nr 02 (196)   luty 2008

Dla kogo środki z Unii Europejskiej?

O tym, że istnieje możliwość pozyskiwania środków z Unii Europejskiej na realizację różnych przedsięwzięć, projektów słyszał niejeden z nas, ale jak je sprawnie zdobyć często bywa wielką niewiadomą. Zawiłe wnioski, formularze, druki skutecznie odstraszają i sprawiają, że zniechęceni rezygnujemy z możliwości ubiegania się o unijne fundusze.

Mając na celu przygotowanie do efektywnego korzystania z owych funduszy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 przeprowadzono w Żmigrodzie specjalne szkolenie doradcze. Organizatorami spotkania byli Burmistrz Miasta i Gminy Żmigród, pracownicy Urzędu Miejskiego w Żmigrodzie oraz Fundacja Dolina Baryczy. Na szkolenie zostali zaproszeni pracownicy urzędów i jednostek organizacyjnych, radni, sołtysi, dyrektorzy szkół, proboszczowie oraz inne osoby, które są zainteresowane pozyskaniem wsparcia działań i inicjatyw na terenie gmin Doliny Baryczy objętej pilotażowym programem LEADER+.
O możliwościach pozyskania środków unijnych dla mieszkańców naszej gminy oraz o korzyściach płynących z przynależności do Fundacji Dolina Baryczy, dowiedzieliśmy się dzięki uprzejmości Wiesława Krasa, który szczegółowo o nich opowiedział:
„Dzięki temu, że nasza gmina należy do Lokalnej Grupy Działania - Fundacji Dolina Baryczy, działającej w ramach programu LEADER+, dla organizacji, instytucji, ale również dla osób fizycznych pojawiają się nowe szanse na pozyskanie funduszy unijnych. Będzie można uzyskać wsparcie na realizację przedsięwzięć zgodnych z założeniami Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013, a w szczególności z Lokalną Strategią Rozwoju dla obszaru Doliny Baryczy, która jest aktualnie opracowywana. Wsparcie będzie można otrzymać na:
1. Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej - dla rolników
2. Tworzenie i rozwój mikro-przedsiębiorstw - dla osób fizycznych
3. Małe granty - dla osób fizycznych, organizacji, osób prawnych i jednostek organizacyjnych
W związku z tym, że ilość przedsięwzięć z tych trzech dziedzin musi być zgodna z Lokalną Strategią Rozwoju i niej zapisana, prosimy o zgłaszanie swoich pomysłów w Referacie ROŚ - u Wiesława Krasa lub w Referacie AGN - u Julii Minierzy, dodaje Wiesław Kras.
Zorganizowane spotkanie doradcze miało na celu przybliżyć i zachęcić do pozyskiwania środków unijnych, które mogą pomóc w realizacji różnych projektów i przedsięwzięć. Często dobry pomysł to za mało, potrzebne są jeszcze pieniądze. Dlatego też, jeżeli istnieje szansa uzyskania wsparcia finansowego ze środków unijnych warto z niej skorzystać. Nie pozostaje nic innego jak życzyć wszystkim, którzy mają jakieś ciekawe koncepcje, powodzenia w ich realizacji.

Tomek Nowik, AS

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.