nr 01 (172)   styczeń 2006

Zgromadzenie Towarzystwa Miłośników Ziemi Żmigrodzkiej

Drodzy Czytelnicy, chcę kontynuować moją opowieść o spotkaniach z kolekcjonerami. Na dwu kolejnych zebraniach TMZŻ nasi przyjaciele z Prusic, państwo Radzikowie pokazali nam to, czym się pasjonują. Jest to przeszłość terenu na którym mieszkają. Zobaczyliśmy cząstkę ich przebogatych zbiorów. Większość eksponatów została znaleziona w Prusicach i najbliżej okolicy.
Pani Jadwiga nie używa w swoich poszukiwaniach żadnych przyrządów. Polega na własnych oczach i intuicji. Przypuszczam, że powiedzenie „kto szuka, ten znajdzie” jest ważną maksymą w Jej życiu. Jadzia ma wyczucie gdzie iść na spacer ze swoim psem, na które zaorane pole zajrzeć albo który kawałek terenu przeczesać. Z tych wypraw często nie wraca z pustymi rękami. Świadczy o tym ilość i tematyczna różnorodność przedmiotów. Są wśród nich takie, które pochodzą z czasów najodleglejszych - to pięściaki z okresu paleolitu czyli epoki kamienia łupanego, znalezione w pobliżu Prusic.
500 tysięcy lat temu na ziemię trzebnicką dotarł „Homo erektus” (czyli człowiek wyprostowany). N to potrafił już wytwarzać prymitywne narzędzia z kamienia i krzemienia. Pięściaki powstały przez odłupywanie zbędnych fragmentów od kamiennego lub krzemiennego rdzenia. W ten sposób powstały narzędzia o migdałowym lub sercowatym kształcie o podstawie dopasowanej do dłoni i drugiej krawędzi tnącej.
W kolekcji Państwa Radzików znajdują się skamieliny - to również znaleziska z okresów prehistorycznych. Ciekawym egzemplarzem jest ząb rekina, ale ten pochodzi z okolic Morza Śródziemnego.
Skarbów z naszych czasów jest tak wiele, że nie sposób wyliczyć. Wymienię tylko niektóre. Są to fajki gliniane, wrzeciona, główki laleczek, figurki porcelanowe, szpulki do nici, porcelanowe kapsle do butelek, ciekawe uchwyty do naczyń, koraliki gliniane i szklane, popielniczki, miseczki, wisiorki. Zachwycający jest stojak w kształcie pnia drzewa służący do przechowywania łyżek.
Niesamowitego uczucia doznałam jednak, kiedy mogłam wziąć do ręki okruch kosmosu, coś co dotarło do nas z przestrzeni międzygwiezdnej. Był to odłamek meteorytu, skała o wiele starsza niż Ziemia.
Czytelnik może odnieść wrażenie, że zbiór jest chaotyczny. Nic podobnego. Przedmioty są opisane, gdzie zostały znalezione i z jakiego okresu pochodzą. Autentyczność wielu z nich została naukowo potwierdzona.
Kolejne spotkanie było poświęcone 60-leciu osiedlenia się na Ziemiach Odzyskanych. Pani Jadzia zaprezentowała nam plansze, stare zdjęcia, dokumenty rodzinne, prywatne listy. Był to fragment wystawy zorganizowanej w Trzebnicy, a dotyczącej pionierów przybyłych w 1945 roku na te ziemie.
Może wśród szanownych Czytelników też są kolekcjonerzy, którzy nie mieli odwagi dotychczas się ujawnić. Jeśli tak, to serdecznie zapraszamy na nasze spotkania.

M. Borkowska

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.