nr 01 (195)   styczeń 2008

Relacja z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Bo od Ciebie może zależeć ich zdrowie

13 stycznia 2008 ruszyła w Polsce największa akcja charytatywna. Międzynarodowe organizacje pomocy ludziom zazdroszczą nam nie kwot pieniężnych, które są ofiarowane każdego roku przez Polaków, ale rozmachu, z jakim Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest przeprowadzana oraz bezinteresownego zaangażowania tak wielu osób. Wrażliwa świadomość każdego z nas nie pozwala nam przejść obojętnie wobec akcji ratowania zdrowia dzieci. Celem tegorocznego XVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy była pomoc dzieciom ze schorzeniami laryngologicznymi. W jego efekcie wsparte będą w sposób systemowy dziecięce oddziały laryngologiczne i otolaryngologiczne w całym kraju.

Na terenie miasta i gminy Żmigród zbiórka pieniędzy rozpoczęła się od godz. 7.30
Dzięki uprzejmości żmigrodzkiej policji wolontariusze zostali rozwiezieni na punkty docelowe. Wszystkich zaangażowanych w zorganizowanie WOŚP było ponad 80 osób wraz ze sztabem. Wolontariuszami byli głownie uczniowie szkół podstawowej i gimnazjum, którzy z dobroci serca chętnie podjęli się tego zadania.
0 godz. 10 rano na Żmigrodzkiej hali sportowej przy ulicy Kościuszki rozpoczął się Mini-Mundial, którego otworzył pan Robert Lewandowski, burmistrz Miasta i Gminy.
Sędzią głównych zawodów był Robert Korytkowski, któremu szef sztabu składa serdeczne podziękowanie za pomoc. W turnieju wzięło udział 73 dzieci z klas 0, 1 , m. in. ze żmigrodzkiego przedszkola, szkoły podstawowej, a także szkoła podstawowa Powidzko, Barkowo, Korzeńsko i Radziądz. Patronat nad turniejem objął Okręgowy Związek Piłki Nożnej we Wrocławiu oraz Komenda Hufca ZHP na czele z komendantem phm. Mirosławem Uruskim. Na zakończenie turnieju każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe medale, a najlepsze drużyny dyplomy i puchary.
Kolejną atrakcją przygotowaną przez organizatorów tego dnia była seria pokazów. Na terenie hali gościliśmy żużlowców Unii Leszno, tancerzy ze Szkoły Tańca Kiliański z Trzebnicy, zespół tańca Irlandzkiego TUATHA z Wrocławia, a swoją siłę demonstrował rekordzista Guinessa , mieszkaniec Milicza Tadeusz Hryciuk. Obok hali można było podziwiać i uczestniczyć w lotach balonem. Także straż pożarna miała swój pokaz, podczas którego najmłodsze dzieci mogły przejechać się nowym żmigrodzkim wozem strażackim. Duże zainteresowanie wzbudził zaprezentowany, jedyny w powiecie podnośnik, który miał 40m wysokości.
Około godz. 15. przez miasto przejechała barwna parada „Garbusów”, „Ogórków” i innych mini, które przy gimnazjum miały swój przystanek. O godz 16. rozpoczęła się na hali sportowej główna licytacja, którą poprowadzili mistrz olimpijski Rafał Kubacki, wicewojewoda dolnoślaski Zdzisław Średniawski oraz burmistrz Robert Lewandowski. Wśród przedmiotów można było wylicytować m. in. sprzęt RTV ofiarowany przez firmę BODEX ze Żmigrodu, koszulkę Legi Warszawa z autografami piłkarzy, książkę Jerzego Engela z autografem oraz płyty i autografy różnych polskich artystów muzycznych. Starostwo Powiatowe przekazało na aukcję dachówkę z Bazyliki Św. Jadwigi z Trzebnicy.
W Alejce Wielkiej Orkiestry przy ulicy Lipowej odsłonięte zostały kolejne cztery płyty sponsorów i w sumie jest już 8 sztuk.
Również o godz. 15.00 w Domu Kultury rozpoczęły się koncerty rockowe ze żmigrodzkimi zespołami. Gościnnie wystąpił zespół CLON z Wrocławia oraz FATCLICKS z Głogowa.
O godz. 19. 30 na parkingu obok biblioteki miejskiej, burmistrz naszego miasta wraz z Rafałem Kubackim częstowali mieszkańców darmową, gorącą grochówką, którą ugotowali strażacy w kuchni polowej. O godz. 20.00 miał odbyć się wielki pokaz sztucznych ogni. Miał................. niestety z przyczyn techniczny nie odbył się w takiej formie jak przewidywano. Zawiodły zapalniki elektroniczne, czyli czynnik losowy. Awaria została usunięta dopiero koło godz. 22 i zaraz po koncercie zespołu PROLETARYAT po raz drugi rozbłysło niebo nad Żmigrodem. Na pocieszenie można dodać, że byliśmy jedynym miastem w Polsce, które miało w tym dniu aż dwa ”Światełka do nieba”. Cała akcja WOŚP na terenie miasta skończyła się około północy.

Żmigrodzki sztab WOŚP chciałby podziękować władzom naszego miasta, sponsorom, wolontariuszom, jak również wszystkim, którzy przyczynili się, aby ten dzień był wyjątkowym i aby na długo zagościł w naszej pamięci. Dzięki nam wszystkim udało się zebrać 20.150zł czyli ponad 5000zł więcej niż w zeszłym roku, za co serdecznie dziękujemy.
Żmigród dał rade. Dziękujemy, się ma i do zobaczenia za rok powiedział szef sztabu Łukasz Żukowski.

Tomek Nowik

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.