nr 01 (184)   styczeń 2007

Współpraca Ratajówki z SDS "Pałacyk" [Integrować znaczy rozumieć]

 
Już sześć lat trwa współpraca pomiędzy uczniami Gimnazjum im. M. Rataja w Żmigrodzie a Środowiskowym Domem Samopomocy „Pałacyk”. Współpracę zapoczątkował pan Ludwik Łyczakowski, który opracował i wdrożył w życie program pt. „Uczymy się żyć razem”.
Głównym zadaniem programu jest nauczenie młodzieży życia i współpracy z ludźmi niepełnosprawnymi intelektualnie i fizycznie skupionymi w SDS „Pałacyk”.
Współpraca obejmuje prowadzenie comiesięcznych zajęć terapeutycznych dla podopiecznych SDS „Pałacyk” w postaci gier i zabaw ruchowych, które odbywają się w hali sportowej przy gimnazjum. Zajęcia prowadzi odpowiednio przygotowana młodzież z klas będących pod opieką pana Łyczakowskiego. Oprócz tego urządzane są obchody świąt, takie choćby jak wspólne jasełka, Boże Narodzenie, ogniska integracyjne, wspólne wyjazdy do kina, zajęcia terapii manualnej oraz współzawodnictwo sportowe. Wszystkie w/w formy zajęć cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno uczniów Gimnazjum jak i podopiecznych SDS „Pałacyk”.
W każdym roku szkolnym to około 30 godzin zajęć realizowanych na zasadzie wolontariatu przy bardzo dużej pomocy terapeutów i wychowawców SDS „Pałacyk”. Program cieszy się dużym poparciem dyrekcji gimnazjum w osobie pani Katarzyny Lech oraz kierowniczki SDS-u pani Marii Pelc.
Poprzez swój udział we współpracy z ludźmi niepełnosprawnymi intelektualnie i fizycznie młodzież gimnazjum uczy się ich rozumieć, poznaje ich potrzeby oraz staje się ich rzecznikami w środowisku, które generalnie nie jest wyrozumiałe dla ludzi niepełnosprawnych. Przez okres 6 lat trwania programu „Uczymy się żyć razem” udział w nim wzięło około 120 uczniów gimnazjum, wychowanków Ludwika Łyczakowskiego.

L. Łyczakowski

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.