nr 02 (196)   luty 2008

Rolnicy Gminy Żmigród na targach w Poznaniu

Ciągniki, kombajny, opryskiwacze, przyczepy, rozsiewacze nawozów, brony i inne najnowocześniejsze urządzenia i maszyny rolnicze - to wszystko mieli okazję zobaczyć rolnicy z naszej gminy. 16 lutego br. wybrali się do Poznania na Międzynarodowe Targi Mechanizacji Rolnictwa Polagra-PREMIERY 2008.

Wyjazd był zorganizowany przez Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska. O możliwości skorzystania z takiej „kształcącej wycieczki” zostali poinformowani wszyscy sołtysi, którzy przekazywali wiadomość rolnikom. Rolnicy ponosili tylko koszt przejazdu autobusu, zaś bezpłatne bilety wstępu zostały zorganizowane przez Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Z 30 sołectw z naszej gminy zgłosiło się 35 osób chętnych. Liczby mówią same za siebie. Cóż, kto nie skorzystał z tak atrakcyjnej propozycji może po prostu żałować, bo naprawdę było, co oglądać i można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.
Poznańska Polagra - PREMIERY to pierwsze targi przed nadchodzącym nowym sezonem rolniczym, na których liderzy branży zaprezentowali najbardziej zaawansowane technologicznie maszyny i urządzenia niezbędne do tego by ekonomicznie i wydajnie prowadzić gospodarstwo. Na ponad 30 tysiącach metrów kwadratowych swoją ofertę zaprezentowało blisko 300 wystawców i firm reprezentowanych z 12 krajów: Austrii, Czech, Danii, Francji, Hiszpanii, Indii, Łotwy, Niemiec, Polski, Szwecji, Włoch i Zjednoczonych Emiratów Arabskich Na poznańskich targach pojawiła się także aktualna oferta z zakresu części, eksploatacji oraz chemii rolniczej, nasion i usług. Większość wystawców prezentowała nowości na nadchodzący sezon.
Polagrze towarzyszyły specjalistyczne seminaria i konferencje branżowe, w trakcie, których można było poznać odpowiedzi na najbardziej nurtujące problemy z branży rolniczej. Ponadto w trakcie targów, na swoich stoiskach porad i informacji udzielali fachowcy m.in. z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, KRUS, Federacji Związków Pracodawców - Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Krajowej Rady Izb Rolniczych, Instytutu Ochrony Roślin, Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa oraz Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych.
Patronat Honorowy nad targami objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Patronat Branżowy: Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz Federacja Związków Pracodawców - Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Patronat Medialny sprawuje Top Agrar Polska.
Takie wyjazdy niosą z pewności wiele korzyści, łączą przyjemne z pożytecznym. Szkoda tylko, że cieszą się tak małym zainteresowaniem. Zobaczyć coś na żywo to z pewnością zupełnie inne wrażenie niż obejrzeć na ekranie telewizora w domu, ale decyzja należy do każdego nas. My możemy tylko zachęcać do tego typu wyjazdów i przekonywać, że naprawdę warto brać w nich udział.

Tomek Nowik, AS

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.