nr 01 (160)   styczeń 2005

Likwidacja czy wegetacja?

Szkoła w Bychowie liczy obecnie 54 uczniów i 9 zerówkowiczów. Niestety, dzieci muszą uczyć się w klasach łączonych. Szkoła nie posiada sali gimnastycznej ani komputerowej. Budynek nie spełnia wszystkich wymagań bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Do takich małych wiejskich szkół samorządy muszą dokładać sporo pieniędzy z własnego budżetu. Subwencja oświatowa nie wystarcza nawet na płace dla nauczycieli. A prognoza na przyszłość jest bardzo pesymistyczna - dzieci w Bychowie, potencjalnych uczniów, jest coraz mniej.
Dyskusja nad likwidacją szkoły trwa już od 2002 roku. Z inicjatywy radnych szkoła miała istnieć do 2006 r. Rodzice wyrazili zgodę.
Pod koniec minionego roku dyskusja rozgorzała na nowo. Radni obecnie omawiają projekt uchwały, który zakłada, że szkoła zostanie zlikwidowana do końca sierpnia 2005 roku. Pracownicy od 1 września 2005 roku staną się pracownikami szkoły w Barkowie. W roku szkolnym 2005/2006 budynku w Bychowie będzie się mieścił punkt filialny szkoły w Barkowie.
Ale bychowianie nie chcą, by ich dzieci chodziły do szkoły w Barkowie. W piśmie z dnia 20 grudnia sołtysi Bychowa i Karnic, Rada Rodziców oraz Rada Sołecka zwracają się z prośbą, by od 1 września 2006 szkoła w Bychowie stała się filią Szkoły Podstawowej w Żmigrodzie, klasy IV-VI uczęszczały do obwodu szkolnego Żmigród; w Bychowie natomiast miałyby funkcjonować nadal klasy nauczania początkowego i klasa 0, jako filia żmigrodzkiej podsatwówki.
W odpowiedzi ( z dn. 11 stycznia br.) burmistrz Zdzisław Średniawski informuje, że podtrzymuje swój wniosek o prawną likwidację Szkoły Podstawowej w Bychowie z dniem 1 września 2005 roku i likwidację fizyczną od 1 września 2006 roku zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Uczniowie od roku szkolnego 2006/2007 będą uczęszczać do szkoły w Barkowie.
Ostateczną decyzję podejmą radni. Przyjęcie bądź odrzucenie uchwały o likwidacji na najbliższej sesji rozstrzygnie tę kwestię ostatecznie. Liczba dzieci, które w najbliższym czasie rozpoczną naukę w naszej gminie wskazuje, ze jeśli dzieci z Bychowa będą dojeżdżały do Żmigrodu, to prawdopodobnie za trzy lata pojawi się temat likwidacji szkoły w Barkowie.

jota

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.