nr 11 (158)   listopad 2004

 

Razem, dla ojczyzny

 
 
„Bez tej miłości można żyć, mieć serce suche jak orzeszek” recytowała młodzież w scenerii kościoła parafialnego dopełnionej wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego, datami rozbiorów oraz jesiennymi liśćmi wiersz polskiej noblistki, Wisławy Szymborskiej o miłości ojczyzny. Młodzież (pod opieką Magdaleny Brodali) przygotowała spektakl w oparciu o poezję, teksty z prasy wojennej oraz pieśni patriotyczne, które swym rytmem budziły wspomnienia i wywoływały łzy.
We mszy świętej w intencji ojczyzny oprócz Kampanii Honorowej Śląskiego Okręgu Wojkowego oraz Orkiestry Wojskowej uczestniczyli przedstawiciele także przedstawiciel władz prawie wszystkich szczebli: poseł Jarosław Duda, starosta Marek Koliński, przewodniczący Rady Powiatu Józef Ślączka oraz radni powiatowi, burmistrz Zdzisław Średniawski, przewodniczący Rady Miejskiej w Żmigrodzie Ryszard Wojtkowiak oraz żmigrodzcy radni, sybiracy, kombatanci, strażacy, harcerze i wreszcie przedstawiciele wszystkich organizacji politycznych działających na terenie Żmigrodu: Ruchu 11- Listopada, Centrum, PSL, SLD, ZCHN, Związku Rolniczego „Ojczyzna”.
W kazaniu ksiądz proboszcz Eugeniusz Walentowicz mówił o odpowiedzialności. Ten temat wracał także w przemówieniach podczas uroczystości, które odbyły się na cmentarzu. Poseł Jarosław Duda mówił o wpływie, jaki mamy na kształt naszej ojczyzny. Burmistrz Zdzisław Średniawski przypomniał, że musimy budować przyszłość w oparciu o doświadczenia naszych przodków. Robert Korytkowski, radny powiatowy i przedstawiciel współorganizatora obchodów, Ruchu 11-go Listopada, zabrał glos w imieniu młodych i zadał, jakże fundamentalne pytanie przy wszystkich uroczystościach, w których wracamy do o przeszłości: Co dalej? Bo przecież to właśnie młodzi ludzie nadadzą bieg historii.
Po uroczystym przemarszu Kampanii Honorowej Ślaskiego Okręgu Wojskowego najbardziej podniosłym momentem był uroczysty Apel Poległych na cmentarzu parafialnym oraz złożenie wieńców przez organizacje i zaproszonych gości pod grobem Nieznanego Żołnierza.

jota

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.