nr 01 (218)   styczeń 2010

Koncertowo w Nowy Rok

3 stycznia czyli w pierwszą niedziele 2010 roku o godzinie 16:00 na głównej scenie Żmigrodzkiego Domu Kultury odbył sie "Koncert Noworoczny" dla mieszkańców Żmigrodu. Po serdecznym przywitaniu przez Dyrektora ŻOK-u Roberta Korytkowskiego wszystkich widzów wśród, których zasiadł Burmistrz naszej gminy Pan Robert Lewandowski wraz z rodziną oraz złożeniu wszystkim życzeń noworocznych mogliśmy przenieść się w ciekawy i barwny świat muzyki. Na codzień niewielu z nas ma okazje usłyszec dzwięki drżących "talerzy" czyli gongów czy też być swiadkiem wyciskania niesamowitych melodi z kornamusu (instrument przypominający dudy). Te i inne występy artystyczne mogli podziwiać zainteresowani mieszkańcy naszego miasta, których liczba pozwoliła jedynie w połowie wypełnić miejsca na sali. Obcowanie z orientalnymi i dla wielu z obecnych na sali, obcymi dzwiękami oraz instrumentami było wspaniałą formą rekreacji i spędzenia wolnego czasu, tym bardziej szkoda iz tak niewiele żmigrodzian zdecydowało sie na uczestnictwo w koncercie.
Występy rozpoczeła przemarszem przez sale grupa muzyczna Duro Nux pochodząca z Czech. Zespół tworzyli: Bohumiła Nitschova (flety), Jakub Nitsche oraz Martin Skalnik (szałamaja, bębny, kornamus, darbuka). Na scenie przez cały czas stały pięknie prezentujące się, zawieszone na drewnianych ramach gongi oraz misy, dzwonki, muszle morskie i instrumenty etniczne, które za sprawą Ireny i Zygmunta Sallmann zachwycały publiczność swoimi oryginalnymi brzmieniami. Zmysł wzroku wyostrzał sie przedewszytskim dzięki występom Jadwigi Sobieszczuk z grupy tanecznej Hayat. Swoim energicznym a zarazem zmysłowym tańcem przenosiła nas w kraine orientu. Na zakończenie do życzeń noworocznych dołączyli się Andrzej i Urszula Gniewek, którzy utworem wykonanym na skrzypcach zakończyli Noworoczny Koncert w Żmigrodzie. Ponad godzinny występ dostarczył ciekawych i niezapomnianych wrażeń, które z pewnością na długo zostaną w pamięci widzów. Mieszkańcy którzy nie zdołali dotrzeć bądź nie wiedzieli o żmigrodzkim koncercie mieli okazje obejrzec ten sam spektakl w miejscowościach Chodlewo i Gatka (4 styczeń) oraz Bychowo i Łapczyce (5 styczeń).

Mirosław Kłopotowski

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.