nr 05 (222)   maj 2010

Bitwa Żmigrodzka 1945-2010

Niedziela, godzina 14.00. Na zamek od frontu oddziały polskie i radzieckie przeprowadziły decydujące uderzenie wieńczące morderczą ofensywę. Siły niemieckie nie dają jednak za wygraną. Walka toczy się o każde piętro, każdy metr. Strzały, dym, komendy dowódców i jęki rannych... wreszcie koniec. Nad balkonem pałacu żołnierze zatknęli flagę biało-czerwoną i czerwoną z sierpem... Tak mogło być w roku 1945. Mogło, bo oddziały polskie nie miały wówczas z wiadomych powodów okazji wziąć wówczas (...)
więcej >>>

Wielka woda

Oglądając dramat mieszkańców zalanych przez wezbrane wody polskich rzek miejscowości, także sami z niepokojem spoglądamy na rzeki w naszej gminie. Od 20 maja zaczęto obserwować wzrost poziomu wody na Baryczy, Sąsiecznicy i Orli, aż do przekroczenia w znaczny sposób stanu alarmowego. - Od piątku 21 maja wszystkie służby na naszym terenie, czyli Ochotnicza Straż Pożarna, Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, Państwowa Straż Pożarna, Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej, pracownicy (...)
więcej >>>

Czy będzie oprysk na komary?

W ubiegłym roku komary nie jednemu z nas utrudniały wypoczynek na wolnym powietrzu, a nawet zwykłą egzystencję. Do Gminy, do radnych wpływały wnioski o podjęcie działań.
Okazuje się, że walka z komarami nie jest taka prosta. Zwłaszcza w Gminie Żmigród, przez którą przepływa wiele rzek, rowów, rowków, gdzie występuje niezliczona ilość rozlewisk i bajorek, czy wreszcie ponad 1400 ha stawów. Zaznaczyć należy, że samice komara (zwykle jesienią) składają jaja na powierzchni wód stojących lub w (...)
więcej >>>

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.