nr 01 (160)   styczeń 2005

Pierwsi stypendyści wybrani

 
7 stycznia pierwsze stypendia przyznawane przez burmistrza Żmigrodu odebrało 9 stypendystów ze szkół żmigrodzkich. Komisja spośród 29 złożonych wniosków wytypowała 11 uczniów. Gratulacji w tym uroczystym dniu nie odebrały Weronika Haniszewska ze szkoły w Radziądzu oraz Dominika Mendys z Powidzka.
Nieprzypadkowe gratukacje
Przybyłym prymusom gratulacje składali burmistrz Zdzisław Średniawski oraz członkowie komisji stypendialnej w skład której weszli: Bożena Żołnierowicz, Danuta Zalewska, Małgorzta Mularczyk, Jan Czyżowicz, Maciej Dybała.
Przewodniczący komisji, Jan Czyżowicz, oprócz wyrazów uznania po adresem stypendystów, którzy angażując się w naukę, zainwestowali w swoja przyszłość, przypomniał prawdę o tym, że można przez przypadek wygrać w Totolotka, ale to nie przypadek sprawia, że zdobywa się wysoką średnią, czy zostaje mistrzynią Polski.
Pierwsi stypendyści
Stypendia sportowe otrzymali: Mateusz Fedyna ze Szkoły Podstawowej w Żmigrodzie (24,5 pkt); z Gimnazjum im. M. Rataja: Weronika Kłos (21 pkt.), Maciej Brumirski (20 pkt.), Dominik Piotrowski (16 pkt.), Jakub Różański (16 pkt.), Dawid Składnik (16 pkt.), Katarzyna Sawicka (15 pkt.).
Stypendia nauka zostały przyzbnane: Pauli Nowik z Gimnazjum im. M. Rataja (18,5 pkt), Weronice Haniszewskiej ze Szkoły Podstawowej w Radziądzu (16,5 pkt.), Joannie Molendzie ze Szkoły Podstawowej w Żmigrodzie (16,5 pkt.), Dominice Mendys ze Szkoły Podstawowej w Powidzku.
Uczniowie do końca roku szkolnego będą otrzymywali co miesiąc stypendium w wysokości 150 zł.
Szkoda tylko, że nie wszystkie gminne szkoły wytypowały swoich prymusów. Do urzędu spłynęły wnioski z tylko z czterech szkół: trzech podstawówek z Powidzka, Radziądza i Żmigrodu oraz Gimnazjum im. M. Rataja.Podpis: Pierwsi stypendyści z komisją stypendialną, burmistrzem i dyrektorami szkół
Szczegółowe kryteria przyznawania stypendiów określa regulamin. Uczniowie, którzy ubiegają się o stypendium mogą otrzymać punkty za średnia ocen na świadectwie, za udział w olimpiadach i konkursach, za zachowanie oraz za aktywność społeczną.
Przy stypendiach naukowych za średnią ocen na świadectwie w wysokości 6,0 komisja przyznaje 10 punktów. Za średnią 5,9 o pół punktu mniej, czyli 9,5 pkt. Za kolejne zmniejszające się o jedną dziesiętną średnie, można było otrzymać o kolejne pół punktu mniej. Za średnią 5,0 - komisja przyznawała 4,5 pkt., za 4,9 - 4 pkt. i za 4,76 - wyjątkowo 3,75 pkt.
Przy stypendium sportowym maksymalną (10) liczbę punktów można było otrzymać już za średnią 5,5. Za każdą kolejną, mniejszą o jedną dziesiętną o pół punktu mniej. Były także oceniane (zgodnie z powyższą regułą) średnie poniżej 4,0, aż do średniej 3,7, za którą komisja wpisywała 1 punkt i 3,6, za którą można było otrzymać 0,5 pkt.
Kolejne punkty (maksymalnie 10) komisja przyznawała za udział w konkursach i olimpiadach. Jeśli uczeń, który starał się o stypendium naukowe, brał udział w konkursie na szczeblu krajowym i zajął I miejsce otrzymywał 10 pkt., za II - 8 pkt., za III - 6 pkt., za IV - 4 pkt. I miejsce w konkursie na szczeblu wojewódzkim to 5 pkt., II - 4 pkt., III - 3 pkt., IV - 2 pkt., V - 1 pkt. W przypadku konkursów powiatowych były punktowe tylko dwa pierwsze miejsca - I - 2 pkt., II - 1 pkt.
Podobnie były punktowane osiągnięcia sportowe na szczeblach: krajowym, wojewódzkim i powiatowym. Uczniowie mogli także otrzymać punkty za udział w kadrze zespołu ogólnopolskiego - 8 pkt., i wojewódzkiego - 4 pkt. Punkty nie były sumowane za udział w tym samym konkursie lub olimpiadzie.
Uczniowie mogli także uzyskac punkty za ocene z zachowanie: zachowanie wzorowe to 5 pkt., bardzo sdobre - 4 pkt., dobre - 3 pkt.
Za aktywność społeczną na forum szkoły komisja przyznawała 2 pkt., na forum klasy - 1 pkt.

jota

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.