nr 08 (320)   sierpień 2018

Pręgierz na nowo

Renowacja rynku i postawienie pręgierza pobudziło wyobraźnię najmłodszych żmigrodzian. Gdy przyjrzeli się szczegółom posągu na postumencie i poznali dzieje pręgierza, stworzyli nowe legendy o kacie trzymającym w ręku rózgę. Dziś publikujemy dwie opowieści napisane przez czwartoklasistów Szkoły Podstawowej im. B. Chrobrego w Żmigrodzie w ramach projektu „Legendy o żmigrodzkim pręgierzu”.

Legenda o żmigrodzkim pręgierzu, autorka: Anna Kowalska, 4e

Początki (...)
więcej >>>

Dożynki

Szanowni Państwo!

Dziś na wielu naszych stołach zagościł chleb. Abyśmy mogli go spożywać, ogromną pracę musiało wykonać wiele osób. Niestrudzeni rolnicy, przez wiele miesięcy doglądali swoich upraw, dbali o nie, dokładali wszelkich starań, aby wydały jak najlepszy plon i z niepokojem patrzyli w niebo, które nie zawsze obdarowywało ich dobrą pogodą. Teraz chcemy z szacunkiem pochylić głowę nad ciężką pracą rolników z naszej gminy. Za trud, za zebrane plony, z całego serca dziękujemy! (...)
więcej >>>

Legenda o żmigrodzkich smokach

Dawno, dawno temu, ukryty w gęstym lesie, gdzie niemal za każdym drzewem i krzakiem skrywały się śmiercionośne maszkary, strzygi i utopce, znajdował się mały gród. Wydawać by się mogło, że niczym nie wyróżniał się od innych ale... jednym z wielu jego mieszkańców był wielki i okazały Żmij nazywany przez grodzian Smokiem. Był on przyjacielem wszystkich mieszkańców grodu oraz jego mężnym obrońcą. Potrafił być najbardziej okrutnym w stosunku do tych, którzy zagrażali bezpieczeństwu i szczęściu (...)
więcej >>>

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.