nr 01 (195)   styczeń 2008

Bezpłatne szkolenia dla rolników

Jeżeli chcemy być fachowcami w jakiejś dziedzinie musimy zdobyć odpowiednie wykształcenie i stale podnosić kwalifikacje. Zwłaszcza po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej pojawiło się szereg różnych możliwości. Wystarczy trochę chęci i oczywiście wiedza a można naprawdę wiele zyskać.

Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska wychodząc naprzeciw rolnikom z naszej gminy przyczynił się do zorganizowania szkolenia, które w szczególny sposób dotyczyło prowadzenia gospodarstwa zgodnie ze standardami Unii Europejskiej oraz uzyskania dopłat bezpośrednich, ale nie tylko. Koordynatorem szkolenia był kierownik Biura Terenowego Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Miliczu - Stanisław Kuśnierz.
Sesja szkoleniowa trwała od 16 do 19 stycznia. Została ona przeprowadzona w ramach projektu „Spełnianie standardów w dziedzinie ochrony środowiska, zwierząt i konsumenta a uzyskanie dopłat bezpośrednich - szkolenia dla rolników na terenie województwa dolnośląskiego”.
Zakres tematyczny szkolenia obejmował następujące zagadnienia:
- perspektywy powiązania płatności bezpośrednich z przestrzeganiem przez rolnika zasad wzajemnej zgodności
- ochrona środowiska, dobra kultura rolna i zdrowotność roślin
- zdrowie publiczne ludzi, zdrowie zwierząt oraz identyfikacja i rejestracja zwierząt
- dobrostan zwierząt
- warsztaty z zakresu oceny dostosowania gospodarstwa ocena i omówienie dostosowania gospodarstwa do wymogów wzajemnej zgodności
Szkolenie dla rolników z naszej gminy odbyło się w Żmigrodzkim Ośrodku Kultury. Prowadzone było w dwóch 30 osobowych grupach. Obejmowało 20 godz. zajęć w formie trzydniowych wykładów oraz jednego dnia przeznaczonego na wizytę w gospodarstwie dysponującym wzorcowymi obiektami w aspekcie tematyki wypełniania standardów w dziedzinie ochrony środowiska, zwierząt i konsumenta. Za takie właśnie gospodarstwo zostało uznane gospodarstwo pana Henryka Fity w Kędzi. Prowadzi on nowoczesną i na wysokim poziomie hodowlę bydła mlecznego. Uczestnicy szkolenia wybrali się tam ostatniego dnia. Wyjazd był podsumowaniem trzydniowych zajęć teoretycznych. Rolnicy mieli okazję zobaczyć wzorcowe gospodarstwo, którego właściciel odniósł sukces dzięki umiejętnemu pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej i oczywiście ciężkiej pracy.
Szkolenie prowadzone było przez wykwalifikowanych ekspertów - wykłdowców z Uniwersytetu Przyrodnicego z Wrocławia. Uczestnicy szkolenia otrzymali kompleksowe materiały szkoleniowe oraz zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, które może być traktowane jako jeden z dokumentów potwierdzających realizację przedsięwzięć określonych w planie rozwoju gospodarstw niskotowarowych. Niewykluczone, ze w najbliższym czasie takie właśnie certyfikaty będę wymagane przy ubieganiu się o dopłaty unijne.
- Budującym jest fakt, ze szkolenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem - powiedział kierownik Wiesław Kras -W związku z tym, że wielu rolników nie mogło wziąć udziału w szkoleniu ze wzglądu na ograniczoną ilość osób, czynimy starania by w najbliższym czasie ponownie zostało przeprowadzone szkolenie. Rolnicy mogą zapisywać się osobiście lub telefonicznie w Referacie Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim.
Gorąco zapraszamy wszystkich rolników do wzięcia udziału w tym szkoleniu, a także w innych. Dziś rolnictwo to ciężka praca fizyczna, ale także stałe poszerzanie wiedzy teoretycznej.

Anna Skraba

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.