nr 02 (161)   luty 2005

"Bez Nazwy" ale z pomysłem

 
W piątkowy wieczór 11 lutego można było obejrzeć występy amatorskiego teatru z Rawicza. Teatr „Bez Nazwy” działa przy rawickim Stowarzyszeniu Animatorów Kultury AKiMRA. Spektakl, z którym przyjechał do naszego domu kultury, oparty był na tekstach Edwarda Stachury i własnych, napisanych przez realizatorów widowiska.
Spektakl powstawał we wrześniu ubiegłego roku, premiera odbyła się w listopadzie podczas Wieczoru Księżycowego. „Przystępuję do ciebie: kto ty jesteś, kto ja jestem?”- sam tytuł sugeruje, o czym rzecz traktuje. Egzystencjalne pytania o byt, hierarchię wartości, nasz stosunek do rzeczywistości- tak pokrótce można by podsumować ponad godzinne widowisko przygotowane prze członków stowarzyszenia. Najliczniejszą grupę stanowiła młodzież licealna, ale nie tylko. Pomagają im dorośli, którzy także są aktorami oraz zadbali o stronę techniczną widowiska. Wszystkich łączy jedno- stowarzyszenie AKiMRA. Działa ono od 5 lat, chociaż formalnie od 2004 roku. Jest miejscem spotkań ludzi w różnym wieku, z różnych branż, których łączy chęć zrobienia czegoś pożytecznego dla rawickiej kultury i dla Rawicza.
Członkowie stowarzyszenia spotykają się w piwnicy domu kultury- w Performance Cafe. Tu znajduje się galeria, wystawy czasowe, odbywają się koncerty, spotkania z twórcami, imprezy tematyczne, np. bal przebierańców. A także można tu po prostu spędzić czas przy kawie, bo miejsce ma swój specyficzny klimat.
Pomysłodawcą gościnnego występu na deskach żmigrodzkich był Marcin Cieśla, na co dzień pracujący jako psycholog w Poradni Pedagogiczno- Psychologicznej w Żmigrodzie. W spektaklu debiutował jako aktor. Oto co powiedział WŻ: - Do stowarzyszenia trafiłem przypadkiem. Spodobali mi się ludzie, których tam spotkałem, to, co robią, cały klimat tam panujący. Ich pasja, bezinteresowność, pokonywanie przeszkód- to zaimponowało mi najbardziej. Efektem jest mój udział w spektaklu wg Stachury. Wcześniej nigdy nie miałem styczności z aktorstwem i teatrem od tej strony.
Uważam, że dziś nastały czasy dla działalności takich stowarzyszeń jak AKIMRA. Zachęcam do tworzenia, zwłaszcza w takich miasteczkach jak Rawicz czy Żmigród. To pożytek intelektualny dla ludzi i rozwój kulturalny miasta, to w końcu świetna forma spędzenia wolnego czasu. I uczy patrzenia z pokorą na artystów.
Czekamy na następne przedsięwzięcia tego stowarzyszenia, które na pewno zagości w żmigrodzkim domu kultury, co obiecuje dyrektor ZPK Dariusz Skiba, zainteresowany propagowaniem tego rodzaju działalności kulturalnej.

eco

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.