nr 11 (158)   listopad 2004

 

997 - Policjanci informują

Zgodnie z prawem
Policjanci mają prawo wylegitymować spotkanych przypadkowo przechodniów i ustalić, na podstawie dokumentu, ich tożsamość (Ustawa o policji, art. 15, ust.1, pkt 1). Takie działania mogą np. ułatwić w późniejszych działaniach ustalenie listy świadków zdarzenia.

Policjanci, np. w czasie kontroli drogowej, mogą sprawdzić bagaże podróżujących (Ustawa o policji art.15, ust.1,pkt.5). Mogą także dokonać kontroli osobistej.

Potrzebna profilaktyka
Od tego, czy działania zostaną podjęte odpowiednio wcześniej, zależy, czy przestępczość będzie się rozwijać. Zwalczając demoralizację i przestępczość nieletnich policja chce zapobiegać między innymi takim zjawiskom jak:
 • wzrastającej liczbie nieletnich sprawców (działających także po spożyciu alkoholu i narkotyków) popełniających czyny niebezpieczne dla życia i zdrowia w takich kategoriach przestępstw jak bójki, pobicia, rozboje
 • brutalizacji i rosnącej agresywności działań nieletnich sprawców w stosunku do ofiar
 • działaniom przestępczym popełnianym często w zorganizowanych grupach przy użyciu niebezpiecznych narzędzi
 • obniżaniu się wieku nieletnich sprawców.

  Wszyscy, dla których temat uzależnień stanowi problem i potrzebują wsparcia, mogą w każdy wtorek odwiedzić świetlicę „Tęcza” (wejście od strony biblioteki), gdzie od godz. 12.00 przyjmują Wacław Bienias i psycholog Barbara Łakomy.

 • menu

   
   
   
  Wiadomości Żmigrodzkie
  rss wykonanie
  Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.