nr 01 (254)   styczeń 2013

 

Biblioteka-dobre miejsce dla człowieka

Budujemy drogi, baseny i parki. Chcemy żyć prędko, szczęśliwie i wygodnie. W pogoni za jak najatrakcyjniejszym wykorzystaniem wolnego czasu, zapominamy, że najciekawszy jest świat książki. Dlatego dziś porozmawiamy o domu książki, czyli bibliotece. W Żmigrodzie bowiem staje ona przed najważniejszym bodaj wyzwaniem ostatnich dziesięcioleci- informatyzacją.
Zespół Placówek Kultury w Żmigrodzie realizuje projekt "Informatyzacja Miejsko-Gminnej Biblioteki im. A. Kamieńskiego wraz z 4 filiami". W ramach projektu planowane jest zinformatyzowanie biblioteki wraz z 4 filiami bibliotecznymi w miejscowościach Barkowo, Powidzko, Radziądz i Korzeńsko. O planowanych zmianach rozmawiamy z Dariuszem Skibą, dyrektorem Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie.
-Jak przedstawia się sytuacja bibliotek w naszej gminie?
-W skład ZPK w Żmigrodzie wchodzi duża biblioteka w Żmigrodzie oraz jej cztery filie w Barkowie, Powidzku, Radziądzu i Korzeńsku. Może tylko tyle, albo aż tyle. Możemy być zadowoleni, że bibliotek w naszej gminie nie ubywa. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że środki na ich funkcjonowanie mogłyby być o wiele większe. Współczesne czasy stawiają bowiem także przed bibliotekami nowe wyzwania. Mają być one nowoczesnymi centrami informacji, z dostępem do Internetu, z ciekawą ofertę kulturalną. Miejscem, gdzie każdy - i młodszy, i starszy znajdzie coś dla siebie. Aktualnie przystępujemy do zadania bardzo ważnego, moim zdaniem będącego podwalinami do nowoczesnego funkcjonowania biblioteki.
-Mówi Pan o informatyzacji. Jaki będzie jej zakres i skąd wzięły się środki na nią?
Środki pozyskaliśmy dzięki złożeniu projektu „Informatyzacja Miejsko-Gminnej Biblioteki im. A. Kamieńskiego wraz z 4 filiami”. Projekt zdobył wysoką ocenę merytoryczną i wsparcie finansowe. Dzięki temu chcemy, by cały księgozbiór dostępny był w elektronicznym katalogu bibliotecznym, a wypożyczanie książek możliwe za pomocą kart elektronicznych. Całkowita wartość projektu to 102 370,00 zł, z czego dofinansowanie UE wyniesie 70 959,00 zł. Reszta to oczywiście środki z budżetu gminy oraz dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
-Jaki sprzęt zostanie zakupiony?
W ramach tego przedsięwzięcia firma Surfland Systemy Komputerowe S.A. dostarczyła sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem za 89 393,94 zł. Zakupione wyposażenie to m.in. 15 zestawów komputerowych, 4 urządzenia wielofunkcyjne, 2 skanery, 7 czytników kart bibliotecznych i 1 drukarka kodów kreskowych. Dotarło ono już do Żmigrodu. We wszystkich filiach bibliotecznych zostały przeprowadzone prace przystosowujące pomieszczenie do przyłącza internetowego. 18 grudnia został wyłoniony wykonawca, który zajmie się rozprowadzenie sygnału internetowego.
- Jaki będzie następny etap prac informatycznych?
Na całkowitą komputeryzację trzeba będzie jednak jeszcze chwilę poczekać. Każda książka musi zostać zaopatrzona w kod kreskowy, a czytelnik w elektroniczną kartę biblioteczną z własnym numerem identyfikacyjnym. Dopiero wówczas w pełni osiągnięte zostaną korzyści z projektu, przede wszystkim chodzi tu o usprawnienie udostępniania zasobów oraz podniesienie komfortu i jakości pracy bibliotekarza. Większość niektórych rutynowych i pracochłonnych czynności wykonywanych przez bibliotekarza zostanie całkowicie przejętych lub wspomaganych przez komputer np.: zbieranie danych i tworzenie statystyki, rejestracja wypożyczeń, skontrum i inne.
-Informatyzacja to cyfrowa twarz biblioteki. Wiemy jednak, że najważniejszy jest w niej bibliotekarz. Jakie nowości na tym polu?
-Moja
kadra biblioteczna to długoletni i doświadczeni pracownicy bibliotek. Od połowy 2012 roku obowiązki kierowniczki pełni pani Beata Janik. Dziś stoi przed nią i jej pracownikami zadanie poznania systemu MAK, na którym to pracować będą biblioteki. Później nastąpi dostosowywanie zbirów do wymogów czytników komputerowych. To jednak zaowocuje ułatwieniami w dokonywaniu sprawozdań i analiz statystycznych i danych bibliotecznych.
-Jakie najważniejsze działania zaplanowano na ten rok?
-Przy okazji proszę powiedzieć parę słów o swoich zainteresowaniach czytelniczych?
-Lubię czytać, zawsze pod ręką mam jakąś książkę. Obecnie czytam kolejne powieści Steva Berry. Aktualna nosi tytuł „Tajemnica grobowca”. To literatura popularna, ale ma swoją dynamikę i pozwala odreagować po codziennej bieganinie. Polecam też polskiego prozaika Michała Witkowskiego. Ale zapraszam do naszej biblioteki. Tam czekają na wszystkich nowości- te wybitne, jak i te najpoczytniejsze.
-Dziękuję za rozmowę.
-Dziękuję.

Rozmawiała ES

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.