nr 01 (160)   styczeń 2005

Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Bad Harzburg w Niemczech

Wyjazdy młodzieży z Powiatowego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II do Niemiec to już tradycja. Rok temu doszło do pierwszej wymiany uczniów obu szkół. W czerwcu 2003 uczniowie z Niemiec przyjechali w odwiedziny do swych kolegów z Polski. Po wakacjach osoby chętne z Powiatowego Zespołu Szkół wyjechały do Bad Harzburg, by poznać strony rodzinne swych koleżanek i kolegów.
Pożegnania zawsze są trudne. Nikt nie chciał się rozstawać. Nie minął jednak rok i młodzież ponownie podjęła decyzję, by wyjechać z wizytą do szkoły partnerskiej położonej w przepięknym otoczeniu gór Harzu. I tym razem cel wizyty został osiągnięty. Już pierwszego dnia uczniowie ze szkoły im. Jana Pawła II udali się do domów rodzinnych uczniów niemieckich, by doskonalić zarówno język niemiecki, jak również poznawać tradycje i kulturę naszych zachodnich sąsiadów. Uczniowie cieszyli się z nowych przyjaźni i poznanych miejsc.
I rzeczywiście nie można było narzekać na brak atrakcji. Bad Harzburg to znana w całych Niemczech miejscowość uzdrowiskowa. Liczne trasy wycieczkowe, mnóstwo zieleni w mieście jak i wokół niego, świeże górskie powietrze zachęcają do spacerów. Organizatorzy zadbali jednak i o atrakcje bliższe oczekiwaniom młodych ludzi. Wyjazd do Heide Park, największego centrum rozrywki w Niemczech, zwiedzanie Autostadt firmy Volkswagen, największej fabryki samochodów tego producenta w Wolsburgu a do tego dyskoteka oraz wspólne wieczory przy ognisku to było to, co młodzieży najbardziej przypadło do gustu.
Program pobytu młodzieży z Niemiec w Polsce także był bogaty. Wyjazd do Oświęcimia był dla wszystkich uczestników dobrą lekcją historii. Chcąc tworzyć mocne podstawy budowania przyszłości nie wolno bowiem zapominać, czy nie uświadamiać sobie faktów z przeszłości. Były także takie atrakcje, jak wyjazd na basen, Panorama Racławicka, grill w leśniczówce w Czarnym Lesie, czy wycieczka po Parku Krajobrazowym „Dolina Baryczy”. Młodzież spotkała się z burmistrzem Zdzisławem Średniawskim, w Trzebnicy spotkała się z przedstawicielami starostwa. Trzeba bowiem wiedzieć, że miasto Bad Harzburg należy do powiatu Goslar, miasta partnerskiego Trzebnicy.
A plany na kolejne lata? Oczywiście są. Deklaracje uczniów są jednoznaczne. W następnych wymianach 100% uczestników obecnej wymiany chętnie wzięłoby udział. Strona niemiecka myśli nad zorganizowaniem dłuższego pobytu dla uczniów naszej szkoły. Co z tego uda się zrealizować, czas pokaże. Ważne jednak, że są chęci i plany. I że chcieć to ciągle dla niektórych znaczy móc.

Paweł Klimkowski

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.