nr 01 (254)   styczeń 2013

 

13 światowych trendów na 2013 rok

Przewidywania Agencji Havas, która opracowała raport dominujących w 2013 roku trendów, dotyczą najróżniejszych dziedzin życia: od kwestii ekonomiczne, przez społeczne, aż po szeroko pojęte zagadnienia kulturowe. Poniższe 13 ma mieć szczególny wpływ na kształtowanie rzeczywistości 2013 roku.
Współ-wszystko
Według Havas w tym roku, zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym ludzie mają postawić na szeroko rozumianą wspólnotę. Wszystko co „współ” ma odegrać szczególną rolę: współpraca, współprodukcja, współdziałanie. Popularni mają stać się też „współprzedsiębiorcy” (ang. „copreneurs”) - osoby pozostające w związku i jednocześnie wspólnie prowadzące biznes.
Pozytywne podejście
2013 ma być rokiem, w którym zabraknie miejsca dla negacji. Argumenty na „nie” nie będą tak dobrze słyszalne jak te promujące jakieś idee lub wartości. Trzeba jednak będzie umieć zachować równowagę, by z defetyzmu nie popaść w przesadny optymizm.
Oszczędności
Trudne warunki ekonomiczne zmusiły obywateli zachodu do rozsądniejszego obchodzenia się z pieniędzmi. W tym roku trend ten ma dalej postępować. Ludzie będą kupowali rzeczy przede wszystkim pod kątem konkretnych potrzeb, bez przesadnych, niekoniecznych wydatków. W związku z tym mocno na popularności mają zyskać rozwiązania polegające na wymienianiu się i pożyczaniu różnych rzeczy - zarówno jako forma biznesu jak i pomiędzy prywatnymi osobami. Ekonomiści już zdążyli nazwać to zjawisko „współkonsumpcją” („ang. „collaborative consumption”).
Alternatywna gospodarka
Ciągnący się od 2008 roku kryzys finansowy spowodował dramatyczny spadek zaufania do klasycznej gospodarki i systemu bankowego. W związku z tym, w bieżącym roku ludzie mają szukać alternatywnych rozwiązań. Zdaniem Havas, w najbliższych 12 miesiącach kwitnąć ma handel barterowy. Co więcej, agencja prognozuje też pojawianie się coraz większej liczby lokalnych walut oraz odzyskiwanie nie do końca zużytych przedmiotów, czasem nawet ze śmietnika.
Koniec kultu doskonałości
Dążenie do perfekcji w każdym calu stało się nudne. Ludzie nie będą chcieli już być idealni. Oczywiście ciągle będziemy starali się poprawiać i być lepszymi, ale ten rok ma przynieść także nastawienie na różnorodność, nie zaś wspólne dążenie do zmieszczenia się w sztywnych ramach jakiejś arbitralnie ustalonej doskonałości.
Ojcowie nowymi matkami
Trwa odwracanie się ról społecznych kobiety i mężczyzny. Coraz bardziej na rynku pracy dominują zawody, w których można się sprawdzić niezależnie od płci. Poprawia się sytuacja ekonomiczna i zawodowa kobiet, które już za kilka lat mogą w większości rodzin w Stanach Zjednoczonych być najlepiej zarabiającymi osobami. W związku z tym coraz częstszym widokiem będzie mąż zostający w domu i zajmujący się dzieckiem - taki model powoli przyjmuje się już nawet w popkulturze.
Nieprzerwana edukacja
Jednym ze szczególnie istotnych trendów, dominujących w bieżącym roku ma być ciągłe poprawianie swoich kwalifikacji. Konkurencja na rynku pracy robi się tak ostra, że doszło do swoistego „edukacyjnego wyścigu zbrojeń”. Każdy chce mieć jeden dyplom więcej, bierze więc udział w kolejnych studiach, szkoleniach i kursach. Poza tym, świat zmienia się tak szybko, że aby nie zostać w tyle trzeba się nieustannie uczyć. Jednak poza formalną edukacją, istnieje też ogromne pole do nauki w ramach rozwoju prywatnych zainteresowań - darmowe instrukcje w sieci można bowiem znaleźć praktycznie do wszystkiego.
Wolniejsze życie
W XXI wieku życie nabrało zawrotnego tempa. Napędza to w dużej mierze technologia, która dzięki powszechnie dostępnemu internetowi i urządzeniom mobilnym zapewnia łatwy, szybki i ciągły dostęp do informacji. Dochodzi jednak do przesytu ta szybkością. Ludzie pragną ponownie zacząć robić różne rzeczy powoli, z namysłem: od jedzenia i gotowania aż po zastanawianie się nad sensem życia.
Nowe miejsca
Zdaniem Havas, bieżący rok przyniesienie przekształcenie wielu nieznanych, pozornie nieciekawych miejsc w lokalne centra zainteresowań. Aktywizacja społeczności, pojawienie się nowych wydarzeń kulturalnych, materiał w mediach - wszystko to może sprawić, że nawet małe miasteczko w krótkim czasie stanie się obiektem ciekawości turystów i przedsiębiorców.
Wzrost znaczenia Afryki
Nadchodzi koniec czasów, gdy Afryka pozostawała w cieniu zachodniego świata. Na Czarnym Lądzie jest coraz więcej dobrze prosperujących gospodarek - w 2015 roku siedem z dziesięciu najszybciej się rozwijających państw to mają być właśnie kraje afrykańskie. Ponadto, Kenia już teraz jest pionierem jeśli chodzi o mobilne transakcje pieniężne i transfer pieniędzy z telefonów komórkowych. W tym roku Afryka może błyszczeć zarówno technologicznie jak i gospodarczo.
The Big Burg Theory
W państwach rozwijających się urbanizacja postępuje w zastraszającym tempie. Miasta rosną błyskawicznie i w tym roku kolejne metropolie przekroczą granicę 15 milionów mieszkańców. Wraz z tym pojawiają się problemy, które trzeba będzie przezwyciężyć: ogromne slumsy, bardzo utrudniony ruch drogowy czy nawet terroryzm.
Zainteresowanie rdzennymi kulturami
Według prognoz Havas, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Australii widoczne ma być zainteresowanie ludami, które zamieszkiwały te tereny przed ich obecnymi „lokatorami”. Motywy związane z ludami pierwotnymi mają przewijać się od mody, aż po kulturę popularną.
Zmęczenie materiału
W tym roku ludzie mają dać po sobie znać wyczerpanie dotychczasowym stylem życia. Konsumeryzm stał się zwyczajnie męczący i nawet konieczność podejmowania decyzji stanowi duży wysiłek psychiczny. W związku z czym Havas przewiduje, że 2013 może okazać się rokiem znużenia.

Oprac.ES (na podst.www.wolnemedia.pl )

spis treści

menu

 
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.