nr 01 (218)   styczeń 2010

Działalność Szkolnego Koła Wolontariackiego przy Powiatowym Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie

W roku szkolnym 2009/2010 Powiatowy Zespol Szkół im. Jana Pawła II przystąpił do programu "Szkoła bez przemocy". Działaniom programu towarzyszy hasło _ "WOLONTARIAT ? świadomie pomagam innym. W ramach programu w październiku br. uczniowie szkoły wraz z opiekunkami: panią Anną Suseł i Beatą Wyrzykowską rozpoczęli działalność Szkolnego Koła Wolontariackiego. Działalność koła poprzedziło szkolenie, przeprowadzone przez panią psycholog z Ośrodka Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej w Będkowie, mające na celu zapoznanie młodzieży z prawami, obowiązkami i kodeksem etycznym wolontariusza oraz wyjaśnieniu na czym polega wolontariat medyczny i niemedyczny.

- 29 października 2009r tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych wolontariusze udali się na cmentarz, aby posprzątać zaniedbane groby oraz teren wokół pomnika upamiętniającego więźniów byłego obozu pracy, pomordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej.

- Listopad 2009 -Inscenizacja folklorystyczna "Andrzejki" w Ośrodka Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej w Będkowie. Przedstawienie uatrakcyjniły piękne ludowe stroje i rekwizyty. Widok bardzo chorych, ale uśmiechniętych osób jeszcze bardziej mobilizował młodzież do przedstawienia widowiska jak najlepiej. Tę inscenizację przedstawiono także pacjentom Szpitala Rehabilitacyjnego w Żmigrodzie. Osoby chore nie kryły wielkiego wzruszenia, a ich szczery uśmiech i gromkie brawa był największym dowodem wdzięczności.

- Doskonałą okazję do zorganizowania działań integrujących całą społeczność szkolną Powiatowego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie stanowił Tydzień Wolontariatu. W ramach jego obchodów wolontariusze pomogli w organizacji turniejów sportowych, organizowanych przez Szkołę Specjalną w Żmigrodzie brali także udział w wielu działaniach organizowanych na terenie szkoły.

- Grudzień 2009 - W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Wolontariatu miała miejsce zbiórka książek do powstającej biblioteki w Ośrodku Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej w Będkowie, pod hasłem "Książka dla hospicjum". Zebrano kilkaset woluminów.

- 08 grudnia 2009 Św. Mikołaj i grupa wolontariuszy kolejny raz odwiedziła pacjentów hospicjum. Chorym wręczono nie tylko słodkie upominki, ale była to też okazja do szczerych rozmów czy czytania przywiezionych książek. Uczniowie poczuli się ważni, udzielając bezinteresownej pomocy i dzieląc się swoim uśmiechem i czasem z kimś, kto tego uśmiechu najbardziej potrzebuje. Grudzień to także czas pięknych życzeń - na warsztatach plastycznych z podopiecznymi Środowiskowego Domu Opieki Społecznej " Pałacyk" w Żmigrodzie własnoręcznie wykonywano kartki świąteczne i stroiki, które przed Bożym Narodzeniem zostały podarowane osobom przebywającym w Szpitalu Rehabilitacyjnym w Żmigrodzie oraz w Ośrodku Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej w Będkowie. Wolontariusze naszej szkoły pracowali także na rzecz XVIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ich praca polegała nie tylko na zbiórce pieniędzy, ale także na obsłudze cateringowej zaproszonych gości oraz pomocy w przeprowadzeniu turniejów sportowych dla dzieci. Zdobyte doświadczenia sprawiły, iż poczuli się oni bogatsi wewnętrznie a ich pomoc stała się inspiracją dla innych, zachęcając do działań charytatywnych.

Do Szkolnego Koła Wolontariatu zgłasza się wciąż grupa nowych uczniów, co .jest to dowodem na to, iż młodzież ma ogromną chęć robienia czegoś dobrego i ważnego, a przecież "Pomoc ma wiele twarzy, każda z nich jest równie potrzebna i ważna."

opracowały:Anna Suseł,Beata Wyrzykowska

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.