nr 01 (195)   styczeń 2008

Burmistrzem być...

Przeprowadziliśmy sondę wśród gimnazjalistów z „Rataja”, którym zadaliśmy pytanie: „Co zrobiłbyś, gdybyś został burmistrzem naszej gminy?” Padło wiele pomysłów, ale i tematów ogrzewanych, bo stale aktualnych. I pewnie powinien wziąć je pod uwagę nowy burmistrz gminy (wybory 16 marca), bo dzisiejsi respondenci za trzy lata osiągną wiek, w którym nabywa się praw wyborczych.

Gendi: Gdybym był burmistrzem naszej gminy, to od razu postawiłbym latarnie w Żmigródku, ponieważ wieczorem bez latarki nie da rady przejść nowo wybudowaną drogą. Potrzebna też jest ścieżka rowerowa pomiędzy Żmigródkiem a Żmigrodem. Wyrównałbym murawę boiska piłkarskiego w Żmigródku, a basen zamieniłbym na kryty.

Fedson: Po pierwsze zmieniłbym płace na wyższe na takie, żeby nie było takich różnić miedzy zarobkami jak obecnie. Po drugie ulepszyłbym infrastrukturę miasta i okolicznych wsi- poszerzyłbym obwodnicę, wybudował autostradę łączącą Poznań z Wrocławiem. Po trzecie w Żmigrodzie jest za mało miejsc do uprawiania sportu. W ostatnim czasie w Żmigrodzie zbudowano boisko ze sztuczna trawą, które jest kompletnym niewypałem (krzywa nawierzchnia). Dodatkowo zbudowałbym basem kryty i boiska wielofunkcyjne.

Aniołek: Najpierw odnowiłabym drogi, które są bardzo dziurawe, a czasem w ogóle ich nie ma. Później zlikwidowałabym nieużywane budynki, a na ich miejscu można by wybudować jakiś market lub firmę. Poddałabym remontowi basen i stworzyłabym więcej miejsc parkingowych.

PR: Wybudowałbym kryty basen i kino. Organizowałbym wiele imprez kulturalnych, na które zapraszałbym sławnych piosenkarzy. Zabronione byłoby śmiecenie na ulicy i palenie węglem w piecach. Powstałaby dyskoteka i klub gier. W parku zakończyłaby się restauracja ruin i założyłbym w baszcie restaurację.

Ola W: Wyremontowałabym przede wszystkim nasz basen, ponieważ jest w kiepskim stanie. Organizowałabym więcej turniejów sportowych. Przy Gimnazjum im. Macieja Rataja wybudowałabym nowy budynek dla szkoły podstawowej. Zreperowałabym drogi. Otworzyłabym koniecznie jakieś centrum handlowe. W Żmigrodzie nie ma ścieżek rowerowych, co również chciałabym zmienić. Zwiększyłabym płace, przede wszystkim dla nauczycieli.

PW: Potrzebne jest odnowienie ulic. I zajęłabym się sprawą psich odchodów na ulicach, bo to zmora naszych chodników.

Tala: Gdybym była burmistrzem naszego miasta, to chciałabym ludziom zapewnić więcej atrakcji w naszym mieście, ale także w pobliskich wioskach. Ludzie z wiosek muszą bowiem dojechać do miasta, gdy tu są koncerty czy zabawy. Przecież u nich także można takie coś zorganizować. Żmigród bardzo odstaje od większych miasta, nie ma u nas porządnego kina, lodowiska. Ludzie musza jeździć na zakupy do innych miast.

Maxi: Jako burmistrz znalazłabym pieniądze na budowę drogi Morzecino- Kliszkowice, gdyż powinna być już wybudowana rok temu, a zatrzymało się na tym, że nic z tego nie wyszło. Podłączyłabym moja wioskę do kanalizacji, ponieważ bez tego jest okropnie. Wyremontowałabym drogi, gdyż są w nich wielgaśnie dziury. Kupiłabym wiele koszy na śmieci, ponieważ Żmigród jest zaśmiecony. Wybudowałabym specjalne ścieżki dla rowerów. Będzie wtedy bezpieczniej na drogach.

A oto nieco humorystyczny, ale jakże dosadny DEKALOG BURMISTRZA napisany przez uczniów klasy II a:
1. Nie daję, nie biorę łapówek.
2. Nie obiecuje gruszek na wierzbie.
3. Nie będę okradał skarbu państwa.
4. Nie będę jeździł po służbie służbowym samochodem.
5. Będę przychylny na uwagi mieszkańców.
6. Będę uczynny i będę przykładem do naśladowania.
7. Będę starał się o dotacje z Unii na szczytne cele.
8. Skończę z nałogami.
9. Zacznę chodzić na studia i do kościoła.
10. Będę tolerancyjny.

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.