nr 01 (184)   styczeń 2007

Efektywny pomysł na edukację ekologiczną [Nagrody za śmieci]

Już po raz III w gminie Żmigród Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska organizuje konkurs ekologiczny, pod znaną już nazwą „Posegreguj śmieci z nami - ciesz się za to nagrodami”, dla dzieci i młodzieży ze szkół na terenie gminy Żmigród. - Z naszych obserwacji w terenie wynika, że wielu mieszkańców naszej gminy nie zrozumiało jeszcze istoty segregowania odpadów. W dalszym ciągu istnieją i powstają nowe dzikie wysypiska śmieci, a mieszkańcy nie wywiązują się ze swoich obowiązków i sami, często niezgodnie z prawem pozbywają się swoich śmieci - opowiada Wiesław Kras, kierownik Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska - W związku z tym, w kolejnej edycji konkursu jednym z kryteriów będzie ponownie zbiórka makulatury, szkła i plastiku.
Obsługą konkursu zajmie się firma Lech-Met - Sylwester Lech, (która obsługuje także selektywną zbiórkę odpadów), z organizatorami współpracują także żmigrodzkie placówki oświatowe, Fundacja Na Rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek Po Napojach Recal, Organizacja Odzysku S.A. Reba oraz, po raz pierwszy, organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego S.A. ElectroEco. - III edycja to aż pięć kategorii, które mają zmobilizować i zachęcić młodzież (i nie tylko) do zachowań proekologicznych - dodaje Wiesław Kras - Zdecydowaliśmy się także na zbiórkę sprzętu elektrycznego i elektronicznego, gdyż jest to nowy rodzaj odpadów, który należy zbierać selektywnie. Powyższy sprzęt zawiera, bowiem wiele szkodliwych substancji. Jestem przekonany, że tak jak w dwóch poprzednich edycjach, konkurs będzie cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci, młodzieży oraz ich rodzin i przyniesie wymierne korzyści naszemu lokalnemu środowisku.
Wielka zbiórka odpadów rozpocznie się 1 lutego, a podsumowanie konkursu i rozdanie nagród przewidziane jest na koniec roku szkolnego. Tegoroczne kategorie to: zbiórka surowców wtórnych (makulatura, szkło, plastik) oraz puszek, baterii, sprzętu elektrycznego i elektronicznego, praca plastyczna na temat „Ratujmy nasza Planetę”, plakat ekologiczny zachęcający do selektywnej zbiórki odpadów oraz przedstawienie na temat „Ratujmy naszą Gminę przed śmieciami”.
Okazuje się, że dobry pomysł to gwarancja sukcesu. Zaangażowanie dzieci w segregowanie odpadów okazało się strzałem w dziesiątkę: dzięki ich aktywności z lasów i rowów znikną śmieci, dorośli chcąc pomóc swym pociechom włączą się do akcji, co w konsekwencji przysłuży się całemu społeczeństwu.

info

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.