nr 11 (158)   listopad 2004

 

Krótko

Współpraca z ziomkami
Ziomkowstwo Milicko-Żmigrodzkie chce w przyszłym roku postawić na terenie byłego cmentarza (a obecnie parku) przy ul. Sienkiewicza pamiątkowy obelisk. Burmistrz Zdzisław Średniawski w piśmie skierowanym do prezesa Ziomków podkreślił, że napis na pomniku powinien być w języku polskim i niemieckim i zadeklarował pomoc w załatwieniu wszystkich formalności związanych z wydaniem pozwolenia na postawienie obeliska. Ostateczny projekt pomnika zostanie przedłożony do zaopiniowania radnym.

O trzecim sektorze
23 października w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu odbyła się Regionalna Konwencja Ruchu Przeciwdziałania Bezradności Społecznej. Żmigród reprezentowali pracownicy urzędu: Małgorzata Matusiak i Ireneusz Pyczak W funkcjonowaniu demokratycznego społeczeństwa istotnym elementem są organizacje pozarządowe. - W prowadzonej przez samorząd wojewódzki polityce regionalnej organizacje pozarządowe są ważnym partnerem społecznym - mówił Paweł Wróblewski, marszałek Dolnego Śląska.
– Wstąpienie Polski do struktur Unii - przemawiał prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz - otworzyło bowiem nowe perspektywy przed liczną rzeszą osób zaangażowanych w działalność „trzeciego sektora”. To perspektywy zyskania nowych źródeł finansowania, ale także niezwykle cenna okazja do nawiązania międzynarodowej współpracy i spojrzenia na sprawy lokalne oraz swoją działalność w szerszym kontekście.
Dla takich miasteczek jak Żmigród, pole działań i inicjatyw dla organizacji pozarządowych, jest wręcz nieograniczone. Ale muszą znaleźć się liderzy, którzy podejmą wyzwanie i zainicjują działania.

Młodzi aktywni
8 listopada w auli Politechniki Wrocławskiej odbyła się konferencja „Uczestnictwo młodzieży w życiu obywatelskim i publicznym drogą do rozwoju państwa obywatelskiego”. Uczestniczyła w nim pełnomocnik do spraw pożytku publicznego, Małgorzata Matusiak. - Robimy wszystko - poinformowała pełnomocnik - by młodzież zaangażowała się w życie społeczne. Chcemy na przykład uaktywnić żmigrodzkich wolontariuszy. Dobrą okazja kutemu będą zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Mam nadzieję, że wolontariusze trafia do wszystkich samotnych osób, mieszkających na terenie naszej gminy.


Gwiazdkowe witryny
Burmistrz Zdzisław Średniawski zaprosił wszystkich właścicieli sklepów do udziału w konkursie na najciekawiej zaaranżowaną świąteczną witrynę. Czy propozycja wyda się interesująca dla naszych lokalnych przedsiębiorców, będziemy informować na bieżąco. „Wiadomości Żmigrodzkie” objęły bowiem patronat medialny nad tym konkursem.

jota

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.