nr 06 (153)   czerwiec 2004

II Powiatowy Turniej Reportażu

Już po raz drugi w Gimnazjum im. Macieja Rataja zorganizowano turniej reportażu. Głównym celem było zainspirowanie uczniów do napisania ciekawego tekstu-reportażu o tematyce związanej ze środowiskiem lokalnym - szkolnym, miasta czy też regionu.

Podsumowanie wyników II Powiatowego Turnieju Reportażu odbyło się 14 maja 2004 roku. W konkursie wzięło udział 33 uczniów z czterech gimnazjów powiatu trzebnickiego: Gimnazjum Sportowo- Językowe w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Trzebnicy, Publicznego Gimnazjum w Obornikach Śląskich, Gimnazjum w Powiatowym Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie, Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie oraz uczniowie z Domu nad Stawem w Obornikach Śląskich
Do 30 marca 2003 roku nauczyciele z w/w szkół nadesłali do organizatora napisane przez uczniów reportaże o tematyce szkolnej, lokalnej, młodzieżowej. Jury składające się z dziennikarzy prasy lokalnej: pani Agmnieszki Buryło z gazety Słowo Polskie Gazeta Wrocławska oraz pani Joanna Monastyrska z Wiadomości Żmigrodzkich oceniało atrakcyjność tytułu, tematykę reportażu, realizację cech gatunkowych oraz język i styl prac.
Po ożywionej dyskusji jury postanowiło przyznać 4 równorzędne I miejsca i nagrodzić prace następujących uczniów:
- Iga Michałkiewicz ( Oborniki Śląskie) „Nieszczęsne życie odnowionej szkoły” ( opiekun mgr U. Jarych)
- Natalia Zaworska (Oborniki Śląskie) „Wilczy Jar- kupa kurzu i nic poza tym?” (mgr U. Jarych)
- Zbigniew Paleczek (Trzebnica) „Piłka w małym mieście” (mgr A. Świątnicka)
- Wojciech Marciniak (Trzebnica) „No, sfragowałem tego skubańca” (mgr M. Komisarczyk)
Ponadto jury wyróżniło dwa reportaże:
- Katarzyna Wójcik (Oborniki Śląskie) „Spełniona misja Magdy” ( U.Jarych)
- Małgorzata Dymała (Trzebnica) „ Pani Władzia” (M. Komisarczyk)
W/w uczniowie otrzymali nagrody książkowe (4 egzemplarze) oraz Encyklopedię Żmigrodu z płytami CD. (2 egz) Organizatorką konkursu była polonistka Elżbieta Kostecka
Ponadto jury stwierdziło, że młodzież podjęła interesujące tematy związane z obserwacją środowiska, w którym przebywa na co dzień. Poziom prac jest bardzo dobry, bardziej wyrównany niż w roku poprzednim. Podczas pisania reportażu należy unikać uogólnień typu wszyscy , ale precyzować sady i ich autorów. Niektóre tytuły nie odnoszą się zupełnie do treści reportażu. Należy zadbać o ich atrakcyjność i adekwatność.
Za rok znów zmagania uczniów w II Powiatowym Turnieju Reportażu.

eco

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.