nr 01 (195)   styczeń 2008

Współpraca Mostostalu z Powiatowym Zespołem Szkół im. Jana Pawła II

Spawacz jak strzelec wyborowy

Często jest tak, że firma działająca na danym terenie podejmuje współdziałanie ze szkołą, która kształci specjalistów z jej branży. Do takiego zetknięcia szkoła - biznes doszło i w naszej gminie, za sprawą Mostostalu Kraków Produkcja sp. z o.o. - Oddział Żmigród i Powiatowego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie. A przed jakimi fachowcami zakład otwiera swe podwoje? Przed ślusarzami, a idąc dalej - spawaczami.

- Wszystko zaczęło się od spotkania z panem dyrektorem Janem Czyżowiczem, gdzie ustaliśmy zasady współpracy, stwierdziliśmy że będzie ona korzystna dla młodzieży i dla firmy - mówi Henryk Jendrek, dyrektor żmigrodzkiego oddziału. - Uruchomiliśmy klasę która w zamierzeniu miała liczyć 10 osób, ostatecznie skończyło się na 12. W przyszłym roku także planujemy rozpocząć kształcenie dla 15 osób - wylicza dyrektor. Co firma może zaoferować młodym ludziom?
- Przede wszystkim pracę. Kształcimy w zawodzie ślusarz, spawacz. Ale spawacz to już wyższe wyuczenie. Najpierw trzeba poznać podstawy. Jakiś czas temu firma wykupiła Energomontaż Zachód, który ma swój oddział także w Niemczech. To daje szansę praktyki i pracy za granicą w tej palcówce.
Zarobki jak na żmigrodzkie i nie tylko warunki, są również atrakcyjne, w górnych granicach to trzy i pół, cztery tysiące złotych. Jak jednak zastrzega dyrektor, pensje nie są ograniczane. W firmie panuje system motywacyjny - premiowy , uzależniony od wydajności pracownika. Poza tym osoba mająca już za sobą praktykę i mogącą pochwalić się faktem pracy w renomowanej firmie, nie powinna mieć problemu z zatrudnieniem w jakiejkolwiek innej, z branży metalowej.
- Wykwalifikowany spawacz jest jak strzelec wyborowy w wojsku. Każdy w armii może być żołnierzem, strzelec wyborowy to osoba o szczególnych umiejętnościach i preferencjach, taka wojskowa elita. Tak samo jest ze spawaczem. Do tej pracy trzeba mieć preferencje: kondycja fizyczna, zdolności manualne, dobry wzrok. Trzeba być precyzyjnym jak przy kaligrafii - podkreśla z naciskiem dyrektor. Przyznaje zarazem, że praca nie jest lekka. Dla pracowników szczególnie uciążliwy może być hałas, temperatura panująca na bardzo dużej hali produkcyjnej. Przy tego typu zajęciu wymagana jest też żelazna dyscyplina i precyzja. A co w zamian może zaoferować firma? Jak podkreśla Henryk Jendrek, nikomu nie obiecuje się, że przepracuje w zakładzie do emerytury. Ale za to jeśli ktoś chce tu pracować, zyska stabilne miejsce w firmie, która aktualnie korzysta z boomu na rynku stalowym. Popyt na produkty spółki jest tak duży, że gdyby tylko nie było problemów ze skompletowaniem tak dużej załogi na miejscu, „od ręki” można by wybudować drugą taką halę produkcyjną, jaką teraz żmigrodzki zakład dysponuje. Nie ma też problemu z surowcem - jeden telefon do „firmy- matki” uruchamia zasoby magazynowe Mostostalu Kraków.
A jak dyrektor podsumowuje rok współpracy z młodzieżą ze żmigrodzkiej „powiatówki”?
- Bardzo się cieszę, że podjęliśmy współpracę. To są naprawdę wspaniali młodzi ludzie. Mam do nich podejście jak do dorosłego, odpowiedzialnego pracownika. Muszą stosować się do kodeksu pracy, nie kodeksu ucznia - i z satysfakcją stwierdzam, że nie ma żadnych problemów z dyscypliną w pracy. Że i młodzież jest zadowolona potwierdza fakt, że nawet dziś był u nas rodzic z pytaniem, czy może zapisać syna już na rok przyszły - mówi z niekłamaną satysfakcją Henryk Jendrek. Zdradza też, że dla młodzieży na trzecim roku nauki, po osiągnięciu przez nią pełnoletności, będzie przygotowany określony system stypendiów, w zamian młodzi pracownicy wiązaliby się z firmą na umówiony okres. Młodzieży, szkole i firmie pozostaje więc życzyć, żeby ich współpraca była wciąż rozwijana z korzyścią i .. mocna jak stal.

AK

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.