nr 01 (172)   styczeń 2006

Edukacja z internetem

 
Taki tytuł nosi nowy ogólnopolski projekt mający na celu przygotowanie nauczycieli do wykorzystanie internetu na lekcjach różnych przedmiotów. Do pracy w jego ramach zaproszono grupę nauczycieli Gimnazjum im. M.Rataja w Żmigrodzie. Zaproszenie było konsekwencją tego, iż w latach ubiegłych szkoła zdobyła tytuł „Szkoły z klasą”.
Organizatorami projektu jest Telekomunikacja Polska, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie, firma komputerowa Borland oraz Gazeta Wyborcza. Do jego realizacji wybrano 18 szkól z całej Polski.
Pierwszym etapem było szkolenie e-learningowe nauczycieli, którzy otrzymali do realizacji cały szereg zadań. Praca nad nim polegała na tym, by pokazać ważność technik informacyjnych oraz zastosowania internetu w edukacji dzieci i młodzieży.
Drugi etap działań to przygotowanie projektu przedmiotowego na 1-2 jednostki lekcyjne jako prezentację multimedialną. W Gimnazjum im. M.Rataja powstały prezentacje wykorzystane na lekcjach biologii, matematyki oraz informatyki. Pani Jadwiga Syrko-Bolaczek opracowała temat „Układ krwionośny”, pani Bożena Szymanowicz „Procent w życiu człowieka”, a pani Anna Wołoszyn „Gwiazdka-zabłyśnij pomysłem- projekt animowanej kartki świątecznej”. W realizacji brali udział uczniowie wybranych klas.
Trzecim etapem, który jeszcze przed uczestniczkami projektu, będzie przygotowanie projektu interdyscyplinarnego. Na razie jest on w fazie wstępnej, znany jest natomiast jego temat- „Układ krwionośny i jego higiena”
Uczestniczki wzięły już udział w dwóch kilkudniowych sesjach wyjazdowych, które odbywają się w Warszawie w siedzibie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Dwie następne planowane są na marzec i kwiecień. Najlepsze prezentacje wśród tych, które powstaną, zostaną nagrodzone.
Technologia informacyjna na dobre wkroczyła do szkół. Teraz od nauczycieli zależy, czy będzie wykorzystywana w takim stopniu, na jaki pozwalają szkolne pracownie internetowe.

eco

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.