nr 06 (153)   czerwiec 2004

Buduj zgodnie z prawem

Jednym z najczęściej pojawiających się problemów naszych mieszkańców dotyczącym branży budowlanej jest budowa niewielkiego budynku potocznie nazywanego „szopką”. Zamierzenie takie jest z pozoru bardzo łatwe i proste. Na etapie realizacji jednak można natknąć się na duże problemy formalne. Nie ma znaczenia wielkość obiektu ani rodzaj materiału z jakiego jest on wykonany. Generalnie budowa każdego budynku wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Jednakże niektóre obiekty wymienione w art. 29 Prawa Budowlanego wymagają jedynie zgłoszenia (jest to uproszczona forma informowania Urzędu o zamierzeniu inwestycyjnym). Zgłoszenia dokonuje się w Starostwie Powiatowym na 30 dni przed rozpoczęciem budowy na specjalnym druku, który można pobrać m.in. w tut. Urzędzie Miasta i Gminy. W dzisiejszych rozważaniach zajmiemy się takimi obiektami.
Omówimy pokrótce te zamierzenia, które dotyczą inwestorów indywidualnych.

1. Ułatwione zadanie mają mieszkańcy wiosek, gdyż na działkach siedliskowych można wybudować obiekt parterowy o powierzchni do 35 m2. Taki obiekt musi ponadto spełniać jeszcze następujące warunki:
 • musi uzupełniać istniejącą zabudowę (czyli nie można postawić takiego obiektu jako pierwszego),
 • rozpiętość konstrukcji nie może przekraczać 4.8 m,
 • obiekt musi być związany z produkcją rolną.
  Przykładowo mieszkaniec miasta mieszkający w domku jednorodzinnym nie może skorzystać z tego przepisu.

  2. Następną grupą obiektów, które można budować dokonując jedynie zgłoszenia, jest budowa altan i budynków gospodarczych na działkach pracowniczych. Takie obiekty w miastach mogą mieć pow. max 25 m2, poza granicami miast do 35 m2. Dodatkowym ograniczeniem jest wysokość obiektu w zależności od rodzaju dachu:
 • przy dachach płaskich obiekt nie może przekraczać 4 m wysokości,
 • przy dachach stromych obiekt nie może przekraczać 5 m wysokości.

  3. Kolejną grupą obiektów które można budować dokonując jedynie zgłoszenia jest budowa wiat, altan i budynków gospodarczych których powierzchnia zabudowy nie może przekroczyć 10 m2. Przepis ten został zmieniony w maju bieżącego roku w zakresie uwarunkowań dodatkowych, o których mowa poniżej. Wspomniane obiekty można budować na działkach, których powierzchnia przekracza 500 m2. W przypadku budowy kilku obiektów jeden obiekt musi przypadać na każde 500 m2 powierzchni działki. Nie jest również możliwe łączenie tych obiektów w jeden większy np. na działce o pow. 2000 m2 na zgłoszenie można postawić 4 obiekty o pow. 10 m2 każdy, nie można natomiast wybudować jednego obiektu o pow. 40 m2.
  Na koniec krótka uwaga formalna wszystkie wymienione obiekty muszą być zlokalizowane w odległościach przewidzianych prawem i tak np. odległość budynku od granicy powinna wynosić min. 3 m gdy w ścianie nie ma otworów okiennych lub drzwiowych i 4 m, gdy jest otwór okienny lub drzwiowy. Ponadto budowa musi się odbywać na działce, do której inwestor posiada tytuł prawny (czyli jest jej właścicielem, lub w przypadku współwłasności posiada pisemną zgodę wszystkich współwłaścicieli).
  Wszystkie inne obiekty nie wymienione w art. 29 Prawa Budowlanego wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, co wiąże się m.in. z: uzyskaniem w Urzędzie Miasta i Gminy decyzji o warunkach zabudowy, sporządzeniem projektu budowlanego, uzyskaniem niezbędnych opinii i uzgodnień oraz wystąpieniem do Starosty z wnioskiem o pozwolenie na budowę.
  W przypadku wątpliwości, co do charakteru zaplanowanej inwestycji, można zwracać się z pytaniami do Starostwa Powiatowego w Trzebnicy Wydział Architektury i Budownictwa lub do Urzędu Miasta i Gminy w Żmigrodzie.

  Artur Knappik, Jerzy Lorenc

 • menu

   
   
   
  Wiadomości Żmigrodzkie
  rss wykonanie
  Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.