nr 01 (184)   styczeń 2007

Nowa inicjatywa w Gimnazjum im. Macieja Rataja [Adopcja Serca]

Młodzi chcą pomagać innym. Dowodem na to jest inicjatywa klasy IIIG Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie. Z potrzeby serca pomagać będą małemu Afrykańczykowi.

A wszystko zaczęło się tak...

Klasa IIIG jak co roku, złożyła się na paczki, które miały zostać rozdane w dniu 6 grudnia 2006 roku. Zamiast często nietrafionych pomysłów na mikołajkowy prezent postanowiła pomóc ludziom, którzy tego potrzebują. Na godzinie wychowawczej wraz z wychowawczynią, panią Elżbietą Bawolską, stwierdziła, że pomoże dziecku z Afryki poprzez „Adopcję Serca”. Wszystkim ten pomysł bardzo się spodobał.
Szybko zabrali się do zbierania informacji na ten temat i dowiedzieli się, że miesięczny koszt utrzymania jednego potrzebującego dziecka to około 50 zł. Czytali różne artykuły na ten temat, oglądali prezentację i film. Wszyscy z zaangażowaniem brali udział w „świątecznej akcji” klasy.
Do 6 grudnia zbierali pieniądze i z pomocą wychowaczyni wypełnili „formularz adopcyjny”.
Co to jest Adopcja Serca?
Adopcja Serca to indywidualny lub zbiorowy patronat nad sierotą lub ubogim, głodującym dzieckiem w Trzecim Świecie (głównie w Afryce Środkowej). Pomoc ma cztery formy: Szkoła Podstawowa, Szkoła Średnia, Szkoła Życia.
Aby objąć patronatem konkretne dziecko w szkole podstawowej, średniej lub w szkole życia, należy wpłacać kwotę wystarczającą na jego utrzymanie i naukę (szczegóły w opisach poszczególnych form pomocy). Można również wspierać wyłącznie anonimowe zagłodzone dzieci w ośrodkach dożywiania wpłacając dowolne kwoty stosownie do swoich możliwości.
Pomocą dla potrzebujących zawiaduje powstały na przełomie r. 1975/76 w Polsce Ruch Maitri. Powstanie i działalność Ruchu jest próbą odpowiedzi na wyzwanie, rzucane dziś każdemu człowiekowi przez cierpienie najbiedniejszych i niesprawiedliwość współczesnego świata. Jest to także próba wyrażenia chrześcijańskiej solidarności z najbiedniejszymi mieszkańcami naszej planety. Bezpośrednim impulsem dla powstania Ruchu było spotkanie jego przyszłego założyciela z pracą zgromadzenia sióstr Misjonarek Miłości, założonego przez Matkę Teresę z Kalkuty.
Dziś Ruch działa w kilkunastu parafiach w całym kraju. Jest członkiem Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich, zatwierdzonej przez Episkopat Polski. Krajowym duszpasterzem Ruchu jest ks. dr Roman Forycki SAC, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku.
Teraz czekamy na odpowiedź
W gimnazjum czekają na kolejne wyzwania związane z adopcją Serc.
Ustalono już, na ile miesiecy wystarczą zebrane pieniadze. Tewraz akcja zaczyna przybierać wymiar ogólnoszkolny. Uczniowie chca wsperac potrzebujacych, tych, którym brakuje podstawowych środków do życia. Przy okazji ucza się wrażliwości i poznają inne strony życia na Ziemi.
A na koniec refleksja ze strony internetowej Ruchu Maitri:
„Tylko dzisiaj 115 mln dzieci, w tym 62 mln dziewcząt, nie pójdzie do szkoły. Z powodu biegunki umrze dzisiaj 4900 dzieci. Ponad miliard ludzi nie będzie dziś mieć dostępu do wody, a ponad dwa i pół mld: do sanitariatów. Dzięki wspólnym działaniom rządów krajów wysoko rozwiniętych i rozwijających się, organizacji pozarządowych i międzynarodowych oraz biznesu, światowa bieda może być wyeliminowana do roku 2015.”

eco, key

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.