5 +
Punkt konsultacyjny
Podziękowania
Parkometry na żmigrodzkim rynku
 

Nie daj się oszukać!„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie, możesz mieć na nie wpływ. Przestępstwa wobec seniorów” to temat debaty, która odbyła się 8 grudnia 2017 roku w kawiarni Zespołu Placówek Kultury, a została zorganizowana przez Burmistrza Gminy Żmigród Roberta Lewandowskiego oraz Komendanta Komisariatu Policji w Żmigrodzie podinsp. Norberta Garulę. Członkowie żmigrodzkich senioralnych organizacji pozarządowych mieli okazję do wysłuchania prelekcji oficera prasowego podkom. Piotra Dwojaka z Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy oraz Eweliny Kondrackiej - Pełnomocnika Burmistrza ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii.

Podczas dwugodzinnego spotkania zostały zaprezentowane zasady bezpieczeństwa, uświadomiono seniorów o stosowanych przez oszustów metodach np. na „wnuczka”, „policjanta”, „urzędnika”, „śnieg”. Ponadto, zachęcono seniorów, aby o budzących wątpliwości sytuacjach powiadamiać funkcjonariuszy. Przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji zachęcił również do korzystania z aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, dzięki której istnieje możliwość wybrania miejsca, rodzaju i skali zagrożenia, a zgłaszanym problemem zajmie się dana jednostka. Kolejnym ciekawym punktem prezentacji było omówienia programu ”Dzielnicowy bliżej nas”, ponieważ za pośrednictwem tego systemu policjanci pozostają w stałym kontakcie z lokalną społecznością, znają mieszkańców i starają się pomagać w rozwiązywaniu zgłaszanych przez nich problemów oraz aplikacji „Moja Komenda”, czyli mobilnym przewodniku po jednostkach Policji. W drugiej części debaty Ewelina Kondracka przedstawiła problem przemocy wobec osób starszych, jego fakty, mity, a także zagadnienia na temat zespołu interdyscyplinarnego czy procedury niebieskiej karty. Ostatnim punktem spotkania dla chętnych seniorów były indywidualne rozmowy z dzielnicowymi Gminy Żmigród - asp. Marcinem Horbik i mł.asp. Pawłem Gołdyn.

W debacie uczestniczyli również radni Rady Miejskiej w Żmigrodzie, sołtysi Gminy Żmigród, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żmigrodzie, a także Kierownik Ogniwa Prewencji KP w Żmigrodzie asp.szt. Jan Owczarek, Komendant Komisariatu Policji w Obornikach Śląskich mł.insp. Krzysztof Talarczyk, Kierownik Ogniwa Prewencji KP w Obornikach Śląskich asp.szt. Paweł Doleżał.

Marcelina Halikowska

    prześlij      drukuj      komentuj   
 
 
  Copyright by Wiadomości Żmigrodzkie