nr 06 (153)   czerwiec 2004

Odciążyć ziemię

 
 
 
My sami jesteśmy głównymi producentami śmieci, dlatego musimy uważać, co i w czym kupujemy - to jeden z wniosków, jaki mogli wyciągnąć uczestnicy IV Sejmiku Ekologicznego „Śmieci mniej - ziemi lżej”, który odbył się w Gimnazjum im. M. Rataja. Uczniowie przygotowali wykłady i doświadczenia na temat zanieczyszczeń i konsekwencji, jakie ponosi nasze otoczenie. Uczestnicy sejmiku mogli wysłuchać wykładu na temat budowy gleby i prześledzić proces recyklingu od pozyskania surowca do powtórnego jego wykorzystania. Uczniowie podzielili się także swoimi obserwacjami dotyczącymi negatywnego wpływy detergentów i pestycydów na wzrost roślin.
Podczas sejmiku odbył się sąd nad śmieciami: niestety werdykt sądu uniewinnił śmieci, a odpowiedzialnością za zły stan środowiska naturalnego obciążył ludzi. Ujmujący sumienie był pokaz mody - stroje zostały zaprojektowane w oparciu o woreczki, folie i materiały użytku codziennego, które zapełniają nasze wysypiska.
Uczestnicy mogli także w praktyce przećwiczyć segregację odpadów pod okiem kierownika Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Wiesława Krasa - rzecz wcale nie była taka prosta, a ćwiczenie pokazało, że segregowania także trzeba się nauczyć.
Sejmik, który uczniowie przygotowali pod opieką Jadwigi Syrko-Bolaczek i Bożeny Szymanowicz, podsumowała Ola Jaworska, recytując swój wiersz:


„Zapamiętajcie sobie drogie dzieci
Że najgorsze co może być na świecie
To śmieci
To one glebę nam
zanieczyszczają
Zdrowie i życie nam zatruwają”.

Musimy wygrać tę walkę z odpadami. Zamiast pozwalać rosnąć górom śmieci, lepiej je segregować i powtórnie wykorzystywać.

jota

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.