nr 11 (158)   listopad 2004

 

O uzależnieniach

Z zakresu problematyki uzależnień szkoliła 18 listopada żmigrodzkich psychologów, pedagogów i osoby związane z tą problematyką kierownik Wojewódzkiej Przychodni Uzależnień, Bożena Smereka-Oniszczenko. Na osobne spotkanie zostały zaproszone osoby, które pracują w służbie zdrowia.
Statystyki mówią, że mamy w Polsce około 3-5% abstynentów (w tym m.in. noworodki). Niewiele osób pije alkohol w sposób nie czyniący szkód. Zgodnie z zasadami mężczyznom przysługuje 5 razy w tygodniu po 2 dawki standardowe ( 1dawka standardowa to 10 ml czystego alkoholu, czyli ok. 25 ml wódki, albo pół puszki piwa), a kobietom - 1 dawka standardowa. I chodzi właśnie o to, że nie należy pić alkoholu w dużych ilościach (np. w jeden dzień wypić wszystkie „przysługujące” w danym tygodniu dawki; taki sposób, „rosyjski”, zdecydowanie nie służy zdrowiu).
Te informacje to tylko wstęp do wykładu i dyskusji o problemach związanych z uzależnieniem.
Uczestnicy mogli poznać między innymi kryteria diagnostyczne oraz psychologiczne mechanizmy uzależnień, szkody zdrowotne, jakie wywołuje długotrwałe nadużywanie alkoholu, zasady funkcjonowania rodziny z problemami uzależnień.

jota

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.