nr 01 (160)   styczeń 2005

Współpraca między rolnikami

 
11 stycznia odbyło się szkolenie dla rolników zainteresowanych współpracą ze spółką „Żywność Polska” w zakresie skupu warzyw i owoców. Spółka ta zajmuje się eksportem artykułów żywnościowych na rynki unijne. Rolnicy oprócz oferty współpracy mogli wysłuchać prezentacji dotyczącej zasad funkcjonowania i poznać konkretne przykłady grup producenckich. Ten temat przybliżyła Jolanta Kośmider-Kmita z trzebnickiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.- 5 lat temu temat grup producenckich był w gminie bardzo żywy. Dwie grupy się zawiązały. Niestety ta współpraca nie przyniosła wymiernych korzyści. Być może przyczyną niepowodzenia było to, że rolnicy prowadzili produkcję mieszaną.
Inicjatywę stworzenia grup producenckich warzyw i owoców prelegentka oceniła pozytywnie. Podobnie - kierownik Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Wiesław Kras, jeden z inicjatorów spotkania: - To spotkanie zostało zorganizowane, by wskazać, jak można z niewielkiego areału osiągnąć wyższy dochód. Kilku rolników, którzy już zajmują się uprawą warzyw, rzeczywiście zainteresowali się tym tematem. Obawiam się jednak, ze zorganizowanie grupy producenckiej na naszym terenie na razie będzie trudne. Rolnicy mają złe doświadczenia z przeszłości. Brakuje osoby, która zechciałaby poświęcić swój czas, by zainicjować działania w tym kierunku.

jota

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.