nr 01 (195)   styczeń 2008

Goście z Kudowy

Któż z nas nie lubi być chwalonym za swą pracę. Jakże miło jest usłyszeć, że ktoś docenia nasze starania. Ostatnio wiele pochwał zostało złożonych na ręce kierownika Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska - Wiesława Krasa

10 stycznia do Urzędu Miejskiego w Żmigrodzie zawitali goście z Kudowy Zdrój: burmistrz, trzech pracowników merytorycznych oraz przedstawiciel firmy PROGEO, z którą współpracuje Kudowa. Głównym tematem spotkania była segregacja odpadów.
Sukcesy gminy Żmigród dotyczące selektywnej zbiórki są bez wątpienia powodem do dumy. Programem objęci są zarówno mieszkańcy miasta jak i wiosek. System funkcjonuje bardzo sprawnie. Wszyscy znają zasady i wiedzą, na czym polega segregacja. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, odpowiedniej edukacji gmina stała się najlepiej segregującą odpady, gmina na Dolnym Śląsku. Są więc jak najbardziej powody do zadowolenia, nie chodzi jednak o to żeby nadmiernie się chwalić i wpadać w samo zachwyt, ale żeby dzielić się z innymi zdobytą wiedzą i doświadczeniami. To właśnie było celem spotkania gości z Kudowy z pracownikami żmigrodzkiego Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska.
Goście zostali przywitani w Urzędzie miejskim, gdzie rozmowa miała charakter merytoryczny. Padały m.in. pytania, jaki system segregacji stosowany jest na terenie naszej gminy, kto jest operatorem zbiórki odpadów, czy są pobierane opłaty od mieszkańców i jaka jest tajemnica naszego sukcesu.
W dalszej części spotkania kierownik ROŚ - Wiesław Kras wraz z gośćmi udali się do firmy LECH-MET, gdzie miała miejsce wymiana informacji praktycznych. Właściciel firmy pan Sylwester Lech oprowadził przybyłą delegację po terenie zakładu, opowiedział jak funkcjonuje system selektywnej zbiórki od przysłowiowej kuchni. Goście mogli obejrzeć zaplecze techniczne oraz uzyskać niezbędne wskazówki organizacyjne.
Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Zarówno p. Wiesław Kras jak i p. Sylwester Lech chętnie odpowiadali na wszystkie pytania i dzielili się swoimi doświadczeniami. Podkreślali, że aby osiągnąć sukces czasami trzeba także stawić czoła trudnościom, ale dzięki wzajemnemu wsparciu selektywna zbiórka odpadów na terenie gminy układa się pomyślnie już od 2004 roku.
Goście z Kudowy nie kryli swojego zachwytu z tak sprawnie funkcjonującej segregacji. Byli pełni podziwu, że w ciągu czterech lat udało się wyedukować ekologicznie tak dużą społeczność.
W Kudowie także jest prowadzona selektywna zbiórka odpadów i to już od 1997 roku, nie przynosi ona jednak takich efektów jak w naszej gminie. Kudowa z związku z tym, ze jest miejscowością uzdrowiskową w szczególny sposób jest zobowiązana do dbania o środowisko, dlatego też, tak duży nacisk kładzie na segregację odpadów.
Delegacja za Kudowy była bardzo wdzięczna za serdeczne przyjęcie i fachowe wskazówki merytoryczne. To duże wyróżnienie oraz powód do dumy, że uzdrowiskowa miejscowość - Kudowa Zdrój chce się wzorować na naszej gminie. Zarówno władzom jak i mieszkańcom należą się pochwały gdyż jest to wspólny sukces. Niech one będą dopingiem do dalszej efektywnej selektywnej zbiórki odpadów.

Anna Skraba

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.