nr 01 (172)   styczeń 2006

Co slychać w Bargteheide

W przerwie świątecznej i noworocznej wycinki z gazet z Bargteheide, miasta partnerskiego Żmigrodu, docierały do mnie z pewnym opóźnieniem. Sięgnąłem zatem do archiwum i odkurzyłem te niewykorzystane artykuły z poprzednich dostaw. Cześć z nich jest sprzed paru tygodni, inne sprzed paru miesięcy. Traktując zatem ten odcinek mojego przeglądu prasy jako swoisty remanent prezentuję Państwu najciekawsze z nich. I oczywiście zapraszam do lektury!

 • Coraz więcej informacji o Bargteheide znaleźć można w przepastnych zasobach Internetu. Jeżeli w wyszukiwarce internetowej wpiszemy nazwę tego miasta, przekonamy się jak wiele instytucji i organizacji tego niewielkiego, jak by nie było, miasteczka docenia rolę obiegu globalnej informacji o własnej działalności. Własne strony internetowe mają wszystkie tamtejsze szkoły, działające na terenie miasta i gminy partie i stowarzyszenia, urzędy, banki, klub sportowy, teatr i towarzystwo strzeleckie. Znaleźć można w sieci plan miasta Bargteheide, ale też i strony zupełnie hobbystyczne tworzone przez mieszkańców, którzy w ten sposób okazują więź z miejscem swego urodzenia. Tych z Państwa, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o Bargteheide, zachęcam do samodzielnych i aktywnych poszukiwań. Już pierwszy tuzin odnośników podanych przez wyszukiwarkę zawiera wiele ciekawych informacji.

 • 140 lat po otwarciu trasy kolejowej Hamburg - Lubeka, która przebiega przez Bargteheide, do miasteczka tego znów zawitał pociąg jakby wyjęty z końca XIX. wieku - parowa lokomotywa, charakterystyczne wagony piętrowe, małe prędkości rozwijane przez skład. Taki widok to już od dawna rzadkość dla naszych zachodnich sąsiadów, więc przejazd „pociągu nostalgii” wyciągnął z domów tłumy ciekawskich, którzy swoimi aparatami chcieli uwiecznić ten moment. A ja nie wiem, czy w jesienny poranek chciałoby mi się dla takiego widoku wychodzić z domu, bo przecież jeszcze w czasach podstawówki kiedy tylko chciałem to jeździłem takim pociągiem do miasta wojewódzkiego. I nie było w tym żadnej sensacji...

 • Jeżeli wszystko przebiegło zgodnie z planem, to mieszkańcy Bargteheide pod koniec ubiegłego roku odzyskali do użytku swoją ulicę Ratuszową, która przez ostatnie miesiące była jednym wielkim placem budowy. Architekci zatroszczyli się o wszystko - płynny przepływ ruchu samochodowego, parkingi a nawet o ... korzenie drzew, które dzięki specjalnym wkopanym w ziemie gorsetom będą skutecznie utrzymywane pod powierzchnią ziemi, co zapobiegnie niszczeniu nawierzchni ulic i chodników.

 • Kino w Bargteheide czekają wielkie zmiany. Już niedługo zniknąć mają stamtąd tradycyjne projektory z olbrzymimi rolkami celuloidowej taśmy. Zastąpione mają one zostać przez specjalny komputer z projektorem. Pracownicy kina u dystrybutora odbierać będą wkrótce twardy dysk z filmem, który to dysk będzie trzeba tylko wsunąć do komputera i dzięki projektorowi widzowie z cyfrową jakością oglądać będą najnowsze produkcje w swoim małym kinie. Oczywiście taka technika projekcji nie jest niczym nowym w dużych multipleksach, ale w niewielkim Bargteheide będzie zmianą epokową. A cała inwestycja sfinansowana będzie przez jeden z programów pomocowych Unii.

 • Nietypowy sposób prowadzenia akcji antynikotynowej przeprowadzono dla uczniów z gimnazjum powiatowego w Bargteheide. Nie było nudnej pogadanki i prawienia morałów. Prowadzący wykład profesor-patolog od razu przeszedł do konkretów i na stole przed nosami gimnazjalistów położył duże fragmenty płuca długoletniego palacza z wykształconą tkanką rakową. Reakcję młodych ludzi można było przewidzieć - obrzydzenie i odraza. Ale też i prawdziwe zainteresowanie. Bo takiego argumentu nie można obrócić w żart czy udać że się go nie zauważa. Jest zbyt dosadny.

  Wybrał, przetłumaczył i komentarzem opatrzył
  Robert Kolebuk (kolebukr@poczta.onet.pl)

 • spis treści

  menu

   
   
   
  Wiadomości Żmigrodzkie
  rss wykonanie
  Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.