nr 02 (209)   luty 2009

 

Porady językoznawcy

Bo styl językowy to nie błahostka, to jest styl samego życia.
Witold Doroszewski

Pedagodzy
Pedagog to bardzo popularne ostatnio słowo zarówno w samym środowisku nauczycielskim, jak i użyciu czysto potocznym. Pedagog to osoba zajmująca się zawodowo uczeniem i wychowywaniem młodzieży. Spokrewnione są z nim formy pedagogiczny i pedagogika. Problem dotyczy głównie odmiany tego rzeczownika w liczbie mnogiej. Bardzo wiele polskich rzeczowników przybiera w mianowniku liczby mnogiej końcówkę i-, jak również -owie. Ten przypadek gramatyczny dysponuje aż czterema końcówkami: -i, -y, -e,
-owie. Forma pedagog to rzeczownik, który za formę poprawną przyjmuje postać pedagodzy. Jednak z drugiej strony forma ta oznacza niejako godność, stanowi nazwę własną używaną w stosunku do przedstawicieli wielu zawodów, a także specjalności naukowych. Mamy więc do czynienia z walorem czysto estetycznym i tu można zaproponować dopuszczalną postać pedagogowie.

Chyba raczej
Chyba określa stopień prawdziwości wypowiedzi, a raczej odnosi się do wyboru między czymś a czymś, nie jest więc możliwe, by jedno zastąpiło drugie. Zdarzają się wypowiedzi, w których użycie obu tych słów wydaje się pleonazmem, czyli nadużyciem (tzw. „masło maślane”).

Event
Po obejrzeniu bardzo popularnej komedii sprzed dwóch lat, nurtuje mnie kwestia pewnego słowa, a mianowicie event, znaczącego tyle, co jakieś kluczowe wydarzenie związane z muzyką elektroniczną. polska tego słowa wydawać się może mało barwna, uboga w pewną dawkę ekspresji i jej użycie nie zadowalało w pełni użytkowników. Po zasięgnięciu głębszych informacji wygląda ępująco: event nie został na razie przyswojony ortograficznie (nie piszemy ewent ani iwent), nie został też przyswojony fonetycznie (akcentujemy go na ostatniej sylabie). Najbardziej zaawansowana jest jego adaptacja fleksyjna, można już spotkać formy eventy, eventów itp.

AD

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.