nr 01 (184)   styczeń 2007

Piłka nożna. 60. rocznica założenia w Żmigrodzie klubu sportowego [60 lat minęło...]

 
W piątek (19.01.2007) w restauracji „Anna” odbyła się uroczystość z okazji 60-lecia Miejskiego Klubu Sportowego „Piast” Żmigród. Z zaproszenia zarządu klubu skorzystało 110 gości, którzy nie ukrywali swojego zadowolenia i zaskoczenia tak miłym przyjęciem.

Pięknie ustrojona sala, wywieszona galeria zdjęć klubu (najstarsze zdjęcie zespołu z lat 40-tych!!!), wystawa najważniejszych pucharów Piasta Żmigród, szczegółowo opowiedziana historia klubu oraz wręczenia medali dla wszystkich zaproszonych gości - tak w skrócie można przedstawić to co wydarzyło się podczas uroczystej, jubileuszowej gali.
Wśród zaproszonych gości byli m.in. Burmistrz Gminy i Miasta Żmigród Zdzisław Średniawski, Wicestarosta Powiatu Trzebnickiego Igor Bandrowicz, Członek Zarządu DZPN i Radny Sejmiku Wojewódzkiego Jarosław Charłampowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Żmigrodzie Jan Czyżowicz.
Na rozpoczęcie Prezes MKS Piast Żmigród, Edward Szaniawski podziękował wszystkim gościom za przybycie i zaprosił do wysłuchania historii żmigrodzkiego klubu, którą zaprezentował kierownik biura MKS Piast Żmigród, Jan Fedyna - Brak pracy, pierwszej pomocy i artykuły żywnościowe na kartki, niedostateczna opieka lekarska, przypadki chorób zakaźnych, brak opału i elektryczności, ludność potrzebująca wsparcia materialnego i finansowego. Tak oto wyglądał Żmigród w styczniu 1946 roku. Mieszkańcy miasta myśleli głównie o tym jak przeżyć, jak zapewnić byt sobie i swoim najbliższym. A jednak pomimo biedy, znaleźli się ludzie, którzy potrafili oderwać się od codziennych problemów, którzy postawili sobie za cel założenie w nowym miejscu zamieszkania - organizacji sportowej. I to im się udało - w takich oto warunkach swoją karierę rozpoczynał żmigrodzki sport. Wystąpienie cieszyło się wielkim zainteresowaniem i wszyscy z wielką uwagą wsłuchiwali się w kolejne lata istnienia klubu sportowego w Żmigrodzie. Po prawie godzinnej prezentacji głos zabrał burmistrz Zdzisław Średniawski - Sześćdziesiąt lat w historii ludzkości, to jest jak kropla w morzu, a sześćdziesiąt lat w życiu ludzkim, to są trzy pokolenia. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przez te 60 lat istnienia klubu sportowego w Żmigrodzie służyli swoją pomocą i dobrocią. Równocześnie życzę nam wszystkim kolejnych 60 lat tak pięknej historii - powiedział Zdzisław Średniawski.
Następnie głos zabrał członek Zarządu Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, Jarosław Charłampowicz - Kiedy słuchałem historii Waszego klubu nasunęły mi się dwie bardzo ważne kwestie, które powtarzały się przez cały ten okres. Po pierwsze stabilizacja. W każdym dobrze funkcjonującym klubie potrzebny jest spokój i opanowanie, które pozwoli osiągnąć zamierzone cele. Po drugie wychowankowie. Piast Żmigród zawsze słynął z faktu, że nie musiał sięgać po piłkarzy „zza miedzy”. Dobry system szkolenia młodzieży sprawia, że Żmigród może być dumny ze swoich wychowanków - podsumował Charłampowicz.
Po przemówieniach przyszedł czas na odznaczenia za zasługi i poświęcenie na rzecz Miejskiego Klubu Sportowego Piast Żmigród. Wszyscy zaproszeni uczestnicy otrzymali honorowe medale z dyplomami, które wręczali burmistrz GiM Żmigród, Zdzisław Średniawski wraz z prezesem klubu, Edwardem Szaniawskim. W trakcie uroczystości dwie uczennice szkoły podstawowej w Żmigrodzie, Martyna Marek i Izabella Możdżeń przy aranżacji Krzysztofa Szuberta wykonały trzy przepiękne utwory muzyczne. Jeden z tych utworów jest już bardzo dobrze znany żmigrodzkim kibicom ponieważ przed każdym meczem drużyny seniorów ten utwór jest prezentowany. Słowa i muzykę napisał nie kto inny jak znany żmigrodzki muzyk Bogdan Michał Syk. Radości z wykonanych piosenek nie ukrywał Jan Fedyna - Zależało mi na tym, aby dziewczynki zaśpiewały. Dziękuję bardzo Martynce i Izabelli za wykonanie tych utworów i muzykom za przygotowanie ich do tego występu. Dziękuję również pracownikom ZPK, a w szczególności Janowi Cyraniakowi za operowanie nagłośnieniem podczas gali - wyraża wdzięczność zadowolony Jan Fedyna.
Na zakończenie uroczystości wszystkich gości poczęstowano pyszną kolacją, a później przyszedł czas na wspominanie tamtych lat...Miłego zaskoczenia i wzruszenia nie ukrywali goście, a wśród nich Mirosław Drączkowski, wychowanek Piasta, który jako jedyny w historii miał przyjemność zagrać w I-ligowym Śląsku Wrocław - Jestem niezmiernie szczęśliwy, że mogłem dziś tutaj przybyć. Nie ukrywam, że jestem mile zaskoczony tym, co zobaczyłem. Grałem w kilku naprawdę klasowych klubach, ale takiej gali to jeszcze nigdzie nie widziałem. Przez te trzy wspólnie spędzone godziny było czuć zapach tej wspaniałej historii Piasta Żmigród - powiedział Drączkowski.
Śmiało można powiedzieć, że uroczysta gala przerosła wszelkie oczekiwania wszystkich gości. Organizacyjnie wszystko było dopięte na ostatni guzik, a nad wszystkim czuwał nie kto inny jak „Wieczny Działacz Piasta” Jan Fedyna. Dzięki swojej pracy magisterskiej w której zawarta jest cała historia klubu wraz ze wszystkimi statystykami, mogliśmy przeżyć TO jeszcze raz!!!

Grzegorz Paryna

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.