nr 01 (184)   styczeń 2007

Kto tu rządzi? [Konferencja prasowa z sołtysami]

 
W dniu 18 stycznia 2007 r. Samorząd Uczniowski SP w Korzeńsku pod opieką p. Gabrieli Maziarz zorganizował w szkole konferencję prasową pt. „Kto tu rządzi? Praca sołtysa i rady sołeckiej w naszej wsi”. Z zaproszenia uczniów skorzystali sołtysi z 4 wsi: Bogdan Szymków z Korzeńska, Stanisław Janusz z Laskowej, Marek Janiszewski z Chodlewa, Bronisław Hańczyn z Dębna. W konferencji uczestniczył także Burmistz Gminy Żmigród - p. Zdzisław Średniawski, Z-ca Przewodniczącego Rady Miejskiej w Żmigrodzie - p. Józef Łysikowski oraz uczniowie z klas IV - VI.
Konferencję otworzył, witając zebranych, dyrektor SP w Korzeńsku - p. Mirosław Motwicki. Głównym celem konferencji było poznanie przez uczniów pracy sołtysa i rady sołeckiej. Uczniowie bardzo solidnie przygotowali się do tej konferencji, którą prowadziła Dominika Podyma z klasy V. Na początku uczniowie klasy VI ( Piotr Nowicki, Krystian Grzybkowski, Krystian Adamiszyn) przybliżyli zebranym wybrane fragmenty Statutu Sołectwa Korzeńsko. Następnie zaczęła się główna część konferencji, czyli „bombardowanie” serią pytań zaproszonych gości. Zadawali pytania łatwe, jak i takie , które wprowadzały w zakłopotanie odpowiadających.
Sołtysi o zróżnicowanym stażu, od 4 do 16 lat, jednogłośnie podkreślili, że pełnią tę funkcję, ponieważ chcieli coś zrobić dla swojej miejscowości. Jednak współpraca z mieszkańcami wsi nie zawsze jest taka, jakiej by sobie życzyli. Ludzie często mają słomiany zapał do wykonania zaplanowanej pracy społecznej na rzecz wsi. Sołtysi załatwiają na bieżąco sprawy mieszkańców, sprawy rolników. W każdej z wsi są problemy, których nie dało się rozwiązać w mijającej kadencji, np. drogi w Laskowej i Dębnie, czy „bezpańskie psy” w Korzeńsku. Wyczerpujące odpowiedzi przybliżyły uczniom niełatwą pracę sołtysa oraz problemy, z którymi codziennie muszą się zmagać.
Konferencję pozytywnie podsumował Burmistrz Średniawski, bardzo dobrze ocenił przygotowanie uczniów do konferencji oraz mądrość i dojrzałość pytań. Życzyłby sobie, aby takie konferencje odbyły się w pozostałych szkołach naszej Gminy. Spotkanie zakończyła krótka dyskusja p. J. Łysikowskiego z uczniami, na temat propozycji zmian w swoich miejscowościach.
Spotkanie przedstawicieli samorządu uczniowskiego z przedstawicielami samorządu wiejskiego było kolejnym doświadczeniem w poznawaniu działalności samorządów lokalnych.

Opiekun SU SP w Korzeńsku
Gabriela Maziarz

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.