nr 06 (153)   czerwiec 2004

Jeszcze można składać wnioski

15 czerwca miał być ostatecznym terminem, w którym rolnicy mogli składać wnioski o dopłaty unijne. Na 1400 gospodarstw rolnych o powierzchni pow. 1 ha, w Urzędzie Miasta i Gminy w Żmigrodzie wnioski złożyło około 500 rolników. Są oczywiście i tacy, którzy składali swoje wnioski bezpośrednio w siedzibie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji. Niestety nie wszyscy mają już nadane numery identyfikacyjne (termin składania wniosków upłynął 25 maja). Rolnicy mogą składać wnioski o nadanie numeru do końca roku. Niestety spóźnialscy nie mają już szans na dopłaty w tym roku.
Dla tych, którzy nie złożyli jeszcze wniosków o dopłaty, Agencja przedłużyła termin do 30 czerwca. Jeżeli do tego dnia spóźnieni rolnicy dokonają potrzebnych formalności, nie poniosą żadnych konsekwencji. Ci, którzy nie zdążą, mogą jeszcze składać wnioski do 25 lipca, ale Agencja za każdy dzień zwłoki odejmie 1 % od dopłaty. Dopłaty będą wpływały na konta rolników od grudnia br. do kwietnia 2005 roku bez podziału na raty.
O wrażenia dotyczące czasu wytężonego wypełniania i składania wniosków zapytaliśmy Renatę Gil, która został przeszkolona przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właśnie w celu udzielania pomocy rolnikom starającym się o dopłaty: - Niestety większość rolników nie była w ogóle przygotowana do wypełniania wniosków. Przede wszystkim mieli problem z lokalizacją swoich działek. Niektórzy spóźnili się z wnioskiem o nadanie numeru identyfikacyjnego gospodarstwa. W konsekwencji muszą sami zawieść obydwa wnioski do Agencji. Termin składania wniosków został wydłużony o dwa tygodnie. I chociaż w dniu, który miał być początkowo ostatnim terminem składania wniosków tzn. 15 czerwca już prawie nikogo nie było z wnioskiem, to mamy jednak nadzieję, że spóźnialscy skorzystają z wydłużonego terminu.
Jeszcze nie wszyscy rolnicy uwierzyli, że pieniądze unijne leżą w zasięgu ich możliwości. A przecież naprawdę warto wziąć swój los we własne ręce.

jota

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.